Skocz do zawartości

Dominus Tecum, mikrobrowar codera


Rekomendowane odpowiedzi

Jak długo fermentują Ci zwykle mocne belgi?

Zabutelkowałem po 3 tygodniach, ale widzę, że za to wcześnie. Dofermentowane są ładnie, ale nie zdążyły się sklarować, te drożdże Strong Ale słabo flokulują. Potem klarują się w butelkach, ale zostaje za dużo osadu.

 

Cztery tygodnie powinny być w sam raz, Blond Ale tyle potrzymam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka #145 - Cesarski Weissbier

 

Piwo w stylu Hefe Weizen

Przewidywane OG: 12 Blg, FG: 3 Blg, vol: 22.7L, przy wydajności 80%

IBU 10 Kolor 12 EBC

 

skład:

bohemian pils 1.00 kg

pszeniczny 3.10 kg

caramunich II 0.20 kg

zakwaszający 0.10 kg

 

zacieranie: (kranówka +2/3% RO + 3g CaCl2 19L 65°C)

 

63°C - 25'

70-72°C - 60'

->79°C //+8L wody

 

wysładzanie 8L wody 72°C

 

gotowanie 90'

Mittelfruh '09 sz ~3,8% 20g 60' //76 GPH

 

drożdże Wyeast 3068 Weihenstephan ~70ml gęstwy

 

Receptura:

http://braukaiser.com/wiki/index.php/Weissbier_Hell

Edytowane przez coder
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pszeniczka 2 dni od zabutelkowania' date=' już pyszna[/quote']

Imponujące. Piana jak marzenie. Długo się tak ładnie trzyma?

Nie do końca, tak do połowy picia, za to brudzi szkło. Ale jeszcze się poprawi.

 

Chyba pomaga ta długa przerwa w 72*. Albo brak przerw poniżej 62*.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć :mad:

 

Warka #145 - Cesarski Weissbier

 

 

zacieranie: (kranówka +2/3% RO + 3g CaCl2 19L 65°C)

 

63°C - 25'

70-72°C - 60'

->79°C //+8L wody

 

wysładzanie 8L wody 72°C

 

gotowanie 90'

Mittelfruh '09 sz ~3,8% 20g 60'

Coder mam rozumieć że do zacierania i wysładzania zużyłeś łącznie 35l wody?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś rozlałem #138 - Berlińskie Kwaśne, mój drugi Berliner Weisse. Tym razem trzymałem go tylko niecałe 6 tygodni, bez przelewania. W smaku nie jest bardzo kwaśny, ale już wiem, że jest to zwodnicze, po nagazowaniu będzie OK. Kwaśność przyjemna, cytrynowa, ale jest też nuta goryczkowa....

 

Na zdjęciu: piękna błona bakteryjna, tym razem lacto były żwawsze.

Za to przez roztargnienie użyłem normalnego zestawu do rozlewu... czeka mnie zakup nowego wężyka i rurki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za to przez roztargnienie użyłem normalnego zestawu do rozlewu... czeka mnie zakup nowego wężyka i rurki...

To jedno użycie wężyka do rozlewu brzeczki z bakteriami lactobacillus powoduje, że już jest na zawsze 'skażony' i nie można go więcej używać (do innych warek)?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się warzy piwa z "robaczkami" to trzeba zachować odrobinę BHP, jak poetycko opisał to Randy Mosher: "Z bakteriami jest jak z gośćmi, zapraszasz ich do domu na małą kawę, a następna rzecz jaką widzisz, to, że wrastają w kanapę i domagają sie nowego zestawu baterii do pilota TV"

 

Zasada BHP: cały plastikowy sprzęt musi być osobny dla piw kwaśnych. Szkło i nierdzewka muszą być porządnie dezynfekowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś przelałem Oud Bruin do kega, jeszcze nie będę go gazował, żeby mieć możliwość ew. dalszej obróbki.

 

Dla celów testowych napełniłem też parę butelek. Na razie nie smakuje zbyt kwaśno, w zasadzie wcale. Ma takie akcenty winne co najwyżej. Ale z tego co czytam w BJCP i z opisów degustacji, to chyba to się mieści w stylu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka #146 - Gose

 

Piwo w stylu Gose - kwaśne ale niemieckie, spoza BJCP

Przewidywane OG: 9 Blg, FG: 2 Blg, vol: 19L, przy wydajności 70%

IBU 10 Kolor 7 EBC

 

skład:

pale ale 0.80 kg

pszeniczny ciemny 0.80 kg

orkiszowy 1.00 kg

monach II 0.23 kg

płatki owsiane 0.10 kg

płatki jęczmienne 0.05 kg

zakwaszający 0.10 kg

28 g Marynki '08 sz ~5% do zacieru

 

przyprawy:

kolendra indyjska 14g

sól 3 g (pół łyżeczki)

 

zacieranie: (kranówka 13L 71°C)

 

67-69°C - 60'

70-72°C - 20' //+8l wrzątku

bez mash out

 

wysładzanie 8L wody 72°C + 2 ml kwasu ml. 80%

 

gotowanie 45'

Mittelfruh '09 sz ~3,8% 10g 45' //38 GPH

przyprawy - 1'

 

drożdże Wyeast 3068 Weihenstephan ~30ml gęstwy + nieco gęstwy Kolsch z lactobacillusem zebranej z Berliner Weisse

 

Receptura wzorowana na książce Randy Moshera, ale wyszła straszna zbieranina, bo wszystkiego brakowało.

