Skocz do zawartości

Refraktometr za trochę mniej niż 100pln


chomiczon

Rekomendowane odpowiedzi

Ten ma skalę lepszą dla naszych pomiarów: http://www.ebay.pl/itm/300973564013?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649

a tak ogólnie to jeden chińczyk to składał co by brzydko nie powiedzieć ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też mam ten z podziałką brix i SG i dobrze się w nim odczytuje, podziałki rzędu 1BLG łatwo namierzyć, a dokładniejsze nastręczą tyle samo problemu w obu przypadkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurde, że wcześniej nie wiedziałem o tym kuponie na 5 baksów to bym miał za 19$ a nie za 24$ ale zamówiłem go 29 października a dotarł dopiero wczoraj więc ten miesiąc oczekiwania to norma. Teraz tylko muszę go wytestować na jakiejś warce :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurde, że wcześniej nie wiedziałem o tym kuponie na 5 baksów to bym miał za 19$ a nie za 24$ ale zamówiłem go 29 października a dotarł dopiero wczoraj więc ten miesiąc oczekiwania to norma. Teraz tylko muszę go wytestować na jakiejś warce :)

Zamówienie musi być za min 25$, czyli wchodzi w grę np ten model, z wbudowanym pokrętłem do kalibracji (palcami, bez śrubokrętu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wchodzi w grę np ten model, z wbudowanym pokrętłem do kalibracji (palcami, bez śrubokrętu)

a skąd masz takie informacje o jakimś pokrętle?

Myślisz, że ten śrubokręcik co jest na zdjęciach, to chińczyk Ci tak jako dodatek daje.

Chińczyk głupi nie jest i nic gratis nie da ;)

 

BTW, nawet jakby było to pokrętło to tak jak łatwo by się nim kalibrowało tak i łatwo "rozkalibrowywało" :)

 

EDIT:

Używam podobnego od dawna;)

Edytowane przez Dr2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a skąd masz takie informacje o jakimś pokrętle?

 

Myślisz, że ten śrubokręcik co jest na zdjęciach, to chińczyk Ci tak jako dodatek daje.

 

Chińczyk głupi nie jest i nic gratis nie da ;)

 

 

 

BTW, nawet jakby było to pokrętło to tak jak łatwo by się nim kalibrowało tak i łatwo "rozkalibrowywało"

No w opisie niby jest "additional features of BUILT-IN CALIBRATION KNOB", zdjęcia faktycznie są od starego modelu.

Też się obawiam trochę tej możliwości rozkalibrowania.

Kamil

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

góral kalibracja jest dość skomplikowana ale postaram się to wytłumaczyć:

Woda musi być destylowana (lub demineralizowana - inaczej czysta lecz nie mineralna) o temp 20st C i refraktometr musi być o temp 20st C najlepiej jak w całym pomieszczeniu jest 20st C. Zakrapiasz kilka kropel tak, aby po przyłożeniu porywy pryzmatu woda wypełniła wszystkie szczeliny i nie było nigdzie bąbli powietrza. Później kręcisz tą śrubą aż uzyskasz wartość 0. Ot cała filozofia. Te 20st jest bardziej konieczne niż woda destylowana.

Ja uważam, że zbyt częsta kalibracja spowoduje, że ta śruba zacznie się ruszać sama z siebie i urządzenie będzie się rozkalibrowywać, więc jak dobrze raz to zrobisz to już więcej nie będziesz musiał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

leech z temperaturą to też nie jest przesada, bo kompensacja działa, jak jest wykalibrowany w 20st to masz +/- 10st jak skalibrujesz dla innej temperatury to i kompensacja zaczyna uciekać. Oczywiście nie działa to w ten sposób, że kalibracja w 30st da nam kompensację 20 - 40st musiałbym sięgnąć do opracowań na ten temat, żeby to dokładnie sprawdzić. Ale można samemu zrobić sobie test robiąc roztwór cukru i podgrzewając i chłodząc go i wykonać kalibracje w różnych temp. Wiem, że trochę zaciemniam temat ale najlepiej jest jednak wykonywać kalibrację jak najbliżej 20st. Po pracy wrzucę skan instrukcji z mojego refra może komuś to pomoże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z prób, które robiłem, wynika:

1. kranówka u mnie pokazuje ok 02-0,3 brix

2. różnica pomiędzy próbką w temp. 20 st., a 70 st. wynosi ok. 0,4 brix

 

Nie sprawdzałem jaki wpływ na wskazania w różnych temp. ma gęstość próbki, ale i tak uważam, że te różnice nie mieszczą się w granicach błędu i je uwzględniam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też odebrałem przyrząd z poczty. http://www.ebay.com/itm/RSG-100ATC-Brix-Beer-Sugar-Wine-Wort-SG-0-32-ATC-Refractometer-blue-rubber-/300973564013?ssPageName=ADME:L:OC:PL:3160

Zamówienie 20.11. Awizo 09.12. Kalibracja zgodnie z instrukcją i powyższymi postami. Potem można zapomniećo wkrętakach czy pokrętłach.

Edytowane przez cemik1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na ebay jest napisane do kiedy jest termin od chwili wysłania. U mnie np. został wysłany na nastepny dzien po wysłaniu. w Polsce był po 2 tyg. reszte czasu spędził w urzędzie celnym w Wawie (3 tyg)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest norma czasowa po której mogę być wku...y?

Marcin, refraktometr z Chin do mnie dotarł po ok 1,5 miesiąca :cool:

 

Tak myślałem, że do świąt może zalegać na "kwarantannie" urzędniczej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.