Skocz do zawartości

cdsoftware odsłona


Rekomendowane odpowiedzi

 

chyba że kupię 2 dodatkowe fermentory

 

Idź na całość i nie hamuj wyobraźni ;):D

 

Poszedłbym, ale czasu brak :D nie robię tego w domu i szkoda mi czasu na jeżdżenie w tą i z powrotem :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 97
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

#19 IPA 14blg, zatarta i stygnie :) jutro będzie już się fermentowała Gozdawą :)

 

Po dobie od zadania drożdzy, pracuje aż miło, czapa na górze niezgorsza :)

 

Jutro na warsztat idzie zestaw z Piwoszarni - porter z chilli :) też będzie fermentowany Gozdawą PAY7.

Edytowane przez Cezary Daniluk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

#18 AiPA zeszła w ciągu prawie 3 tygodni do ~3,5 - 4 blg. Smakuje nawet dobrze, wyraźnie czuć citrę :) W przyszłym tygodniu będę sprawdzał jeszcze ze 2 razy - jeśli blg się nie ruszy to butelkuję. Na tą chwilę stoi w około 12 stopniach celsjusza.

 

#19 IPA - w niedzielę po 2 tygodniach burzliwej przeniosę w chłodniejsze miejsce, gdzie po 3 tygodniach będę smakował i sprawdzał blg.

 

#20 również po 2 tygodniach przeniosę do chłodniejszego pomieszczenia, również 3 tygodnie i będę próbował z menzurki do pomiaru blg jak smakuje. Mam nadzieję że będzie czuć chilli :)

 

Jak odzyskam jeden fermentor, to zamierzam jeszcze przed świętami uwarzyć STOUT'a tylko zastanawiam się czy nie przefermentować go jakimiś dolniakami, mam w pomieszczeniach 10-12 stopni, jak nie będę palił to nawet mniej :) idealen warunki dla dolniaków do pracy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu wczorajszym moja "warzelnia" wzbogaciła się o kapslownicę stołową :) ot taki malutki przyspieszony prezencik gwiazdkowy sobie sam sprawiłem :)

 

Dobry prezent nie jest zły :D Ja na święta sobie śrutownik kupiłem :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Śrutownik dobra rzecz, u mnie następny będzie ociekacz do butelek po myciu ;) potem jeszcze ze 2 fermentory. Śrutownik to jak wybuduję dom i będę w innych warunkach warzył :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ociekacz to niepotrzebny wydatek, skrzynka na piwo i butelki stawiasz odwrotnie.

Też tak robie. A co do prezentów,z Chin leci refraktometr:-) Święta,to dobry czas,dla piwowarów:-)

 

Wysłane z mojego V9 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#19 IPA - świątecznie została rozlana w butelki. Z kotła smakuje bardzo dobrze :)

Pierwsze piwo fermentowane Gozdawą - US05 na dnie wyglądają dużo ładniej niż ta Gozdawa PAY7, chyba więcej nie będę używał Gozdawy, i wydaje mi się że US05 odfermentowałoby głębiej... ale to czyste domysły.

Rozlałem niecałe 20l.

Wymyłem i zalałem piro 2 fermentory. Czekają na zalanie w przyszłym tygodniu ;)

Będzie uwarzona #21 Black IPA, poza stylem bo będzie fermentowana dolniakami - W34/70

Przyjdą słody też na #22 - Porter Żytni, ile wyjdzie BLG nie wiem, pewnie ponad 20 bo słodów będzie 7,5kg - też będę fermentował W34/70 - ze względu na warunki termiczne w miejscu warzenia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będzie #21

Pierwsza własna twórczość - poparta jakąś recepturą znalezioną tutaj, niestety nie mogę trafić do pierwowzoru:

 

Zasyp:

3kg - pilzneński klepiskowy Bruntal

3kg - żytni Strzegom

0,5kg - karmelowy jasny bruntal

0,5kg - karmelowy 300 Strzegom

0,5kg - carafa special 2 Weyermann

 

Zacierał będę 67stopni 30-40min + 72stopnie około 30min.

 

Gotowanie : std 60min

Chmiele: magnum 30g (granulat) 60min; lubelski granulat 30g - 30min

w.g brewtarget wychodzi mi IBU 47,8 czyli zmieszczę się w IBU jak dla Robust Portera.

 

Fermentacja: W34/70

 

Słody jęczmienne Brutal, gdyż na Viking Malt przy 3 ostatnich warkach nie stwierdziłem żadnego przełomu... a zawsze miałem niezłe kluchy :)

 

Miała być jako #21 - black IPA, ale niestety w paczce z homebeer okazało się że jest uszkodzony worek ze słodem żytnim, i to te słody muszę w pierwszym kroku zatrzeć i zużyć ...

