Jump to content

eresjot

Members
 • Posts

  85
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  1

Everything posted by eresjot

 1. Kupowałem ją już dawno, w grudniu, na ali express. Kosztowała 305 zł z przesyłką.
 2. Rzeczywiście. 140 st. Nie wiem skąd mi się wzięło 95. Nie ma tematu. Wątek do zamknięcia.
 3. Pompa z aliexpress. MP-15RM. Chcę transferować brzeczkę z gara warzelnego do fermentora. Jak to zrobić by nie zepsuć pompy (słyszałem, że maksymalna temperatura cieczy, którą może pompować to 95 st C) i jednocześnie ją zdezynfekować wraz z kranem i wężem silikonowym? Pomysł jest taki: 1. po wyłączeniu palnika schłodzić do 95 st C 2. odpalić pompę i przez jakieś 10 minut zawracać brzeczkę z powrotem do gara dezynfekując w ten sposób pompę, kran i wąż 3. po tym czasie chłodzić (chłodnica zanurzeniowa) Przy tym rozwiązaniu obawiam się DMSu. Ma ktoś lepszy pomysł? Jak robicie w swoich browarach?
 4. @Krzyżak Izolujesz jeszcze jakoś fermentor? Taki wąski pas wystarcza? Musisz zmieniać jego wysokość czy założony na jednej wysokości daje radę równomiernie ogrzać?
 5. @rob7320Jak długi kabel i o jakiej mocy zastosowałeś u siebie?
 6. Dodam coś od siebie do powyższej charakterystyki. Mierzyłem dziś ekstrakt i nie omieszkałem spróbować. 12 blg, głównie pale ale i pilzneński, trochę caramunich III i trochę płatków owsianych. Dziś mija 45 dni od zadania drożdży. Starter dwustopniowy. Fermentowalo w temp 22-25 stopni. Spodziewałem się sporego odfermentowania a mocno się zdziwiłem. Niecałe 3,5 blg, tak 3,2 bym powiedział, mierzone spławikiem. Dało to 73% odf. Chciałem w czwartek butelkować. Trzymać dłużej? Dojedza jeszcze trochę? W aromacie (w smaku też) przede wszystkim owoce, dzikość, nie wiem czy stajnia, chyba nie. Zamiast stajni jakiś inny smrodek, nie umiem określić. W smaku jakaś kwaśność jest ale raczej mała.
 7. Zawiesiłem się. Zakażenie i aldehyd, już czaję. Nie skumałem, że to te drożdże, myślałem że miałeś jeszcze jakąś inną traumę z london ale III, wcześniej. Ja w marcu i kwietniu tego roku, czyli w podobnym okresie co Twój ESB robiłem po jednym piwie na nich i aldehydu nie było. Ale to niekoniecznie musiała być ta sama partia, choć jakieś prawdopodobieństwo jest bo kupowałem je w marcu i wiem że były świeże, mogły być z podobną datą. Niestety nie mam też żadnego zdjęcia saszetki więc już nie do sprawdzenia. Pewnie już nie dojdziesz do tego co było przyczyną. Najważniejsze, że problem zniknął.
 8. Jakie przygody z London Ale III miałeś?
 9. Wrzuce jeszcze dwie fotki, przy innym świetle. Trochę mnie niepokoją te białe bable. Może wypowie się ktoś z doświadczeniem z dzikusami? @Oskaliber, @dziedzicpruski???
 10. Blend. Wyeast 3763 roeselare ale
 11. Flandrysjkie. Fermentacja mieszana, dzikie drożdże zadane do przefermentowanej brzeczki na początku marca. Co sądzicie?
 12. Ktoś może coś więcej o tych drożdżach powiedzieć? Nadają się do fermentacji mieszanej z brettami? Konkretnie o flandersa pytam.
 13. Mógłbyś to lepiej opisać? U mnie też dziwne nuty wyszły na tych drożdżach, podobnie jak na FM54.
 14. Po miesiącu fermentacji zeszły do 7,5 Blg. Pracowały (nadal pracują)w temp. do 17,5 st. Na tę chwilę daje to odfermentowanie na poziomie 68,75%. Mam nadzieję, że zejdą jeszcze jakieś 1,5 Blg. Zamierzam dać im kolejny miesiąc.
