Skocz do zawartości

Ranking

  1. ronson

    ronson

    Members


    • Punkty

      4

    • Postów

      169


  2. Ramnic

    Ramnic

    Members


    • Punkty

      1

    • Postów

      107


  3. xjaniux

    xjaniux

    Members


    • Punkty

      1

    • Postów

      177


  4. Roman Korczyński

    • Punkty

      1

    • Postów

      23


Popularna zawartość

Treść z najwyższą reputacją w 2019.05.07 uwzględniając wszystkie działy

  1. Dla wszystkich, którzy borykają się z dogrzewaniem fermentatorów w zimnej piwnicy znalazłem fajny patent, który świetnie się sprawdza. U mnie w piwnicy miałem 11 oC w zimie i 16oC w lecie - w obu przypadkach za zimno na górną fermentację stąd pomysł na dogrzanie gara matą do terariów. Patent jest bardzo prosty - mata do terarium 40W (na allegro 80 zł) jest zawijana na fermentator i dociągana taśmą na gada (też na gada ? ) do tego podłączony jest sterownik z allegro za 20 zł z czujką temperatury i gotowe. Sterować można grzaniem w zakresie co 0,1 stopnia a grzanie jest bardzo nieinwazyjne - pojemność gara robi swoje, a powierzchnia grzewcza jest duża, więc nie ma opcji żeby piwo zostało przegrzane. U mnie sprawdza się bardzo dobrze na garach 95L , więc dziele się tą wiedzą. Myślę, że na fermentatorze plastikowym wystarczy 20W.
    1 punkt
  2. Prawdopodobnie dwie ostatnie warki sezonu Warka #51 - Sweet Coconut Chocolate Vanilla Imperial Stout 28 blg Data warzenia: 27.04.2019 Słody i surowce niesłodowane: Pale Ale - 2,5kg Owsiany - 1kg Karmelowy 300 - 1kg Płatki owsiane - 0,5kg Pszeniczny czekoladowy - 0,5kg Jęczmień Prażony - 0,5kg Czekoladowy Jasny - 0,5kg Cukier Demerara - 0,5kg Laktoza - 0,5kg Wszystkie słody zacierane od początku Zacieranie: zacieranie 60' w 65C, z wygrzewem do 78C Gotowanie 120 minut. Ostatecznie wyszło 12L brzeczki 28blg, co daje wydajność 60%. Chmielenie: Magnum - 50g - 90' Dodatki: wspomniana wyżej Laktoza - 0,5kg - na 15' na cichą poszły 3 laski wanilii, 100g łuski kakaowca i 150g prażonych chipsów kokosowych macerowanych w irlandzkiej whiskey. Drożdże: Danstar Nottingham, gęstwa po warce #50. Statystyki: Po tygodniu zjechało do 14blg, co daje 8,3% alko, choć jeszcze trochę pewnie zjedzie. Goryczka: 73 IBU Barwa: 222 EBC I ostatnia warka zupełnie eksperymentalna. Z torfem jak do tej pory mam dobre doświadczenia, zarówno ze słodem jak i z macerowaniem w whisky. Czas więc przenieść zabawę na wyższy poziom Warka #52 - Super Peated Barley Wine 22,5blg Data warzenia: 04.05.2019 Słody i surowce niesłodowane: Jęczmienny wędzony torfem 35ppm - 5kg Zacieranie: zacieranie 90' w 65C, z wygrzewem do 78C Gotowanie 150 minut, aby jakoś zrekompensować brak słodów karmelowych i reakcjami Maillarda nieco skontrować torfowość. Ostatecznie wyszło 12L brzeczki 22,5blg, co daje wydajność 80%. Chmielenie: Centennial - 28g - 60' Centennial - 28g - 15' Dodatki: brak Drożdże: Danstar Nottingham, gęstwa po warce #50. Statystyki: Pewnie będzie koło 9% Goryczka: 62 IBU Barwa: 15 EBC
    1 punkt
  3. Henx

    Zestaw do witbiera

    Ja bym wysładzał do ballingu. Jak zacznie lecieć 2-3 blg to skończ niezależnie od objętości.
    1 punkt
  4. ronson

