Skocz do zawartości

Michal131

Members
  • Postów

    34
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Aktywność reputacji

  1. Dzięki!
    Michal131 przyznał(a) reputację dla Piotr Ba w Pierwsze piwo uwarzone. Moja receptura do wglądu i dyskusji ;)   
    A niby dlaczego miałoby wyjść gorzej? 1sze piwo ciężko jest zepsuć, taka reguła.
     
    Na to pytanie nikt Tobie nie odpowie, bo każdy lubi co innego. Moim zdaniem tak: 1,5g do 3g/litr chmielu na czas chłodzenia czyli na koniec gotowania oraz taka sama ilość do fermentora na 4-5 dni przed rozlewem. Jest taka tabelka ile chmielu dawać na chmielenie na zimno w zależności od stylu piwa i generalnie ja mniej j. w. bym nie dawał. Tu jest ta tabelka https://bisonbrew.com/dry-hopping/
    Zresztą weź gęstwę z tego piwa i zrób podobną warkę i chmiel jak Ci się podoba, są różne schematy chmielenia - czytaj i eksperymentuj.
    W moim polskim ale dałem tylko marynkę na goryczkę i potem nic, po raz pierwszy cały lubelski (50 gramów) dam na 5 dni przed rozlewem, chce zobaczyć jak to wyjdzie a powinno wyjść dobrze.
    Ten szczep S04 tak ma, to piwo będzie klarowne za jakiś czas i uczucie pustości (takiej nawet lagerowej) minie, ono się ułoży i wyda subtelne estry górnej fermentacji i wtedy musisz zobaczyć co się dzieje po czasie i jakie to piwo jest. Tzn na S04 piwo zmienia się w czasie, zobacz jakie jest jak się wyklaruje w butelkach.
  2. Super!
    Michal131 przyznał(a) reputację dla Ununul w Pierwsze piwo uwarzone. Moja receptura do wglądu i dyskusji ;)   
    Zostaw jeszczcze na 2 tyg przynajmniej w butelce. Nie pożałujesz.
  3. Dzięki!
    Michal131 przyznał(a) reputację dla Jancewicz w OSTRY DYŻUR - wątek TYLKO dla potrzebujących pilnej pomocy !   
    Ja chyba bym po prostu kontrolował nagazowanie co kilka dni i, w przypadku zdiagnozowania problemu (a przy tej ilości surowca to raczej pewne), szybko spijał... No i nauka na przyszłość! ?
  4. Super!
    Michal131 przyznał(a) reputację dla Suchejroo w Pierwsze piwo uwarzone. Moja receptura do wglądu i dyskusji ;)   
    Co dwa dni może byc ok, może być za rzadko. Kwestia drożdży, temperatury. Przenieś do niższej temperatury niż pokojowa. No i zabezpiecz to, musisz sam wyczuć ile razy. Nie ma reguły. 
  5. Super!
    Michal131 przyznał(a) reputację dla Koora w Pierwsze piwo uwarzone. Moja receptura do wglądu i dyskusji ;)   
    Możesz co jakiś czas upuszczać co2 przez uchylanie kapsli, to tylko 16 butelek.
    Każdego dnia po trochu.
     
    Butelka po wódce(nakretka) chyba nie wytrzyma ciśnienia, ani ten korek wbity w butelkę od piwa.
     