Edytowane przez coder
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 g Marynki '08 sz ~5% do zacieru

O... Mash Hopping. :okey: Czy w jakiś sposób uwzględniałeś IBU uzyskane tą metodą?

Beer Smith coś tam policzył...

Ale ja wrzuciłem taki stary, zleżały chmiel, aby tylko coś tam było (chyba nawet trochę pomógł w filtracji); nie chcę za wiele IBU w tym piwie, bo lactobaccilus strasznie tego nie lubi....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Flanders Red zostało zlane dziś do balona szklanego na drugą fermentację z bakteriami.

Dodałem zastartowaną uprzednio saszetkę 125 ml Roeselare - kultowej mieszanki bakterii z Rodenbacha i 20 g czipsów dębowych (francuskie, średnio przypieczone) które lekko zdezynfekowałem poprzez zanurzenie w niewielkiej ilości wrzątku (wlałem razem z wodą).

 

Balon został zatkany korkiem gumowym z rurką i poszedł na rok w spokojne miejsce ~20°C.

 

Wiele osób stosuje zatkanie balona kołkiem dębowym, aby był pewien dopływ tlenu, ale ja nie chcę mieć zbyt zaoctowanego produktu; sądzę, że wystarczy to co przepuści gumowy korek.

Edytowane przez coder
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka #147 - Karol Levittoux

 

Piwo w stylu Russian Imperial Stout

Przewidywane OG: 23.5 Blg, FG: 7.5 Blg, vol: 22.7L, przy wydajności 75%

IBU 68 Kolor 138 EBC

 

skład:

pale ale 8.00 kg

jęczmień palony 0.68 kg

caramunich II 0.23 kg

special B 0.45 kg

czekoladowy 0.23 kg

pale chocolate 0.23 kg

cukier ciemny muscovado 0.28 kg

 

zacieranie: (kranówka 27L 74°C + 7g CaC03)

 

66-67°C - 60' //słody ciemne i kredę dodałem 5 minut przed końcem

->76°C

 

wysładzanie 8L wody 72°C + 1 ml kwasu

 

gotowanie 70'

 

Challenger '09 gr ~6.5% 80g 60' //520 GPH

EKG '09 gr ~3.5% 16g 10'

Challenger '09 gr ~6.5% 21g 10' //+ cukier + 1 łyżeczka mchu

EKG '09 gr ~3.5% 50g 1'

 

drożdże US05 gęstwa 300 ml

Edytowane przez coder
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyglądam się ciekawością wszelkim recepturom RIS (niecierpliwość przed skosztowaniem własnego, dawno nie czekałem tak na swoje piwo :D ).

Tu u Ciebie w zasypie wielka 'egzotyka' :smilies: - pale chocolate, cukier ciemny muscovado. Własna improwizacja, czy sprawdzony przepis?

 

Tak przy okazji, reakcja na spekulacje IX KPD? - pytam z ciekawości, bez żadnych podtekstów!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyglądam się ciekawością wszelkim recepturom RIS (niecierpliwość przed skosztowaniem własnego, dawno nie czekałem tak na swoje piwo :) ).

Tu u Ciebie w zasypie wielka 'egzotyka' :beer: - pale chocolate, cukier ciemny muscovado. Własna improwizacja, czy sprawdzony przepis?

Przepis prawie dokładnie jest z książki Jamila Zainasheffa, nazywa się Tzars Revenge, on chętnie używa tego słodu pale chocolate, bardzo fajnego zresztą, sprowadziłem sobie 15 kg z Anglii i chętnie używam. W Polsce jest coś takiego jak Cofee Light, chyba podobny.

 

Ten cukier dodałem z lenistwa, powinno być 8.3 kg słodu pale, ale odważyło mi się równo 8 i nie chciało mi się rozpruwać nowego worka po 300 gram. A tu patrzę - leży mi w szafce stary ciemny cukier którego nie mam do czego zużyć, akurat pasuje do tego piwa, taki melasowy, figowy...

 

Tak przy okazji, reakcja na spekulacje IX KPD? - pytam z ciekawości, bez żadnych podtekstów!

Nie, w końcu i tak musiałem go zrobić, bo chcę zrobić wszystkie style BJCP (zostały mi jeszcze 3 najbardziej egzotyczne). Na konkurs się nie nada, bo to taka amerykanizowana wersja (na drożdżach American Ale) i zresztą już je spartoliłem - w nocy temperatura mi uciekła do 22°C, będzie za bardzo alkoholowy.

Edytowane przez coder
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w nocy temperatura mi uciekła do 22°C, będzie za bardzo alkoholowy.

Okazało się, że termometr się zamoczył przy warzeniu i zaczął przekłamywac o 5* w górę; czyli temperatura nie uciekła z 20 do 22°C, tylko spadła do 17°C, tak, jak na to liczyłem wstawiając fermentor do przedsionka.

Czyli piwo będzie do uratowania, tyle, że zanim spostrzegłem pomyłkę zdążyłem je schłodzić do 15°C. Dzielne drożdze dalej pracują, jest wielka czapa piany; w nagrodę natleniłem je ponownie i dodałem 3g pożywki Enartis Specjal.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

. Dzielne drożdze dalej pracują, jest wielka czapa piany; w nagrodę natleniłem je ponownie i dodałem 3g pożywki Enartis Specjal.

Czy to jest standardowa procedura przy piwach o tej mocy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.