    1 warka, s-33 nieprzewidywalne drożdże

    Poczytaj trochę i zobaczysz jak bardzo się mylisz. W złych warunkach (np. wysoka temperatura) autoliza może zachodzić szybciej, ale w typowych temperaturach fermentacji nie ma czego się bać. https://www.homebrewtalk.com/forum/threads/how-long-before-autolysis-starts.418610/ "Depends on a ton of factors but many people have let their beer sit in the primary for many many months (6 to 8 ) with no ill effects." http://howtobrew.com/book/section-1/what-is-different-for-brewing-lager-beer/autolysis "As a final note on this subject, I should mention that by brewing with healthy yeast in a well-prepared wort, many experienced brewers, myself included, have been able to leave a beer in the primary fermenter for several months without any evidence of autolysis." Zastanawiam się, czy Ty w ogóle wiesz jak "pachnie" autoliza.
    1 punkt
  5. ronson

    1 warka, s-33 nieprzewidywalne drożdże

    Wybacz, nie dodałem, że chodzi mi o piwowarów domowych Piłem lagery piwowarów domowych, które były wysoko w konkurach lub nawet wygrywały, fermentacja burzliwa dłużej niż 7 dni i nie było posmaków drożdżowych Wiem, że browary ogarniają fermentację lagerów w 7 dni Tak samo jak belgijskie browary ogarniają fermentację belgów w 4-5 dni (Chimay). Odnośnie trollingu, odnosiło się to do stwierdzenia - "jak masz 10 BLG a chcesz 11 BLG to wyjmij do góry i puść, a jak chcesz 9 to zanurz bardziej i puść". Czyli jak chcę mieć piwo 11 BLG, a wyszło 10 to starczy, że podniosę ballingomierz i puszczę? Chyba, że ja to zdanie źle zrozumiałem.
    1 punkt
  6. A tu wlasnie bys sie zdziwil bo fermentacja pilsow i lagerow trwa 7 dni a nastepnie ida na lager na kilka tygodni. Nie mowie ze jest tak zawsze, sporo zalezy od szczepu drozdzy ktorego uzywasz, ale browary maja swoje szczepy lagerowe ktore fermentuja szybko, dajac przy tym czysty profil piwa.
    1 punkt
  7. ronson

    1 warka, s-33 nieprzewidywalne drożdże

    to co w takim razie z pilsem albo jakimś lagerem? fermentacja raczej nie trwa 7 dni i nie jest zdominowane przez aromaty czekoladowe, kawowe itp. a jakoś nie ma posmaków drożdżowych jestem raczej takiego zdania: Z tym się zgadzam. To jest chyba trolling, a nie poważna dyskusja ... Dziękuję za rozmowę, pozdrawiam
    1 punkt
  8. Ramnic

    1 warka, s-33 nieprzewidywalne drożdże

    Jeżeli fermentacja była przeprowadzona odpowiednio (również odpowiednio długo), to takich od drożdżowych aromatów i smaków nie ma. Drożdże sprzątają po sobie. Miałem tak w dwóch piwach, pierwszym i przy American Wheat, z którym koniecznie chciałem zdążyć na urodziny brata ;d.
    1 punkt
  9. ronson

