Skocz do zawartości

Lekkie odświeżające piwo na lato - jakie?


Rekomendowane odpowiedzi

No to mi teraz zadaliście ;) . Czytałem o 3711 i widzę, że dopiero są testowane i nie są do końca neutralne, więc pozostanę chyba na razie na gęstwie US-05, którą jutro zbiorę. Jeśli chodzi o skórki i miąższ cytrusowy, to też testowałem, ale chyba za długo gotowałem i jeszcze piwko stoi we wiadrach, więc o efektach dopiero napiszę. Umyśliłem takie coś po waszych wpisach:

 

us-05

 

pilzno - pilzneński - 2,5kg

pszeniczny - 0,1kg

monach 0,1kg

kolor - czerwony Strzegom 150 - 0,1kg

płatki owsiane - 0,2kg

 

płatki jęczmienne, ryżowe ?

kasza manna??? - co daje?

 

chmiel:

centennial - 60' - 10g

 

cascade - 10' - 20g

centennial - 10' - 10g

 

skórki grapefruit + pomarańcza + limonka - na koniec gotowania

 

ziół na razie nie testuję - jeszcze nie teraz.

 

proszę o komenty :)

Edytowane przez suthum
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem dlaczego chcesz neutralne drożdże - w witach sprawdzają się drożdże produkujące aromaty - stąd są specjalne szczepy do witów. 3711 jest całkiem chwalone do witów (wpisz w google wyeast 3711 witbier).

 

Na co jeszcze zwróciłbym uwagę? 30g bardzo aromatycznych chmieli na 10' może przykryć efekty skórek. Ja do swojego wita dawałem 20g Pacifici na 10' i 0', a i tak trochę przykrył efekty skórek i kolendry. No i kwestia goryczy, Pacifica to 5% a-k. Ty masz odpowiednio 7,5% i 11,5%.

 

To co zrobisz będzie dobre, ale będzie mniej przypominało wita. Będzie bardziej goryczkowe w smaku, ciemniejsze (słód 150), na neutralnych drożdżach nie będzie miało tego orzeźwienia, które jest w wicie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bnp ja mam pytanie odnośnie owsa w Twoim przepisie. Jaki to ma być owies? Taki zwykły owies ''prosto z pola''? Czy może jakiś owies śrutowany? Jak wpisuję owies w browamatorze, to nie dostaję żadnych wyników.

Następna rzecz, to możesz napisać coś więcej o zacieraniu i chmieleniu? Nie robiłem jeszcze piwa z kaszą manną ;)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

też się do dwóch witków przymierzam:

 

#9 Witbier

 

2,00 kg słód pilzneński

1,40 kg płatki pszeniczne

0,80 kg płatki owsiane

 

15 g Iunga - 60'

10 g Curacao - 10'

15 g kolendry: połowa na 10', druga na 3'

skórka z limonki, cytryny i pomarańczy: połowa na 10', druga na 3'

 

drożdże Wyeast Forbidden Fruit

 

 

#10 Witbier Imperialny (by AgaL)

 

2,20 kg słód pilzneński

1,40 kg słód pszeniczny

0,10 kg słód aromatyczny

0,50 kg kasza manna

0,20 kg kuskus

0,40 kg płatki owsiane górskie

0,20 kg płatki owsiane błyskawiczne

 

25 g Willamette - 45'

15 g Willamette - 10'

10 g Cascade - 10'

5 g Chinook - 5'

5 g Citra - 5'

10 g Curacao - 10'

15 g kolendry: połowa na 10', druga na 3'

skórka z limonki, cytryny i pomarańczy: połowa na 10', druga na 3'

 

gęstwa Wyeast Forbidden Fruit

 

...i po przeczytaniu wątku zastanawiam się nad pszenicą zamiast płatków...o ile oczywiście uda mi się gdzieś zdobyć...to ma być ześrutowane jak reszta czy troche grubiej/cieniej?

a druga sprawa...które płatki owsiane są "debeściaki"? błyskawiczne, górskie...itp? ma ktos jakieś przejścia z nimi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już od jakiegoś czasu zauważyłem, iż witek po mojemu smakuje 99% osób które go pijały. Robiłem wity stylowe ale te smakowały ok 50 % populacji częstowanej.

