Skocz do zawartości

rybak16

Members
  • Postów

    183
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez rybak16

  1. Ale ten jest za wysoki, nie wejdzie do lodówki. Dlatego szukam raczej w formacie wiadra.
  2. Fermentator 1 Fermentator 2 Takie dwa znalazłem. Aczkolwiek ten pierwszy wydaje mi się trochę za tani
  3. Cześć, warzę już kilka lat i zastanawiam się nad upgradem. Nie mam problemów z procesem, do fermentacji używam lodówkę ze sterownikiem, temperatura pokazywana z ispindla ma bardzo małe odchylenia a więc planuje w tej kwestii zostać przy tym co mam. Nie mniej zacząłem się zastanawiać nad przesiadką na fermentor ze stali nierdzewnej. Głównym powodem jest to, że jednak plastikowe fermentory nie są wieczne, po czasie jak się coś tam uszkadza to zostają odrzucone i robi mi się coraz większa góra zużytych fermentorów. Wolałbym coś co jest trwalsze. Problem polega na tym, że robię dość małe warki, zazwyczaj 12-18l. Fermentory stożkowe, które znalazłem w sprzedaży często są 30l i dodatkowo dużo za wysokie by się zmieścić w lodówce a tak jak pisałem wcześniej chłodziarki glikolowej kupować nie planuje na razie Natrafiłem na fermentory stożkowe na ali, około 20l (w formacie wiadra). Zastanawiam się czy ktoś ma jakieś doświadczenia z fermentorami kupowanymi na tym portalu i czy ktoś używa takich ze stali? Będę wdzięczny za podzielenie się doświadczeniami oraz przemyśleniami
  4. rybak16

    grainfather

    @xborsuk używam ale skuteczność nie jest powalająca. Wrzucam foty z tego ile mi zatrzymał hop plate a ile hopstoper od wiadomego kolegi z forum. Używam oba na raz.
  5. Jet to glicol chiller tylko jak używasz glikolu do takiego rozwiązania możesz użyć również wody, oczywiście glikol będzie miał większą wydajność szukam osób które stosują faktycznie takie rozwiązania by nie słuchać tylko ludzi na YT które to sprzedają bądź reklamują.
  6. @INTseed Na kveikach nie potrzebujesz kontroli temperatury? Wiem że wyższa temperatura jest wymagana ale można bez kontroli?
  7. Cześć, aktualny setup jaki mam to lodówka i stc-1000 i to działa bardzo dobrze. Sonda przyklejona do fermentora w lodówce i wahania zanotowane przez ispindel bardzo małe. Nie mniej mam teraz tylko jedną lodówkę a chciałbym robić więcej niż jedną warkę na raz. I zacząłem się zastanawiać czy nie użyć lodówki do schładzania wody, którą później będę pompował przez chłodnicę, która będzie w fermentującym piwie. to mi np by pozwoliło z jednej lodówki sterować temperaturą dwóch osobnych fermentorów. Nie mniej nie wiem jakie fermentory by się do tego nadawały. do tego brak izolacji termicznej mógłby powodować, że pompa by musiała często pompować wodę, fermentacja w 16 stopniach a w garażu 24. Różnica spora i nie wiem czy przez to wahania nie byłyby za duże. Czy ktoś ma doświadczenie z takimi systemami?
  8. @fotohobby zakładam, że taki śrutownik i tak będzie o wiele lepszy od czegoś takiego? https://browamator.pl/srutownik-stolowy-brewferm-grain-grizzly/3-6-371 Szukam upgradu by mieć większą powtarzalność i dokładniej móc sterować procesem, teraz zawsze na oko ustawiam. I teraz się zastanawiam czy kupować taki tańszy czy dozbierać trochę i iść w porządniejszy.
  9. rybak16

    Kran nukatap

    Cześć, jakiś czas temu zniszczyłem 2 krany celli, które miałem. Kąpałem je za długo w starsanie i naoh (w środku teraz mam jakiś dziwny nalot przypominający kolorem rdze - zakładam, że jakaś powłoka zeszła i jest po kranie) chciałbym zamówić nowy i z racji, że mam nalewarkę przeciwcisnieniową z keglandu to chciałbym mieć od nich nukatap co by pasowało do siebie problem jest taki, że sami wrzucają info by uważać by kupować razem kran i shank by pasowały do siebie, ale takich zestawów nie wiedzę. Zastanawiam się skąd rozpoznać czy te 2 produkty będą do siebie pasować https://pl.aliexpress.com/item/1005006995523928.html?spm=a2g0o.cart.0.0.29f7452cyimiEW&mp=1&gatewayAdapt=glo2pol https://pl.aliexpress.com/item/4001080903647.html?spm=a2g0o.cart.0.0.29f7452cyimiEW&mp=1&gatewayAdapt=glo2pol Ktoś ma te krany? Opinie widziałem całkiem ok.
  10. rybak16

