Skocz do zawartości

Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony


gawo74

Rekomendowane odpowiedzi

Druga warka za mną. Pierwsza w butelkach dojrzewa. Ale trochę za dużo wyszło bo 23l, ale było to spowodowane za krótkim czasem gotowania. Teraz już gotowałem Aż do skutku, czyli aż zrobilo się ok. 40l. Duży garnek ma zalety, ale też jedną i to poważną wadę, cholernie ciężki. żeby nie małżonka to ze słodem sam bym go nie podniósł. Druga warka to też Kożlak Majowy Jasny wg. przepisu Piwoszarni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

quhcik

mierz ekstrakt przed gotowaniem, podczas gotowania przez godzinę podniesie się o około 1,5-2 BLG

jeśli masz dobrą wydajność to zrobisz po prostu trochę więcej piwa, szkoda gotować za długo, zwłaszcza jeśli wsypałeś już chmiel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chmiel wrzuciłem kiedy już było pewne ile odparowało, tak że za długo go nie gotowałem. Ale pytanie czy jak zostawię chmiel do burzliwej to będzie duży nietakt? I czy wpłynie to na smak piwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale pytanie czy jak zostawię chmiel do burzliwej to będzie duży nietakt? I czy wpłynie to na smak piwa.

 

Po gotowaniu powinno się oddzielać chmieliny od brzeczki, chmiel wpływa negatywnie na pracę drożdży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie zrobiłem jak zrobiłem, burzliwa zapierdziela jak głupia. Jak coś się zacznie dziać to po prostu odcedzę brzeczkę, a osad chmielny wyleje. Do fermentacji dodałem drożdże które namnożyłem z ostatnie warki, były dedykowane do tego typu piwa. Przechowywałem je w lodówce w temp. 6 st. Ruszyło bez problemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

teraz to już tego nie ruszaj, ewentualnie jak już namnożą się drożdże, to za tydzień/dwa na cichą zdekantuj i niech postoi. Im mniej grzebania tym lepiej. Nie otwieraj, nie zaglądaj, nie ruszaj. Niech się dzieje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile w tej temp. te piwka tak trzymać? Czy już przenieść je w chłodniejsze miejsce (o ile 15 st. jakie mam w najchłodniejszej piwnicy można uznać za wytaczającą temperaturę)?

 

Z tego co czytałem na forum, refermentacja dolniaków powinna odbywać się w temperaturze zalecanej dla dolniaków. Czyli po rozlaniu od razu do piwnicy.

A co do chłodni, to moim zdaniem dopiero jak piwo w butelkach się nagazuje. Raczej nie da się wywróżyć ile to potrwa, więc za jakiś czas "poświęć" jedną butelkę i zbadaj organoleptycznie :):beer:

Powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nagazowanie piwa to dla mnie coś zupełnie nowego. Do tej pory nagazowywałem piwo w KEG.

 

Ile sproszkowanego ekstraktu słodowego wykorzystać i w jakiej ilości wody go rozpuścić by nagazować 8,5 litra Full Aroma Hops?

 

Z góry dzięki za pomoc lub materiały gdzie znajdę taką wiedzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile sproszkowanego ekstraktu słodowego wykorzystać i w jakiej ilości wody go rozpuścić by nagazować 8,5 litra Full Aroma Hops?

 

Szkoda ekstraktu, poza tym ciężko do końca obliczyć ile zawiera cukrów fermentowalnych przez drożdże, dlatego też lepiej użyć do tego celu sacharozy lub glukozy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej skorzystać z kalkulatora: http://hbd.org/cgi-b...widgets/bp.html

 

Łatwiej i taniej użyć cukru (cane sugar w kalkulatorze) - wpływ na smak piwa jest znikomy (takie info otrzymałem od bardziej doświadczonych piwowarów na forum, jak wyskoczyłem z suchym ekstraktem :P).

 

EDIT: tu jest chyba prostszy kalkulator - http://www.brewersfriend.com/beer-priming-calculator/ - wystarczy podać temp. butelkowanego piwa (zamiast obliczać zawartość CO2 w piwie)

Edytowane przez ThoriN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile sproszkowanego ekstraktu słodowego wykorzystać i w jakiej ilości wody go rozpuścić by nagazować 8,5 litra Full Aroma Hops?

 

Szkoda ekstraktu, poza tym ciężko do końca obliczyć ile zawiera cukrów fermentowalnych przez drożdże, dlatego też lepiej użyć do tego celu sacharozy lub glukozy.

Najlepiej skorzystać z kalkulatora: http://hbd.org/cgi-b...widgets/bp.html

 

Łatwiej i taniej użyć cukru (cane sugar w kalkulatorze) - wpływ na smak piwa jest znikomy (takie info otrzymałem od bardziej doświadczonych piwowarów na forum, jak wyskoczyłem z suchym ekstraktem :P).

 

EDIT: tu jest chyba prostszy kalkulator - http://www.brewersfr...ing-calculator/ - wystarczy podać temp. butelkowanego piwa (zamiast obliczać zawartość CO2 w piwie)

 

Dzięki za pomoc.

 

To zaraz przeliczę to sobie na glukozę a ekstrakt zostawię na starter...

 

Corn sugar to glukoza?

Table sugar to zwykły biały cukier?

 

DME to na pewno dry malt ekstrakt...

Edytowane przez PawelH
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej skorzystać z kalkulatora: http://hbd.org/cgi-b...widgets/bp.html

Jeśli chodzi o tą stronę to ten jest lepszy: http://hbd.org/cgi-b...ml?16082934#tag

Wiadomo, każdy używa tego co jest dla niego wygodniejsze, i do czego się przyzwyczaił ;)

Edytowane przez bart3q
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś zakończyłem cichą fermentację AIPA. Przelałem ją do KEGa Pepsi pierwszy raz. Chce ją teraz nagazować. Oglądam filmiki czytam i mówi się że gazować niewielkim ciśnieniem. Jakie to jest niewielkie ciśnienie?

I czy np. tydzień będę gazował to cały czas takie samo ciśnienie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję. Mam reduktor z takim wskaźnikiem:

rotametr wskazujący przeplyw gazu, wyskalowany w [l/min]

 

Jest jakiś przelicznik l/min na bary?

Edytowane przez karkan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję. Mam reduktor z takim wskaźnikiem:

rotametr wskazujący przeplyw gazu, wyskalowany w [l/min]

 

Jest jakiś przelicznik l/min na bary?

 

Niestety ale takie "reduktor" nie nadaje się do wyszynku piwa z kegi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.