 

Dobry wit na lato

 

na 25 l 12-13 blg

 

2,5 kg pilźnieńskiego

2 kg kaszy manny

0,5 kg owsa

0,05 karmelowy ok 200 EBC

 

obojętnie jaki chmiel goryczkowy tak by uzyskać niska goryczkę np 20 g Marynki

skórki cytrusów - ja zawszę daję 1 cytrynę i 1 pomarańczę ale też czasami wszelakie cytrusy co znajdę w markecie.

kolendra- brak lub minimalna ilość

 

us-o5 lub inne neutralne drożdże

 

Bardzo ważne by dodać skórki cytrusów w ostatniej chwili gotowania tak by olejki eteryczne się nie wygotowały. Dobre efekty daje także dodatek skórek cytrósów podczas fermentacji...

Jak z filtracją przy 2kg kaszki?

Stosujesz cichą fermentację do tego witka ,czy np dwa tygodnie na burzliwej i w butelki?Ile dajesz do nagazowania cukru?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już od jakiegoś czasu zauważyłem, iż witek po mojemu smakuje 99% osób które go pijały. Robiłem wity stylowe ale te smakowały ok 50 % populacji częstowanej.

 

Dobry wit na lato

 

na 25 l 12-13 blg

 

2,5 kg pilźnieńskiego

2 kg kaszy manny

0,5 kg owsa

0,05 karmelowy ok 200 EBC

 

obojętnie jaki chmiel goryczkowy tak by uzyskać niska goryczkę np 20 g Marynki

skórki cytrusów - ja zawszę daję 1 cytrynę i 1 pomarańczę ale też czasami wszelakie cytrusy co znajdę w markecie.

kolendra- brak lub minimalna ilość

 

us-o5 lub inne neutralne drożdże

 

Bardzo ważne by dodać skórki cytrusów w ostatniej chwili gotowania tak by olejki eteryczne się nie wygotowały. Dobre efekty daje także dodatek skórek cytrósów podczas fermentacji...

Jak z filtracją przy 2kg kaszki?

Stosujesz cichą fermentację do tego witka ,czy np dwa tygodnie na burzliwej i w butelki?Ile dajesz do nagazowania cukru?

 

 

Bardzo ładnie, znakomicie, cudownie spisuje się zalecenie BJPC by do piwa zgdodnie ze stylem dodac owies zwykły owies, owies nie płatki owsiane.

Co to za moda, wszyscy płatki owsiane, pszeniczne ...

Owies ma łuskę bardzo dobra łuskę , a co łuska robi ? wspomaga filtrację

i dzięki temu ja wita filtruję 15 minut a nie 2 godziny

 

wity zazwyczaj 2 tygodnie i filtruję i do kega, jak coś ciekawszego zrobię to w butelki. Cukru dodaje w zależności jak ocenię stopień ostatecznego odfermentowania. ale zazwyczaj gazuje piwa 180 g sacharozy na 25 l piwa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owies taki nieśrutowany? Zwykły z polskiego pola? Możesz podać schemat zacierania i chmielenia, chodzi mi o czasy ;) Jak to będę miał to za tydzień bym uwarzył, bo intryguje mnie ten zasyp ;)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owies taki nieśrutowany? Zwykły z polskiego pola? Możesz podać schemat zacierania i chmielenia, chodzi mi o czasy ;) Jak to będę miał to za tydzień bym uwarzył, bo intryguje mnie ten zasyp ;)

Pozdrawiam

 

nieśrutowany czy niesłodowany ?

 

szanowny kolega wybaczy ale ja nic z tego nie rozumiem dlaczego kolega się dziwi że zwykły owies z pola ? znaczy się dziwi ze nie płatki owsiane tylko owies ( takie ziarno co konie jedzą ) ?

