Jump to content

termin przydatności drożdży


migdal

Recommended Posts

Suche drożdże powinny ruszyć, ale lepiej zrób starter, będzie mniej stresu (dla Ciebie). Następnym razem przechowuj je w lodówce - nie zajmują dużo miejsca.

Link to comment
Share on other sites

Z tego co wiem to startera z suchych nie powinno się robić. Podobno suche drożdże przy kontakcie z brzeczką w 50% giną, a i tak jak przeterminowane to mogą być w różnej kondycji, tym bardziej że nie były przechowywane w lodówce. Najlepsza dla nich jest rehydratacja. Ciekawe jak by się zrobiło starter z suchych drożdży ale już po rehydratacji? Tego nie wiem. Chyba powinno być dobrze.

Link to comment
Share on other sites

Jak sam słusznie zauważyłeś - najpierw uwadniasz, potem dodajesz do startera - tak jak do brzeczki. Robiąc starter z takich przeterminowanych drożdży odpowiadasz sobie na pytanie, czy one w ogóle żyją, a nie - wlewasz trupy, czekasz dobę a potem szukasz jakielkolwiek gęstwy u okolicznych piwoawrów.

Edited by olo333
Link to comment
Share on other sites

Teraz pojawił mi się inny problem - udało mi się skombinować Wyeast Activator Belgian Witbier, i je niestety aktywowałem (jak to robiłem wcześniej) a dopiero teraz zobaczyłem, że są one gotowe do użycia max 3 godziny od aktywacji a ja warzenie przesunąłem na pt.

Rozwali saszetkę z drożdżami?

Czy dotrzymają do pt?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.