Skocz do zawartości

Browar Czarny Ryś


Rekomendowane odpowiedzi

#37 Dortmunder 12,5°Blg i Alertmudner 12,5°Blg

08.12.2013

Beersmith: IBU 29, EBC - 9

 

Zasyp:

Pilzneński Weyermann - 6,00 kg (69,8%)

Wiedeński Strzegom - 2,20 kg (25,6%)

Monachijski II Strzegom - 0,40 kg (4,7%)

 

Modyfikacja wody:

- brak

 

Zacieranie i filtracja:

woda do zasypu 30l

10 min - 55°C

30 min - 64°C

30 min - 72°C

01 min - 78°C

 

Korekta PH zacieru, 6 ml kwasu mlekowego 80% zbija PH do 5,5

Wysładzanie 31l wody o temperaturze ~79°C + 6ml kwasu mlekowego 80%

 

Gotowanie: 70 min

60 min - 26g Vital 13%AA

30 min - 30g Hersbrucker 2,9%AA

15 min - 8g mech irlandzki

03 min - 30g Aramis 8,1%AA

 

Fermentacja:

Wyszło 41l - 12,5°Blg, rozdzielone na dwa fermentory, pierwszy 20l, drugi 21l.

 

Bez odzyskiwania osadów, 4l mułu poszło w kanał.

Brzeczka schłodzona do 24°C (w 25 min) a dalej schłodzone na dworze do 15°C i w tej temperaturze zadane drożdże. W garażu 10°C.

 

Fermentor 1: Mangrove Jack's M84 Bohemian Lager - 1 saszetka, uwodniona, nieruszyły po 72h - zadałem uwodnioną saszetkę Danstar Nottingham i przeniosłem do 18°C - warkę nazwę Alertmunder

Fermentor 2: Wyeast 2278 Czech Pils - starter dwu stopniowy, zadane tylko drożdże, około 200ml rzadkiej gęstwy, ruszyły po 24h

 

Komentarz:

- przełom jeszcze przed chmieleniem, w trakcie chmielenia poteżne kluchy, dawno nie miałem tak obfitego przełomu, być może dlatego, że zrobiłem przerwę białkową (zazwyczaj ją pomijam)

- śrutowanie wiertarką, szybko, miło i przyjemnie

 

--------------

29.12.2013

Fermentor 1: przelałem do kega, pomiar 3°Blg, ABV 5,2%

Fermentor 2: przelałem na lagerowanie (fermentor stoi na zewnątrz), pomiar 3,5°Blg, ostatnie kilka dni w garażu temperatura skoczyła do 13-14°C (wyszła z tego naturalna przerwa diacetylowa)

 

--------------

21.01.2014

Fermentor 2: przelałem do kega, ABV 4,9%

Edytowane przez WiHuRa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Komentarz:

 

- przełom jeszcze przed chmieleniem, w trakcie chmielenia poteżne kluchy, dawno nie miałem tak obfitego przełomu

czy pogoda ma coś wspólnego z tym? Potężne wiatry itp, w piątek miałem też gigantyczne kluchy. Mam filmik nagrany, bardzo mnie zdziwiło to zjawisko.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnie cztery, zachomikowane bączki z warki #10 Strong Scotch Ale 17°Blg posłałem na konkurs Mikołajkowy do Krakowa. Spisały się, III miejsce. A .. i już mam metryczki :D

Edytowane przez WiHuRa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W końcu udało się mi zmontować napęd do śrutownika, wiertarka dostała po dupie.

 

post-3232-1386444274,8035_thumb.jpg

 

mam pytanie z czego dokładnie jest poskładane to podłączeni. też chce podłączyć śrutownik do wiertarki ale nie wiem jak nazywają się elementy, żeby móc je zakupić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej to kupić same przejściówki/trzpienie: https://www.google.p...4.html;800;600 na alle tu ktoś ma: http://allegro.pl/redukcje-1-4-na-kwadrat-1-2-3-8-1-4-topex-i3717655623.html

i nasadkę trzynastkę, śrubę M8 ze zwykłym gwintem (choć w śrutowniku jest inny gwint, lecz nie zmierzyłem jaki) i przedłużona nakrętka M8. Aaa, no i przegub cardana się spisze bo drgania będą, ten z kompletu kluczy będzie dobry.

Edytowane przez Mariusz_CH
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko kupisz w Castoramie.

 

Ze zdjęcia po kolei to:

śruba 8x60, przedłużona nakrętka, przejście 13mm na 1/2, przegub cardana 1/2, redukcja 1/2 na kwadrat

 

Za wszystko razem zapłaciłem około 35 zł.

Edytowane przez WiHuRa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W warce #37 Dortmunder 12,5°Blg drożdże Wyeast 2278 Czech Pils ruszyły po 24h, zaś M84 Bohemian Lager kompletna cisza (mineło 48h) - drożdże dziwnie zachowały się podczas rehydratacji, od razu opadły wszystkie na dno, poczekam jeszcze 24h i zadam pewnie jakieś suche ale już górnej fermentacji.

Edytowane przez WiHuRa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj wieczorem podniosłem jeszcze im temperaturę w okolice 12-13°C, ale mija właśnie 60h i dalej nic. Po robocie zadam Danstar Nottingham i przeniosę do ciepłego.

Edytowane przez WiHuRa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drożdże kupiłem bezpośrednio po dostawie do sklepu (jeszcze nie było ich nawet wprowadzonych na stronie), jak tylko przyszły leżały w lodówce. Data przydatności była jeszcze rok do przodu.

 

W34/70 zadawałem w postaci 1 saszetki i ruszyły w 24h. Na saszetce drożdży M84 było napisane, aby zadać 2 saszetki na 23l - być może tu leży przyczyna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli sucharowa kaplica :( może miałeś jakaś walnięta saszetkę (źle przechowywaną, starą itp) bo rozumiem, że płynne mogą nie wystartować, ale suchary....

Znalazłem w szufladzie w laboratorium saszetkę S-04 data ważności do 2006.

Uwodnione (około20 min) ruszyły z kopyta.

Przypuszczam, że przez te ostatnie 6 lat przeleżały tam w szufladzie do której nikt nie zaglądał (były tam też płynne ekstrakty z podobną datą ważności).

Ja przechowuję suche w lodówce, ale mam teraz wątpliwości czy jest sens?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeniosłem wczoraj fermentor do 18°C i zadałem nowe drożdże - uwodnioną saszetkę Danstar Nottingham - rano była już lekka pianka fermentacyjna - ale które to drożdże tak naprawdę ruszyły to już się nie dowiem :)

Edytowane przez WiHuRa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.