Skocz do zawartości

drożdże do pszenicy


pepe11

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

dwukrotnie zadałem do kolejnych warek drożdże płynne

Wyeast Activator --- 3068 WEIHENSTEPHAN WEIZEN -- 125 ml

i dwa razy nie podjęły pracy zrobiłem dokładnie tak jak na etykiecie , brzeczka schłodzona jak należy a efektu brak , miał ktoś podobnie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kupiłem tydzień temu , rozgniotłem trzy godziny przed zadaniem , napuchły słabo ale w opisie było , że tak może być , troche dużo kasy jak na taki niewypał

WB 06 zaskoczyły od razu tylko czy 24 h postoju nie załatwiły mi warki ?

Edytowane przez pepe11
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja czekam aż saszetka napuchnie na maksa. Nie robiłam z wyeastów startera (jak na razie to były te mniejsze saszetki) i jakoś szybko mi startowały, no ale może dlatego, że były w miarę młode i dobrze przechowywane. Z tego co pamiętam, to właśnie 3068 zawsze błyskawicznie startowały i do 24h zawsze była duża czapa drożdży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasem potrzeba więcej jak 24h. Dwa razy zadawałeś, to dziwne że żadne nie ruszyły. W 22-24°C powinny w przeciągu 24h ruszyc z aktywatora.

Fajne są fermentatory BA, widac co się dzieje na dnie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie po 3 godzinach od rozgniecenia najczęściej nie ma żadnych widocznych efektów.

Ja zawsze robię starter - dzięki temu mam pewność że wszystko jest OK.

 

W zeszłym roku używałem Wyeast 3068 i bez problemu ruszyły i piwo przefermentowały. Ale najpierw był starter.

Edytowane przez waroms
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasem potrzeba więcej jak 24h. Dwa razy zadawałeś, to dziwne że żadne nie ruszyły. W 22-24°C powinny w przeciągu 24h ruszyc z aktywatora.

Fajne są fermentatory BA, widac co się dzieje na dnie ;)

Wszystko rozumiem tylko po co dystrybutor ( BA ) pisze , że wlać maksymalnie po trzech godzinach ,saszetka nie musi być napompowana i że starter wymagany przy nastawach cięzkich ? pszeniczniak raczej do nich nie należy a co do dwóch falstartów to jeden był rok temu teraz drugie podejście i znów porażka a szkodza bo kiedyś te drożdże mi ,, odpaliły " i piwo było ekstra

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W instrukcji jest mowa o 3 godzinach lub dłużej.

"Allow the package to incubate and swell for 3 hours or more (it is not necessary for this package to fully swell before use) at 70-75°F (21-24°C).

"

Nie wiem skad masz ten tekst ale na mojej saczetce była kartka po Polsku z tekstem- maksymalnie 3 godziny ( do wglądu na stronie BA )

Edytowane przez pepe11
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem skad masz ten tekst ale na mojej saczetce była kartka po Polsku z tekstem- maksymalnie 3 godziny ( do wglądu na stronie BA )

Czyli 4 godzin już nie można? ;)

Wiadomo, że lepiej z zapasem aktywować drożdże, żeby dać im czas, to przecież nie zaszkodzi. Aktywuj drożdże nawet dwa dni wcześniej, saszetki Ci nie rozerwie, najwyżej wstaw do lodówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakie wnioski ? kupując produkt sprawdzasz w sieci czy sprzedawca chce Ci wyciąć numer ? sprawdzałeś na BA tam stoi jak byk - do 3 godzin . Myslałem że drożdże są felerne a wychodzi , że ich angielski szwankuje, zresztą ostatnio dowiedzieli się ode mnie że mają na stanie fermentory Speidela 30l bo na stronie ich nie mieli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

eb

Czyli 4 godzin już nie można? ;)

Wiadomo, że lepiej z zapasem aktywować drożdże, żeby dać im czas, to przecież nie zaszkodzi. Aktywuj drożdże nawet dwa dni wcześniej, saszetki Ci nie rozerwie, najwyżej wstaw do lodówki.

Czyli instrukcja BA to taki żart ? teraz załapałem!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

eb

Czyli instrukcja BA to taki żart ? teraz załapałem!

To nie żart, sklepy powielają informacje podawane przez producentów drożdży, Niestety te informacje czasami odbiegają od rzeczywistości i nie dotyczy to tylko drożdży płynnych np. producent WB-06 podaje ich słabe odfermentowanie, a one potrafią odfermentować ekstremalnie. Ja zapomniłem kiedy ostatni raz miałem problem z szybkim ruszeniem fermentacji na drożdżach płynnych, ale po napuchnięciu saszetki robię starter, wcześniej zadając drożdże z napuchniętej saszetki Activatora start fermentacji bywał po paru godzinach lub po paru dniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie żart, sklepy powielają informacje podawane przez producentów drożdży, Niestety te informacje czasami odbiegają od rzeczywistości i nie dotyczy to tylko drożdży płynnych np. producent WB-06 podaje ich słabe odfermentowanie, a one potrafią odfermentować ekstremalnie. Ja zapomniłem kiedy ostatni raz miałem problem z szybkim ruszeniem fermentacji na drożdżach płynnych, ale po napuchnięciu saszetki robię starter, wcześniej zadając drożdże z napuchniętej saszetki Activatora start fermentacji bywał po paru godzinach lub po paru dniach.

Dziękuję , o taką odpowiedź mi chodziło. bałem sie że po 24 godzinach płynne już nie ruszą z reguły drożdże mi ruszają po kilkunastu , kilkudziesieciu minutach , dałem WB 06 nie wiem tylko czy piwo nie złapało ,,bakcyla '' jeszcze raz dziękuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

 

 

o nie mam pewności czy zrobić na nich czy jednak dać sobie spokój i zamówić nottinghamy albo us-05

Nie robiłem na S-04, ale jeśli w stylu chodzi o neutralność drożdży, to o ile zachowasz niską temperaturę fermentacji, powinno być dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.