Skocz do zawartości

Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony


gawo74

Rekomendowane odpowiedzi

To w sumie się pobawię. Rozwodnię resztę torebeczki i zobaczymy co z tego wyjdzie :D

 

Szkoda że innych nie mam. Zrobiłbym jak ThoriN mówi, walki drożdży w klatce, znaczy w fermentatorze. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mały update. Właśnie sprawdziłem rzeczone piwo. W smaku akceptowalne. Blg wyszło dziś 8.

 

Pytanie czy dalej czekać czy dać drożdże?

 

Jeszcze jedno extra pytanie. Do AIPA dałem pigułe na cichą. Czy jej resztki opadną, czy mam to jakoś inaczej od filtrować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli po 6 dniach fermentacja nie ruszyła to ja bym sobie już dał spokój. Bezbronna brzeczka jest bardzo łatwym łupem dla mikroorganizmów, dlatego też ważne szybkie zadanie drożdży do brzeczki po wystudzeniu i szybki start fermentacji, aby drożdże zdominowały środowisko i objęły przewagę liczebną nad potencjalnymi intruzami.

A takie pytanie. Skoro koledze nie wystartowalo a piszesz że tam te mikroorganizmy zaatakowały to może podgrzać do jakiejś temperatury która by je unicestwiła. Potem ostudzić i zadać nowe drożdż.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

możliwe, że koledze wystartowało ale podczas pomiaru fermentującej próbki przekłamuje ballingometr

 

częsty błąd - brzeczka przesycona CO2 wypycha areometr do góry i fałszuje odczyt

proponuję nie grzebać i czekać cierpliwie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

Właśnie na burzliwej od wczoraj mam AIPA na drożdżach US-05. OD rana ruszyła. Mierzę temperaturę brzeczki 21 stopni. Temperatura powietrza 15 stopni. Czy tak może zostać? Rozumiem że temperatura brzeczki będzie teraz spadać wraz ze spadkiem pracy drożdży?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem że temperatura brzeczki będzie teraz spadać wraz ze spadkiem pracy drożdży?

Nawet szybciej - ilość ciepłe wytwarzanego podczas fermentacji podniesie Ci tem. w fermentorze o 1-2°C w stosunku do temperatury w jakiej on stoi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie czy była to gęstwa czy suche uwodnione. Przy piętnastu nie powinno być żadnych problemów nawet z uwodnionymi (wewnątrz masz 16-17°C)

Moje (III pokolenie US-05) pracują obecnie w 12°C i wcinają brzeczkę aż miło - miało być 14°, ale jak im to nie przeszkadza to nie będę niczego zmieniał.

Edytowane przez korzen16
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drożdże suche.

15°C na zewnątrz nie powinno ich uśpić. Chociaż ja, pod koniec burzliwej (jak zaczyna się wszystko uspakajać i zaczyna opadać piana - u mnie jest to przynajmniej po tygodniu) przenoszę je do 18-20°C celem dojedzenia resztek - pod koniec robią się leniwe w niskich temperaturach

Edytowane przez korzen16
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A takie pytanie. Skoro koledze nie wystartowalo a piszesz że tam te mikroorganizmy zaatakowały to może podgrzać do jakiejś temperatury która by je unicestwiła. Potem ostudzić i zadać nowe drożdż.

 

Jeżeli w smaku nie ma kwacha, to można jeszcze raz zagotować brzeczkę, ostudzić i dodać nową porcję drożdży, a jeśli koledze się chce to dla pewności lepiej zastosować tyndylizację. Jeżeli profil smakowy jest zmieniony to już po faworkach :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy 500 ml świeżo zebranej gęstwy mogę zadać do stoutu 17* (kalkulator wylicza 130 ml)?

 

 

 

wszystko zależy od temperatury fermentacji i kondycji drożdży, prawdopodobnie w tych 500ml gęstwy masz też sporo drożdży martwych

poczytaj ten temat i obejrzyj filmik kopyra

http://www.piwo.org/topic/12896-ile-gestwy/page__p__261586#entry261586

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.