 

bardzo proszę o wyjaśnienie, jak nie na forum to na PW

Jest to dla mnie osobiście bardzo ważne w pojęciu funkcjonowania piwowarstwa domowego w Polsce. ( pisze poważnie )

 

Ponownie się potwierdza się moja teoria o bezosobowym Wielkim Bracie, który tworzy mity i kreuje jednowymiarową rzeczywistość. :ble:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owies taki nieśrutowany? Zwykły z polskiego pola?

 

 

Dla mnie to było zdziwienie. Dla ciebie pytanie.

Nie tworze spiskowych teorii tylko zobacz drogi kolego ze przez pewien trend lansowany przez mądrych ludzi tego forum, przez ileś tam czasu tworzy się pewien stereotyp.

i tu jest przykład, jak byk pisze w wiki że do wita dodaje się owies http://www.wiki.piwo.org/Witbier

 

 

Surowce

 

Zasyp składa się z około 50% niesłodowanej pszenicy (tradycyjnie „ miękka biała zimowa” pszenica) i 50% jasny słód jęczmienny (przeważnie słód pilzneński). W niektórych wersjach używa się 5-10% owsa.

 

a tu wyskakuje zdziwiony człowiek z pytaniem czy owies z pola się nada do witbiera.

 

więc to nie ja tworzę teorie spiskową tylko próbuję mówić o rzeczach i pewnych zjawiskach które tu występują.

 

 

 

do rzeczy

 

 

Zabierając się do wita najprościej przed głównym zacieraniem kleikować surowce niesłodowane

 

robi się tak

bierze się ok połowę wody przeznaczonej do zacierania, doprowadza się do wrzenia. Wsypuje wszystkie dodatki niesłodowane ciagle mieszajac by nie powstały grudy. Miesza cały czas aż do momentu uzyskania zacieru o konsystencji budyniu /śmietany. Kiedy juz nie da rady mieszac w obawie przed przypaleniem wyłaczamy gaz i zostawiamy pod przykryciem na 10- 30 min. Im grubiej śrutowane tym trzeba dłużej czekać.

Taki kleik/budyń przenosimy do kadzi zaciernej, dodajemy pozostałą wodę oraz słód podstawowy. zaczynamy zacierać od przerwy białkowej.

 

W zależności od surowca niesłodowanego i praktyki piwowara i profilu treściwości gotowego piwa zacieramy

 

50 stc 5-15 min

64 stC 20-40 min

72 stC 20-40 stC

 

Dla początkujących proponuję

zacieranie wita

 

50 stc 10 min

64 stC 40 min

72 stC 40 stC

78 stC 10 min

 

Wit to bardziej wytrawne piwo więc takie długie przerwy nie zaszkodzą a wręcz pomogą przy wydajności , bo mamy długa przerwę dekstrynujacą.

 

Chmielenie to jak nam się podoba, chyba że robimy wita wg stylu to celujemy w niską goryczkę tak by nie była w piwie dominująca.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bnp nie napinaj się tak i widzisz nie kleikowałem bo nie było potrzeby a teraz robiąc wita wybiorę się na targ kupię owies i pszenicę i sam sobie zrobię zamiast kupować płatki . Więcej luzu panowie i panie.

 

pozdrawiam

Kasanga

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie tworze spiskowych teorii tylko zobacz drogi kolego ze przez pewien trend lansowany przez mądrych ludzi tego forum, przez ileś tam czasu tworzy się pewien stereotyp.

a tu wyskakuje zdziwiony człowiek z pytaniem czy owies z pola się nada do witbiera.