 15. Butelkuj. Poświęciłeś już zbyt dużo czasu, te 2-3 godziny na butelkowanie różnicy już nie zrobi. Zawsze jakieś dodatkowe wnioski będziesz mógł po tym wyciągnąć. Wylać możesz później, z butelek. Tylko sprawdzaj co kilka dni nagazowanie, ryzyko granatów duże.
 16. Podzielam zdanie @ATP na temat tych drożdży. Są bardzo pyliste. Nalanie piwa do szkła bez osadu jest praktycznie niemożliwe. Ja osobiście ostatnie 50 ml piwa zostawiam w butelce i nie przelewam. Co z tego, że piwo fajnie się klaruje, skoro nie da się go klarownego wypić? Trochę pod tym względem podobne są do FM52 Amerykański Sen. Raczej do nich nie wrócę. Odfermentowały mi z 11 blg do 2 blg (pale ale) i z 15,3 blg do 3,0 blg (west coast). Teraz bulka sobie RIS 24 blg, dam znać jak się zachowały. RIS bez problemu ruszył w 14 stopniach i wytworzył bardzo dużo piany - ok 7,5 l w fermentorze. Na szczęście miałem zapas. Po 7 dniach z piany nie zostało już nic. Mam nadzieję, że nie mają tendencji to przerywania swojej pracy... Miał ktoś może takie przeboje?
 17. Jasne, wszyscy wyłączmy subskrypcje:) wtedy ten wątek będzie miał duży sens.
 18. Weźcie się ogarnijcie! Piszcie sobie w jakimś odpowiednim do treści wątku a nie na Ostrym Dyżurze. Spamujecie mi (i nie tylko mi) maila. OSTRY DYŻUR - wątek TYLKO dla potrzebujących pilnej pomocy ! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 19. I jak ten phmetr? Sprawdza Ci się?
 20. Rozebrałem na próbę sondę od termometru, tego za 12 zł https://www.alepiwo.pl/?produkty/sprzet/sterylizacja-i-pomiary/termometr-elektroniczny-z-sonda.html. I dupa:) W środku są dwa cieniutkie kabelki ale po rozebraniu termometr wariuje. Albo wyświetla "low" albo "hi". "Hi" wtedy gdy kabelki połączę ze sobą. Chyba jednak się nie odważę rozebrać sondy sterownika. Pewnie byłoby podobnie. No chyba, że ktoś to robił i podpowie???? Rozwiązanie z IKEI wygląda spoko (pamiętam, podpowiadałeś mi już to ale gilzę miałem już zamówioną) ale w pierwszej kolejności chciałbym wykorzystać już to co mam. Mówisz żeby wsadzić sondę bezpośrednio do wiadra? W sumie to połączenie sondy z przewodem wygląda na szczelne... Pozostaje tylko kwestia uszczelnienia otworu w pokrywie fermentora.
 21. Kupiłem tego Inkbirda 308-S i do tego dokupiłem gilzę z nierdzewki, taką jak zaprezentował PiwoLab kilka postów wyżej. Nie trafiłem jednak z średnicą gilzy, tzn. sonda jest grubsza niż gilza od środka i nie mogę jej wsunąć. Pytanie czy mogę jakoś przerobić sondę czy muszę kupić nową gilzę? Bawił się w to ktoś?
 22. Musiałbyś jednak coś więcej napisać. Powiedz chociaż jaki ekstrakt początkowy był zakładany w recepcie i doprecyzuj szczep drożdży. Na pewno masz to gdzieś zapisane.
 23. Siema. Czy jest szansa że aromat aldehydu octowego w fermentującym jeszcze piwie ulotni się? Fermentuje neipe drożdżami s33, po 5 dniach burzliwa ustala, z 13 zeszło do 5,5, trochę słabo. Poczekałem jeszcze kilka dni, przeniosłem fermentor w cieplejsze miejsce (temp piwa +23) i wrzuciłem 150 g chmielu na zimno. Po dwóch dniach w ciepłym, przeniosłem z powrotem do chłodniejszego. Teraz ma niecałe 20. Fermentacja na nowo ruszyła (pewnie od tlenu z granulatu), bulka jak na początku burzliwej. I wali farba emulsyjna. Wygląda jak klasyczny przypadek aldehydu octowego (niedokończona fermentacja, wysoka temp). Pytanie czy jest nadzieja że ten aromat się ulotni?
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.