    grainfather

    Zakupiłem grainfathera g30v3. Pierwsze warzenie całkiem przyjemne z wyjątkiem końcowego etapu Otóż okazało się, że gdy woda zaczęła być ciepła to obejma która trzyma wąż od chłodnicy zaczęła mi przepuszczać i miałem zabawę (co ciekawe ta obejma od wody zimnej). Później zauważyłem, że nawet przy puszczeniu wody bez rozgrzanej brzeczki w środku i tak przecieka tylko mniej Mam pytanie do posiadaczy tej chłodnicy od GF. Czy problemem może być ciśnienie? Nie podłączam tej chłodnicy do kranu a do węża ogrodowego. Wydaje mi się, że powinno być ok, to ciśnienie jest bardzo wysokie. Druga teoria jest taka, że zwyczajnie ta obejma jest za słaba i mogę spróbować ją wymienić. Czy ktoś wie jak to rodzaj obejmy? Może powinienem zastosować jakąś mocniejszą opaskę zaciskową skręcaną? Jeżeli jednak lepiej byłoby zredukować ciśnienie to jak najlepiej to zrobić?
  11. Ponawiam jedno pytanie, czy myślicie że brak przekładni wpłynie również na jakość czy raczej tylko na siłę jaką trzeba włożyć? 🙂
  12. Faktycznie stal nierdzewna i mosiądz aczkolwiek zaskoczony jestem że w środku była powłoka mosiężna. Czyli innymi słowy kran out czym powinienem czyścić taki kran? Czy problemem jest tylko to że za długi czas moczylem w naoh?
  13. Nie chciałem stosować takich mocnych środków między innymi dlatego że w przypadku kwasu szczawiowego z tego co wyczytałem same opary są żrące. Wydaje mi się że tego osadu jest coraz więcej jak używam octu lub naoh. Co może powodować jego powstawanie? Dodatkowo, czy ta końcówkę kranu jakoś zamontuje, wchodzi teraz tak luźno że wypada samoczynnie.
  14. Mielibyście do polecenia jakiś nie za miliony z przekładnią? Rozumiem, że bez niej zwyczajnie jest ciężej? Czy jakość śrutowania również cierpi?
  15. A co to za przekładka? Stabilizuje by się nie rozjeżdżały?
  16. Cześć, czy ktoś używa takiego oto młynka? https://allegro.pl/oferta/mlynek-reczny-ze-stali-304-rozdrabniacz-reczny-do-chmielu-srutownik-14986820651?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_dio_wyposazenie_pla_pmax&ev_campaign_id=17959859211&gad_source=1&gclid=CjwKCAjw65-zBhBkEiwAjrqRME-eaRHIXD_hnFbTPA8d6Moh2lI_cxjiaT-WGn6XF3AONMUd72YY2BoCEs0QAvD_BwE Szukam opinii czy warto
  17. Cześć, jakiś czas temu zakupiłem kran, używałem go trochę. W celach czyszczenia płukałem z użyciem naoh. Teraz rozłożyłem go by dokładniej wyczyścić i nie mogę pozbyć się osadu który tam jest. Próbowałem naoh (12h moczenia) oraz wygotowanie z kwaskiem. Jak przecieram ręczniczkiem to trochę tego schodzi ale nie mam pomysłu jak dokładnie doczyścić. Dodatkowo ku mojemu zaskoczeniu zdjąłem ostatnią część kranu (końcówke tego gdzie się leje), okazało się że ona jest tylko wkładana czy tak powinno być? Może przez wygotowanie i takie tam rozpuściłem brud i to, że ta część jest zdejmowana jest całkowicie naturalne ale do tej pory było mocno zapieczone Załączam zdjęcia
  18. Witam, planuje wymienić system warzenia, w sumie trochę z ciekawości by sprawdzić czy będzie wygodniej niż na moim aktualnym kociołku klarstein maischfest. Zastanawiam się nad kociołkami z tematu. Coobra tańsza aczkolwiek grainfather na ciekawej promocji z racji tego iż nowa wersja wychodzi. Ma ktoś z takowymi doświadczenia? Czy, któryś się mocno wyróżnia? Jakieś argumenty a dopłaceniem do grainfathera by wam do głowy przychodziły? Bardzo ciekaw jestem chłodnicy z grainfathera aczkolwiek zakładam, że płytowym wymiennikiem uzyskam podobny efekt.
  19. rybak16

