Skocz do zawartości

Rudzki Browar Domowy "PIERON" 2007


Rekomendowane odpowiedzi

Dodam trochę laktozy

A jakby trafi się sędzia z nietolerancją laktozy :beer: ?

A czy ja muszę coś wygrać. Piwo warzę dla siebie, a jak komuś zasmakuje to super. Jak nie wyjdzie to może Patryka wyślę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O :beer: Wątek Pierona mi wpadł w oko, to zapytam. Co to się Pieronie stało, że się w ten weekend nie spotkaliśmy :beer: Liczyłem na wspólne piwo w Minipivovar u Konicka :)

Nie wiem. Jakieś zatrucie czy coś z żołądkiem (lekarz Wena powiedział że to pewnie choroba filipińska :cool2:). Miałem jechać z córą ale dobrze że nie jechałem, bo do dziś źle się czuję. Oczywiście żałuję że nie byłem, ale co zrobić.:rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś mając więcej czasu odpaliłem w końcu rower pierwszy raz w tym roku (cóż za lenistwo z mojej strony, człowiek jednak szybko się starzeje :)) i ruszyłem do browaru w celu rozlania dwóch piw. Gdy już wszystko powoli było przygotowane i zdezynfekowane nastąpiła katastrofa w postaci braku kapsli. Ruszyłem więc na szybko do roboty w celu przeszukania szpindów ale i tak nic nie znalazłem.

Tak więc wróciłem niepocieszony ale wiem że znów brakuje kapsli, środka dezynfekującego clo2. Tak więc jeszcze dziś będę załatwiał. :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka 200 - KOZIOŁ Pieroński 19,7°Blg

z dnia 25 stycznia 2011r.

 

 

 

Zeszło już na 6,2°Blg. Strasznie powoli schodzi. Na dodatek smakuje okropnie. ble

Edytowane przez pieron
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś mając więcej czasu odpaliłem w końcu rower pierwszy raz w tym roku (cóż za lenistwo z mojej strony, człowiek jednak szybko się starzeje :)) i ruszyłem do browaru w celu rozlania dwóch piw. Gdy już wszystko powoli było przygotowane i zdezynfekowane nastąpiła katastrofa w postaci braku kapsli. Ruszyłem więc na szybko do roboty w celu przeszukania szpindów ale i tak nic nie znalazłem.

Tak więc wróciłem niepocieszony ale wiem że znów brakuje kapsli, środka dezynfekującego clo2. Tak więc jeszcze dziś będę załatwiał. :rolleyes:

Adam, a po co Ci kapsle do kegów :):(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś to opanowałem browar od samego rana i spędziłem tam trochę czasu (15h). Ale mam dojść dziś. Myślę że i czwartą warkę bym też uwarzył (tz. dał bym radę), ale jutro z samego rana jadę do Krakowa.

Resztę za chwilę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka 203 - Wiedeńskie 13,4°Blg

z dnia 18 luty 2011

 

Składniki:

- pilzeński 3 kg;

- monachijski 4,7 kg;

- barwiący żywiecki 0,1 kg;

- wiedeński 2,4 kg;

- carared 0,45 kg;

- caraamber 1 kg;

- Perle granulat 60g;

- Traditon granulat 20 g;

- 2124 Bohemian Lagier

 

Zacieranie:

- 52°C - 10';

- 62°C - i 30';

- 72°C - i 40;

- podgrzanie do 77°C filtracja.

Chmielenie:

- 15' -Perle;

- 60' - Tradition;

- 75' - chłodzenie.

 

Drożdże zadane w temp: 20°C

Edytowane przez pieron
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka 204 - Sylwestrowo Czerwono Bana 11,2°Blg

z dnia 18 luty 2011

 

Składniki:

- pilzeński 7,5 kg;

- carared 2,2 kg;

- melanoidynowy 1 kg;

- chmiel Sebilia granulat 70 g;

- chmiel Lubelski granulat 40 g;

- WLP 820

 

Zacieranie:

- 52°C - 10';

- 62°C - i 40';

- 72°C - i 30;

- podgrzanie do 77°C filtracja.