 

Podaj mi proszę namiary na te trendy lansowane przez jak to nazwałeś mądrych ludzi tego forum, guru itp. Z tego co obserwuję, to forum Ci się nie specjalnie podoba, masz same uwagi i ciągle coś jest źle. Jeżeli masz użytkownikom tak odpisywać jak wyżej, gdzie merytoryczna treść jest poprzedzana jakimiś osobistymi wycieczkami, to ja dziękuję za takie posty. Stwórz jeden dwa artykuły które wyklarują niejasności i będzie po sprawie, a tak męczysz w kołko to samo i do znudzenia. Sorry Norbert, ale jak już pisałem wcześniej - bokiem mi wychodzi Twoje ciągłe krytykanctwo, nie podparte żadnymi konkretami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam w posiadaniu:

 

pilzneński - 5kg

 

pszeniczny - 1kg

 

monachijski - 1kg

 

czerwony Strzegom 150 - "trochę"

 

 

 

centennial, cascade, fuggles

 

gęstwa us-05

człowiek pisze, ze ma takie składniki i nie lubi waizenów (żona) a tu cała horda miłośników pszenicy go napastuje, wyluzujcie

w dodatku ze składnikami których nie posiada

 

a mógłby uwarzyć coś prostego, a'la bitter lub wręcz harcerskie

Edytowane przez stachu68
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po pierwsze początek postu nie był skierowany do maciek1221 to chyba widać ale rożni ludzie rożnie odbierają rzeczywistość.

 

Odniosłem się do "mody" kreowanej świadomie lub nie przez użytkowników forum. Wszystko co piszę traktujesz Tomku jak napaść i zło.

Ja tylko piszę o typowych sytuacjach występujących na wszystkich forach gdzie są idole, którzy kreują daną społeczność. Tak jest i na Twym forum.

Pokazałem, że tak jest, to jest fakt że ludzie stosują płatki np owsiane a nie owies. dlaczego ? a bo tak są nauczeni przez to forum. Jak tu człowiek trafia to czyta że płatki, płatki, płatki tu płatki tam... a później się pyta czy można użyć owsa . Nie rozumiesz ?

oczywiście uprzedzając dalsza dyskusję

płatki maja ze dwie zalety

ale czy owies co je koń nie ma ich więcej ?

 

nikogo nie obrażam, piszę grzecznie tak jak ustaliliśmy

Edytowane przez bnp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bnp nie napinaj się tak i widzisz nie kleikowałem bo nie było potrzeby a teraz robiąc wita wybiorę się na targ kupię owies i pszenicę i sam sobie zrobię zamiast kupować płatki . Więcej luzu panowie i panie.

 

pozdrawiam

Kasanga

Bardzo się cieszę, że kogoś przekonały moje argumenty na temat owsa.

 

widzisz Tomku o tym właśnie piszę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo rozumiem, dlaczego do mnie to kierujesz. Ja chcę Ci tylko zwrócić uwagę, że przy większości postów, zamiast podejść do sprawy spokojnie i rzeczowo, podnosisz nie potrzebnie ciśnienie. Wierz mi, że nie tylko ja to zauważam. Co do idoli którzy mieliby kreować jednowymiarową rzeczywistość, niestety moje stanowisko jest takie jak wcześniej. Poważnie proponuję - pokaż klasę, rozpraw się raz na zawsze w sensownym artykule z mitami które zakorzeniły się na forum, a na pewno społeczność piwowarska to doceni.

Tyle z mojej strony.

 

edit:

ps:do wiki jest osobna rejestracja, odrębna w stosunku do forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A do kogo mam kierować ? pytasz mnie to Ci odpowiadam.

A czasami piszę do ogółu a Ty odbierasz to ze do Ciebie.

 

Nie mam zamiaru kopać się z koniem. Co bym nie napisał i podał cytaty to i tak znajdzie się grupa ludzi twierdzących inaczej.

Nie dopuszczasz do siebie myśli o sterowaniu forum przez użytkowników to tak jakbyś zaprzeczał istnieniu trollingu.

tak jak w każdym społeczeństwie są przywódcy, idole, błaźni którzy kreują rzeczywistość. To się robi samo.

bez problemu poczytasz o tym w necie lub innych księgach wiedzy

 

 

ps

Kasanga

 

ale ja to piszę na spokojnie,

Edytowane przez bnp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.