     
  6. Dzięki!
    Michal131 przyznał(a) reputację dla Jancewicz w Pierwsze piwo uwarzone. Moja receptura do wglądu i dyskusji ;)   
    Jesteś pewien, że to nie dawka na 1l? Wydaje mi się trochę sporo.
  7. Super!
    Michal131 przyznał(a) reputację dla Piotr Ba w Pierwsze piwo uwarzone. Moja receptura do wglądu i dyskusji ;)   
    Nie przeginaj z nagazowaniem - maks. 3 gramy cukru na butelkę, ja bym dał tak 2,75 grama. A jak idzie chmiel na zimno to nawet 2 gramy na butelkę. Gaz będzie nie martw się. 
  8. Super!
    Michal131 przyznał(a) reputację dla Piotr Ba w Pierwsze piwo uwarzone. Moja receptura do wglądu i dyskusji ;)   
    Bardzo dobrze. 1sze piwo jest najlepsze. Te 18 st C dla tego szczepu to lepiej żeby maks. Miała brzeczka fermentujaca. Chmiel na zimno to w 1szej warce sobie daruj. S04 mogą dojadać nawet 4 tygodnie - wolno dojadają. Pokaż zdjęcie jak będzie w szklance. Polskie Ale to bardzo dobre piwo. Powiem Ci że swoje robię za 2 tygodnie na gęstwie us05 ze stouta. 
  9. Haha
    Michal131 przyznał(a) reputację dla lechu555 w Jak najłatwiej zaizolować gar warzelny :)   
    XD Jeszcze czapkę na to naciągnij
    i szalik
  10. Dzięki!
    Michal131 przyznał(a) reputację dla Ununul w Pierwsze piwo uwarzone. Moja receptura do wglądu i dyskusji ;)   
    Dołączam się do zdania kolegów:
    1) Dowieź tą warkę spokojnie do końca - przetrzymaj w baniaku nawet do trzech tygodni. Nawet jeśli nic by się miało z tym nie dziać. Na S-04 zrobiłem trochę piwek i schemat fermentacji zawsze jest taki, że pierwsze 2 doby łubudu na całego, później ekstrakt spada ~0,2 blg na dobę, ale cały czas dożera. Jak masz szklane albo przeźroczyste naczynie to widzisz lustro fermentującego piwka. Kiedy piana zaniknie praktycznie do 0 to wtedy ZAZWYCZAJ jest po wszystkim. Większość drożdży też już powinna być na dnie, ponieważ S-04 ładnie flokulują. Zazwyczaj tak około po 2 - 3 tygodniach, w zależności od temperatury jest koniec. No chyba, że był gęsty zasyp.
    2) W tej wolnej fazie można nieco podnieść temperaturę, ale 1 - 2 stopnie. W moich dotychczasowych obserwacjach i tak niewiele to zmienia. Skoro to Twoja pierwsza warka to bym zostawił wiaderko na 2 - 3 tygodnie w spokoju, w tych 18 st, nie otwierał i czekał. Później przelanie i do butelek. Cukier do refermentacji. W butelkach, w zależności od mocy piwka, uważam, że 2 tygodnie to minimum. Nie ma sensu wcześniej degustować, chyba, że jedną butelkę sprawdzić jak z nagazowaniem. Masz mało piwa, więc na początek zrób sobie butelki 0,33 to będziesz miał więcej do poczęstowania.
    3) Co do ilości chmielu, to wydaje mi się, że to jest kwestia już większej wprawy, żeby po smaku brzeczki albo młodego piwa zaraz po fermentacji określić czy chmielu wystarczająco. Doznania smakowe, aromatyczne (kwasowość, aromat, smak piwa, klarowność) mogą znacznie odbiegać od finalnego produktu na etapie tuż po fermentacji. Dlatego proponuję taki schemat na początek:
    a) robisz piwo od początku do końca
    b) degustacja już finalnego produktu
    c) na podstawie degustacji korygujesz recepturę w następnej warce(ilość chmielu na goryczkę i smak).
    Oczywiście półprodukty zalecam też próbować i robić sobie notatki - (zacier po filtracji, brzeczka po uwarzeniu, zapach chmielu, młode piwo za każdym razem kiedy robisz pomiar). Później pomoże Ci to we wnioskowaniu, czy chmielu było odpowiednio dużo, czy zasyp dobry (np czy filtracja się nie zakleiła), czy odpowiednie nagazowanie itd. i jak się to ma do finalnego produktu. Bo, ja przynajmniej tak uważam, że jak się czegoś uczyć to oczywiście ostrożnie, bo piwa wylać szkoda, ale świadomie.


    Koledzy piszą o lodówce ze sterownikiem, chmieleniu na zimno itd., ale najważniejszą rzeczą, która jest potrzebna na początku, żeby zrobić smaczne piwo jest cierpliwość.
    Zatem życzę Ci powodzenia i przede wszystkim cierpliwości
     
  11. Dzięki!
    Michal131 przyznał(a) reputację dla Suchejroo w Pierwsze piwo uwarzone. Moja receptura do wglądu i dyskusji ;)   
    mimo wszystko polecamy przejść na jakąs mniej konwencjonalną metodę StarSan będzie ok, nadwęglan również
  12. Super!
    Michal131 przyznał(a) reputację dla Suchejroo w Pierwsze piwo uwarzone. Moja receptura do wglądu i dyskusji ;)   
    Pamiętaj tylko, że w porównaniu do wina, przy piwie mocno trzeba się przyłożyć do mycia i dezynfekcji. Jak to opanujesz i fermentację to zawsze wyjdzie dobre piwko  
  13. Super!
    Michal131 przyznał(a) reputację dla Suchejroo w Pierwsze piwo uwarzone. Moja receptura do wglądu i dyskusji ;)   
    Chodzi o to, że jesli masz piwo w temperaturze otoczenia, to podczas fermentacji temperatura wzrasta o 2-3°C, przy końcu znów spadnie do temperatury otoczenia. Drożdże nie lubią szczególnie spadków temperatury, mogą przerwać fermentacje nawet czasami, dlatego pod koniec fermentacji przenosisz do cieplejszego miejsca aby nie spadła temperatura. 
     