 

Chmielenie:

- 0' - Sebilia;

- 45' - Perle;

- 60' - chłodzenie.

 

Drożdże zadane w temp: 14°C

Edytowane przez pieron
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka 202 - Munich Dunkiel 13,1°Blg

z dnia 18 luty 2011

 

Składniki:

- pilzeński 1,5 kg;

- monachijski 5 kg;

- barwiący żywiecki 0,4 kg;

- wiedeński 3 kg;

- carafa I 0,2 kg;

- caraamber 1 kg;

- Perle granulat 60g;

- Traditon granulat 30 g;

- WLP 820.

 

Zacieranie:

- 52°C - 10';

- 62°C - i 60'; + dekokcja;

- 72°C - i 40;

- podgrzanie do 77°C filtracja.

Chmielenie:

- 15' -Perle;

- 60' - Tradition;

- 75' - chłodzenie.

 

Drożdże zadane w temp: 19°C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka 200 - KOZIOŁ Pieroński 19,7°Blg

z dnia 25 stycznia 2011r.

piwo w stylu: Eisbook (5D)

 

Przelałem na cichą i wystawiłem na dwór. Ciekawe ile się do jutra wymrozi-trzeba korzystać z ochłodzenia ale i kontrolować co się dzieje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka 200 - KOZIOŁ Pieroński 19,7°Blg

z dnia 25 stycznia 2011r.

piwo w stylu: Eisbook (5D)

 

Zeszło na 5,5°Blg i ma 8,1% alk. Od wczoraj czyli od 18-tej mały krążek się zmroził dopiero a było dojść mroźnie (-11°C). Pewnie jutro będzie lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka 200 - KOZIOŁ Pieroński 19,7°Blg

z dnia 25 stycznia 2011r.

piwo w stylu: Eisbook (5D)

 

Dziś rano patrzę że coś tam wymarzło więc zlałem do tanka rozlewniczego. Trochę to trwało, ale fajnie poszło. W sumie z 30l ostało ok. 20l.

Teraz mam pytanie. Wyliczyłem wg programu Codera że z 19,7°Blg zeszło mi na 5,5°Blg (pomiar na refraktometrze 11,3). Obecnie pokazało mi 12,4, czyli ile obecnie będzie tego alkoholu? - pomożecie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedziałem Ci już na GG ale tu też chyba nie zaszkodzi informacji dla innych. Niestety, przy wymrażaniu zawodzą "proste" sposoby określania zawartości alkoholu na podstawie zmiany gęstości czy wsp. załamania światła. Dzieje się tak dlatego, że wymrażaniu ulega głównie woda, w znacznie mniejszym stopniu alkohol i bardzo tylko nieznacznie do fazy stałej przechodzą cukry. Takie zatężenie brzeczki czyni wzory fermentacyjne zupełnie bezużytecznymi. Jedyny pewny sposób to zastosowanie destylacji. Chyba, że są gdzieś dostępne "wzory dla wymrażania".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale mając balingi tej rzadkiej części już można by chyba jakoś oszacować zawartość alkoholu w piwie.

 

możesz zmierzyć balingometrem i refraktometrem i użyć Coderowego programu średnia. Wpisujesz odczyt refraktometru i zmieniasz gęstość początkową tak, aby obliczona przez program gęstość końcowa odpowiadała gęstości zmierzonej balingometrem. Oczywiście będzie to obciążone błędem ale lepsze to niż strzelać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka 200 - KOZIOŁ Pieroński 19,7°Blg

z dnia 25 stycznia 2011r.

piwo w stylu: Eisbook (5D)

 

No to zabutelkowałem, z dodatkiem rezerwy i dodatkiem drożdży.

Jeśli ktoś będzie chętny na wyliczenia to bardzo proszę o pomoc. Z bocka było 12,4 na refraktometrze, a to roztopione 6,2.

 

I tak się cieszę, bo od razu widać różnicę. A samo piwo mętne jak cholera. Ech, będzie dobrze. Ale do samego rozlewu same kłopoty z tą warką (bardziej niż ta trzynasta).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.