    1 warka, s-33 nieprzewidywalne drożdże

    Jak dla mnie chyba coś nie do końca tu pasuje -jeśli by tak było to wszystkie portery, RISy itp, które fermentują tygodniami, a potem dojrzewają w butelkach miesiącami byłyby zdominowane aromatami i posmakami drożdżowymi. No chyba, że ktoś RISa fermentuje 7 dni i potem cicha, a po nagazowaniu jakimś cudem pozbywa się drożdży z dna - inaczej piwo ciągle leży na drożdżach Jednego razu warzyłem lekkie piwo, po 10 dniach burzliwej ekstrakt przestał spadać, rozlałem do butelek i nie było żadnych posmaków drożdżowych A od porad "7 dni burzliwej" można sie nabawić złych rzeczy - nie lepiej zaproponować wykonanie pomiarów BLG?
    1 punkt
  10. Czas odkopać temat, bo ostatnio wymyśliłem i przetestowałem pewne rozwiązanie na 'mini keg'. Nie wiem jak u innych, ale u mnie zainteresowanie tematem związane jest z chęcią posiadania pojemnika na pojedyńcze wyjście np. na grilla. Czyli coś mniejszego i mobilniejszego niż corneliusy i lżejszego niż pełna torba butelek. Elementy systemu: Carbonation cap - najdroższa część zestawu, $7.90 czyli jakieś 30zł Kawałek wężyka silikonowego (jakieś grosze) Wentyl samochodowy skręcany 2.50zł Gwóźdź programu: 2.5l litrowa butelka po pepsi - gratis (albo 5zł jak nie pijasz takiego syfu i wolisz wylać zawartość) Zalety: Idealna pojemność na jedno wyjście, jak za mało to bierzemy 2. I mogą być 2 różne. Możemy wypychać pompką rowerową - ilość do wypicia w krótkim czasie, więc nie musimy przejmować się natlenieniem czy infekcjami. Alternatywnie możemy użyć pompki na naboje CO2 lub dorobić odpowiednią końcówkę do reduktora na butli. Kształt dna działa jak reduktor osadów w przypadku refermentacji. Standardowa złączka - można podpiąć pod posiadaną linię od normalnych kegów, łatwo nagazować bez zmieniania złączek. Można też napełniać już nagazowanym piwem. https://www.piwo.org/forums/topic/26151-rozlew-z-kega-cornelius-do-butelek-pet-carbonation-cap/ Lekkie! Po opróżnieniu waga bliska zeru. A jak już bardzo nie chce nam się nosić, możemy wykręcić wentyl a plastik wyrzucić do najbliższego śmietnika. Mieści się w lodówce na drzwiach. Wady: Carbonation Cap jest jednak dość drogi. Dla oszczędności jeśli używamy kilku 'kegów', można je zakręcać zwykłą nakrętką, a złączkę wkręcać bezpośrednio przed wyszynkiem. Po rozlaniu połowy robi się wywrotne, trzeba jakoś ustabilizować (np. duct tape i jakiś słupek/drzewko/noga od stołu). Niektórzy krzywo patrzą na lanie w pet, zwłaszcza po innych napojach. Jeszcze przezroczysty - światło fuj! Alternatywnie znalazłem 3l butelki brązowe w cenie 30zł za 9szt. Do tego możemy ograniczyć kontakt z petem rozlewając nagazowane piwo z kega tuż przed wyjściem. Przekombinowane Można przecież po prostu rozlać piwo w w/w 3l butelki a potem nalewać normalnie. Rozwiązanie właściwie zachowuje wszystkie zalety, oprócz utrzymania nagazowania przy przeciągającym się spożyciu. No ale nalewanie z kranu budzi szacunek, a lanie prosto z dużej plastikowej butli... no cóż.
    1 punkt
  11. xjaniux

    Kapslownica Ornelia vs. Grifo

    Tylko i wyłącznie Revolution włoska, kapslowanie nią to bajka, a regulacja wysokości jest banalne i szybkie. Polecam! Żanet Kaleta :-)
    1 punkt
  12. zasada

    1 warka, s-33 nieprzewidywalne drożdże

    Jak najbardziej się zgadzam, że zdrowie, logika i zdrowa logika się przydają. Pozdrawiam PS. I uważam, że sugerowanie przelewania na cichą po 7 dniach jako rozwiązania problemu / nieprzelania na cichą jako przyczyny problemu drożdżowego zapachu jest nieadekwatne. O reszcie wątków, które się pojawiły nie mam nic do powiedzenia. Ej, no bez przesady. To akurat jest jakieś zagadnienie, niekoniecznie w tym temacie, ale interesujące. Z założenia obiektywne narzędzia pomiarowe a subiektywne interpretowanie ich wskazań. Pytanie czy to bardziej temat dla psychologii poznawczej czy dla fizyki.
    0 punktów
  13. takie piwo, które uwarzył Jakub, to na pewno nie jest ani ris ani porter. Risy i portery wystarczająco zdominowane są przez inne aromaty: czekoladowe, kawowe, znacznie mocniejsze, aniżeli te drożdżowe... Jakub warzył na ekstrakcie jasnym, także piwo obstawiam neutralne, zadanych mało chmieli, więc nie było tutaj nic, co wyraźnie by dominowało, więc cały nastaw był bardzo podatny na wszelkie inne inszości
    0 punktów
Ten Ranking jest ustawiony na Warszawa/GMT+01:00
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.