    Inna sytuacja jest kiedy masz lodówkę do fermentacji. Wtedy ustawiasz sobie 18°C i nie ważne czy jest początek czy koniec fermentacji - drożdże mają odpowiednią temperaturę przez cały czas. Pod koniec fermentacji stopniowo podnosi się temperaturę, by pozbyć się też niechcianych aromatów, które mogły drożdże naprodukować podczas fermentacji. 
     
    Nie wiem czy opisałem wystarczająco, sory jest niedziela  
  14. Super!
    Michal131 przyznał(a) reputację dla zasada w Pierwsze piwo uwarzone. Moja receptura do wglądu i dyskusji ;)   
    Tak, podnosimy pod koniec.
    Drozdze S04 i US05 różnią się od siebie poziomem i charakterem produkowanych estrów. A z balansem chodziło o poziom goryczki. Poczytaj o "og:bu ratio".
     
    PS. Jak na pierwszą recepturę to zasyp super. Ja jestem "rycerzem smash" ale droga na podstawowe style jaką opisuje Palmer jest też spoko a wpisałeś się idealnie w pale ale..
  15. Super!
    Michal131 przyznał(a) reputację dla wizi w Pierwsze piwo uwarzone. Moja receptura do wglądu i dyskusji ;)   
    Przenieś do tych 21 stopni aby pobudzić drożdże do dajadania i posprzątania po sobie. Zostaw tak na 2-3 tygodnie. Piwowarstwo wymaga cierpliwości
  16. Dzięki!
    Michal131 przyznał(a) reputację dla Suchejroo w Pierwsze piwo uwarzone. Moja receptura do wglądu i dyskusji ;)   
    Większość fermentacji prawdopodobnie za Tobą, dobrze jest podnieść wyżej temperaturę, szczególnie, że S04 są leniwe, lubią wolno dojadać i lepiej byś spadkiem temperatury ich nie uśpił. 
     
    Fermentacja się skończy jak BLG nie spada i tyle. Zostaw to w spokoju i sprawdz za tydzień minimum  
     
    dlaczego odpada? Utlenienie może byc w każdym momencie nawet przez chwilowy kontakt z otoczeniem. 
     
     
     
  17. Dzięki!
    Michal131 przyznał(a) reputację dla x1d w Pierwsze piwo uwarzone. Moja receptura do wglądu i dyskusji ;)   
    Tak, ale trwa "dojadanie", więc jak radzono wcześniej zostaw to na 2-3 tygodnie w spokoju. Jak masz możliwość to przestaw niedługo w nieco cieplejsze miejsce, o te 2-3 stopnie, które spadły po końcu burzliwej. 
  18. Dzięki!
    Michal131 przyznał(a) reputację dla Nazwa użytkownika w Pierwsze piwo uwarzone. Moja receptura do wglądu i dyskusji ;)   
    Nie zlewaj na "cichą", bo po co? Chyba że potrzebujesz gęstwę na już.
     
    Temperatura trochę za wysoka, w fermentorze będzie wyższa i będziesz miał więcej estrów Następnym razem daj US-05 jeśli chcesz balans, chmielowość i więcej goryczki, zwiększ ilość chmielu do 30-40 IBU. Poczytaj o chmieleniu piwa, kiedy się daje chmiel i w jakim celu. Burzliwa będzie trwała tyle aż się skończy Zostaw tak fermentor i butelkuj jak się fermentacja zakończy.
  19. Dzięki!
    Michal131 przyznał(a) reputację dla Mlody_BROniar w Pierwsze piwo uwarzone. Moja receptura do wglądu i dyskusji ;)   
    Sam widzisz, że utlenienie w takiej sytuacji odpada. Ale straty z chmielenia na zimno już nie czytaj wiki + porady starych Wilków Piwowarów. Jak masz jak sprawdzać blg (czy nie spada przez 3 dni teoretycznie) bez nadmiernej ingerencji w piwko (mam na myśli otwieranie fermentatora, czy nawet ściąganie wężykiem), czyli np. kranik, (o co w szklanym fermentatorze będzie ciężko chyba) to trzymaj to swoje piwko ze dwa tygodnie od startu fermentacji (w tej temp. na luzie powinno wystarczyć) bez zlewania i butelkuj. Za 2-3 tygodnie po butelkowaniu spróbuj i będziesz wiedział, czy aromaty i smak odpowiadają Jak nie, to masz bardzo duże pole do zmian i manewrowania efektem
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.