Jump to content

buk0

Members
 • Posts

  170
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  1

Everything posted by buk0

 1. Najbliżej chyba tylko themaltmiller na wyspach. Za jakiś czas może będę coś zamawiał, jakbyś był chętny możemy się podzielić kosztami wysyłki. Korzystałem z flexa i o ile jest trochę upierdliwy, bo bardzo lepki, to daje świetną goryczkę.
 2. Co do pończochy to główny zarzut mam do tego, że przygowaniu zawsze puszcza kolor, ile by nie wymieniać wody zawsze coś zabarwi. Najlepsza metoda to cold crush w jak najniższej temp. + druciak, który zbierze jakieś resztki co nie opadły na dno.
 3. Pończochę oddaj swojej lubej Nawet przy większych ilościach chmielu stosowałem druciak kuchenny. Na koniec wężyka i wężyk do piwa. Tylko najsampierw wyparzyć druciak i wężyk :]
 4. @Browar za Trzcinami Myślę, że spokojnie można. Ja bym ciągnął do 24°C w przepisach na Tripla z Chimaya czy Duvela jest nawet start w 20°C i później podnoszenie do 24°C właśnie. Jak było ze startem fermentacji? Ja planuję warzenie na sobotę i tydzień temu nastawiłem małą warke na rozruch drożdży. Starter miał dosyć dużego laga, choć miesiąc do końca terminu drożdży. No i oczywiście spieprzały z fermentora małego, choć był spory zapas ?
 5. Musi być sparowany z wifi. Nie łączy się stale, ale co wybrany przez Ciebie czas. Ja mam np co 15 minut, i wtedy wysyła zapis na serwer. Mam go w kuchni w lodówce i bywa czasem, że przez kilka godzin nie może złapać sygnału z sieci bo np w pokoju, gdzie mam router są zamknięte drzwi.
 6. buk0

  WLP077 i tiole

  A w jakim sklepie je widziałeś, bo też poluję? W PL raczej ciężko o coś innego niż te najpopularniejsze drożdże do NEIPA. Ja najbardziej, byłem zadowolony z Hazy Daze II, ale też nie ma ich nigdzie już dostępnych w PL. Największą różnicę pewnie robiły by drożdże z Omega Yeast: Helio Glazer, Lunar Crush itd. ale są modyfikowane genetycznie, więc póki co niedostępne na terenie UE. Sklepy z USA nawet nie mogą ich sprzedawać do Europy. Pozostaje korzystać z tego co jest i kombinować z zasypem, chmieleniem, fermentacją i wodą.
 7. Nie ma sensu. Po to m.in. lageruje się, aby pozbyć się jak największej ilości komórek drożdży. Dodawanie gęstwy ma sens jedynie przy wysoko alkoholowych piwach, gdy drożdże, o ile jeszcze żyją, są zajechane po fermentacji.
 8. Z własnego doświadczenia powiem, żebyś brał większe. Prędzej czy później będziesz chciał warzyć lagery/bretty, a do nich potrzebny 2x większy starter niż do standardowych warek ejlowych. A takie mieszadło na 2L spokojnie obsłuży kolbę 3L. Jeśli z grzaniem to bierz odrazu z termometrem. Samo mieszadło raczej nie hałasuje zbytnio, raczej pylon wprawiony w ruch obrotowy potrafi boksować przy mniejszych starterach.
 9. A jak chłodzisz brzeczkę? Masz chłodnicę?
 10. Surowce jak najbardziej pod Black IPA podchodzą. Wrzuciłaś już wszystkie słody? Trochę mało chmielu jak dla mnie Bo wrzucił bym to wszystko na gotowanie/hop stand i ok 150-200 na cichą. Ale jeśli nie masz więcej dostępnych chmieli amerykańskich, możesz tak chmielić: -Columbus 10g na 60' gotowania -Simcoe 25g na ostatnie 20'/15' gotowania -Cascade 50g na 10' gotowania. 50g Simcoe+50gCascade na zimno. Nie wiem jakie blg jest zakładane ale na oko około 15. Jedna paczka US05 trochę mało.
 11. 7 dni trochę długo, zależy jeszcze jaka temp. Według np Scotta Janisha większość aromatów przechodzi do piwa już w pierwszych 48h. Staram się trzymać obecnie piwa max 5 dni z chmielem i to licząc cold crush - dzień/dwa w jak najniższej temperaturze. To 0 dni ciężko powiedzieć z czego wynika. Częstą praktyką w USA jest wrzucanie chmielu do kega przed sztucznym wysyceniem. Może o to chodzi.
 12. Jakie piwo, blg, jakie drożdże, w jakiej temp refermentacja? Jeśli były przykryte kapslem to w kanał nie. Wszystko zależy czy refermentacja się zaczęła. Przy wydzielaniu gazu, kapsle śmiesznie skaczą na szyjce, gdy nie są dociśnięte.
 13. buk0

  Kocioł warzelny

  https://www.facebook.com/groups/983037981838455/?ref=share
 14. buk0

  Kocioł warzelny

  Tak jak kolega pisze. Poczekaj kilka tygodni, co jakiś czas wrzucane są używane kociołki w dobrym stanie. A za 1000-1500 spokojnie kupisz takiego Royala albo Klarstein z pompą. Ja z Klarstein Mundschenk bylem bardzo zadowolony.
 15. Ja wlewam wodę butelkowaną i nigdy nie miałem problemu. Jałowa pewnie nie jest, ale muszą te butelki przestać kilka miesięcy na półkach sklepowych, więc o higienę na rozlewie też muszą dbać. Najważniejsze to mieć silne i zdrowe drożdże aby jak najszybciej opanowały środowisko, bo w jakimś stopniu i tak do brzeczki coś się przedostaje podczas przelewania do fermentora, napowietrzania czy zadawania drożdży.
 16. Miałem taki sam setup jak Anteks. W przypadku górnego sita, wszystko zależy od grubości śrutowania. Mam znany i popularny śrutownik od Patryka z olx. Na szparze 0,9 mm i delikatnym zwilgotnieniu ziarna poprzez pryskanie spryskiwaczem i mieszanie wychodziła mi idealna grubość i nic się nie przelewało przez rurkę. Gdy stoi się przy garze i miesza zacier, odpowienio wysładza i pilnuje ph można spokojnie osiągnąć 80% wydajność.
 17. Mam prawie identyczną MPM, być może nawet ten sam model. Półka spokojnie wytrzymuje już 4 rok.
 18. Fermentum zwróciło się samo z mailem. Trochę bieda, że nie można sobie wybrać drożdży, tylko losowo przydzielają bo mi np nic nie pasuje... Z tego wszystkiego najlepsze było pudełko styropianowe - przyda się na bank drożdży Do Browamatora trzeba samemu napisać, mają dane zwycięzców.
 19. Cel taki sam i zwiększenie wydajności. Na dnie często osadza się sporo osadu.
 20. Tylko pierwszy. Żeby zwiększyć wydajność używam nieco łuski ryżowej. Daje tak 80-100 gram na warke 20L. Śrutujesz sam czy w sklepie? Po wyłączeniu zacierania poczekaj kilka minut żeby się młóto ułożyło. Najpierw odbierz 4-5 L brzeczki kranikiem i wysłódź tym brzeczkę.
 21. Przechodzę na mrożenie drożdży. Głupie pytanie mam - jak dezynfekować w szybkowarze? Wrzucacie luzem probówki/falcony i gotujecie, czy wlewacie wodę i gotujecie?
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.