    grainfather

    Cześć wszystkim. Przymierzam się do zakupu G30v3. Co myślicie o tych nowych patentach w G30? jakie są wasze przemyślenia? Głównie chodzi mi o zacieranie + wysładzanie, brak przelewu i ten perforowany po bokach kosz. Zastanawiam się czy przy wysładzaniu bokami nie będzie lecieć. Ma ktoś jakieś doświadczenia z podobnymi systemami?
  20. Takie szybkie pytanie zamówiłem sobie tą nalewarke ale krany mam celli. Zakładałem, że albo wejdzie a jak nie to coś wymyślę. No i niestety jestem na etapie coś wymyślę dość ciężko połączyć kran z tym. Masz jakiś pomysł? Jakieś doświadczenia? kega Polsce już dużo łatwiej ale zależy mi również na kranie p.s. okazało się że mam nieszczelność w miejscu gdzie jest ta końcówka kranu przez którą leci już piwo. Czy wiecie coś na temat czy jest wkręcana? Ewidentnie na tym łączeniu mi co2 ucieka
  21. Zdecydowanie się zgadzam z tym Dlatego też, chłodzenie z przyklejoną sondą temperaturową do boku fermentora działa tak dobrze, że więcej nie potrzebuje. Z grzaniem mam kłopoty dlatego pytam o radę Może warto sondę umieścić w środku fermentora (wole tego unikać by nie zakazić przypadkiem). Może jest jakiś patent na zaizolowanie jej tak by zewnętrzna temperatura na nią mocno wpływała. A może nie powinienem się tym przejmować i uważacie, że takie wahania są ok? W kwestii izolacji lodówki. Dlatego też fermentor z pasem włożyłem do styropianowej skrzyni ale niestety wahania temperatury w środku są bardzo duże gdyż pas dogrzewa mimo odcięcia zasilania. Dodatkowo zanim temperatura cieczy podskoczy o te np 0,2 stopnia to na zewnątrz jest już dużo cieplej i mimo wyłączenia pasa cały czas leci do góry Jak wy podchodzicie do tematu?
  22. Cześć wszystkim. Moim domowym browarze używam lodóweczki do chłodzenia fermentacji i pasa do terrarium do grzania O ile z chłodzeniem nie mam większych problemów, poniżej wykres z ISpindel przykładowej warki: to problemy mam z grzaniem. Nie potrafię utrzymać histerezy na odpowiednim poziomie. Dla przykładu ostatnia warka (nie patrzcie na blg - mam nie do końca skalibrowany ISpindel - w rzeczywistości było koło 11 blg ): Wahania wynikają z tego, że zanim dogrzeje brzeczkę to temperatura na zewnątrz już jest dość wysoka (fermentor trzymam w styropianowym pudełku). Aktualnie robię testy bez styropianowego pudła. W pewnym momencie widać ładne wypłaszczenie, zakładam, że wtedy akurat ciepło, które wytwarzała fermentacja było na takim poziomie, że akurat mi wyrównywało zadaną temperaturę Macie jakieś tipy jak spowodować by ten wykres wyglądał odrobinę lepiej? Te wahania, które mam w momencie gdy drożdże przestają pracować są dość spore.
  23. też robisz tak, że po nagazowaniu butelkujesz czy używasz sporadycznie do butelkowania resztki kega bądź jak chcesz komuś dać butelkę. Ile czasu zajmuje takie butelkowanie?
  24. Odgrzebię temat. Od jakiegoś czasu nie chce mi się bawić z refermentacją. Odmierzeniem cukrów, martwieniem się by się dobrze wymieszało, granaty i takie tam. Nie jest tak bym miał jakiś wielki problem ale zwyczajnie mi się nie chce. I skoro od jakiegoś czasu keguje piwa chciałbym zrobić tak, że gazuje sobie piwko w kegu i rozlewam. Trafiłem na takiego ciekawie wyglądającego gotowca: https://www.kegland.com.au/nukatap-counter-pressure-bottle-filler.html Czy ma ktoś jakieś doświadczenia?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.