 

Jako #22 będzie Black IPA 18blg - zestaw z Piwnego Kraftu

 

Zasyp:

Pale ale Strzegom - 5,3kg

Monachijski II Strzegom - 0,5kg

Pszeniczny Strzegom - 0,4kg

Weyermann Carafa I special - 0,5kg

Weyermann carared - 0,25kg

Zacieranie:

na lenia - 67 stopni - 60min

 

Chmiele:

Cascade - 50g

Pekko - 50g

Zeus - 20g

Mosaic - 20g

 

Gotowanie std: 60min

 

Schemat chmielenia przepiszę z receptury jak będę zacierał - nie mam jej w tej chwili przed oczami.

 

Fermentacja będzie tak jak poprzednio - W34/70, chyba że ktoś poleci inne dolniaki do przefermentowania tych dwóch warek, ale warunki termiczne w miejscu gdzie będą fermentowały -5 do 7 stopni jak nie będę przepalał raczej nie są odpowiednie do jakichkolwiek górniaków ;) będę miał 2 ciemne piwa dolne ;)

Edytowane przez Cezary Daniluk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie zaciera się #21.

Słody wsypane do ~20l wody o temperaturze 65 stopni, po zasypaniu słodów zmierzyłem temperaturę i podgrzałem do 63 stopni, po 20minutach zrobię tak samo - podgrzeję do 63 stopni i wyłączę palnik, po 60minutach będę grzał do 78 stopni i przygotowywał się do wysładzania.

 

Jak chciałem tak zrobiłem, po 60min zacierania w około 62 stopniach podgrzałem do 78stopni i po odczekaniu ~5-10min przełożyłem zacier do filtratora ze sraczorurki, i czekam na ułożenie się złoża :) zobaczę ile tego towaru w garze będzie do odsłonięcia złoża, i wtedy podejmę decyzję czy wysładzam 5l czy 10l :)

Edytowane przez Cezary Daniluk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#21 zatarte i ukończone, stygnie i czeka na zadanie drożdży.

Filtrowanie tego zasypu sraczrurką to była masakra, klajstrowało się, ledwo ciurkało, wyczyniałem cuda ale w końcu przefiltrowałem - trwało to ze 4,5h - przy normalnym zasypie bez żyta w czasie samego filtrowania i wysładzania zakończyłbym warzenie piwa.

Aczkolwiek zapach przy wysładzaniu i później gotowaniu był obłędny.

Nie mam nawet czym zmierzyć ile bajlingów uzyskałem, bo potłukłem menzurkę - sam spławik zdążyłem złapać ;) jutro muszę do Leroy Merlin jechać i kupić spławik z menzurką i przy zadawaniu drożdży zmierzę blg początkowe.

Mam nadzieję że efekt końcowy w smaku wyrówna mi wszystkie straty moralne podczas wysładzania i filtrowania :)

 

W międzyczasie rozlałem #20 - porter z chili.

 

Pozdrawiam !

Edytowane przez Cezary Daniluk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#21 - podejrzewam że przez problemy z wysładzaniem i filtrowaniem wydajność wyszła mniej niż denna, otrzymałem około 20l brzeczki ~19blg. Brzeczka pobrana do sprawdzenia blg przypomina bardziej syrop niż piwo, ale czytałem już że to normalne przy piwie żytnim. W smaku brzeczka jak brzeczka - bardzo dobra, zadane 2 saszetki W34/70, kocioł stoi w pomieszczeniu gdzie na tą chwilę jest 13 stopni, dzisiaj nie palę w piecu więc do jutra będzie poniżej 10 :)

 

Do siego 2017 i wielu udanych warek !!

 

PS:

przez te problemy z filtrowaniem i wysładzaniem, dłuuuugo chyba się nie skuszę na żyto w zasypie :) no chyba że zasmakuje mi :D

Edytowane przez Cezary Daniluk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kisiel żytni już fermentuje. W pomieszczeniu 8 stopni, czyli lux jak dla dolniaków. Pomału zaczyna się pojawiać na górze piana, bulgotnik bulgocze około co minutę, zapach z bulgotnika obłędny :)

 

Dodane 06.01.2017 : Po ponad tygodniu od zadania drożdży W34/70 bulgoczą cały czas z niezmienną intensywnością :)

Edytowane przez Cezary Daniluk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#22 Cascadian Dark Ale - Black IPA 18blg

 

Zasyp:

Pale Ale Strzegom - 5,3kg

Monachijski Typ II Strzegom - 0,5kg

Pszeniczny Strzegom - 0,4kg

Carafa I Special Weyermann - 0,5kg

Carared Weyermann - 0,25kg

 

Zacieranie na lenia 60min 67 stopni

 

Chmiele:

Cascade - 50g

Pekko - 50g

Zeus - 20g

Mosaic - 20g

 

Wysładzanie - nie będę liczył ile wleję ale tak aby było z pół gara 50l ;) czyli 24/25l brzeczki do gotowania.

 

Gotowanie 90min

 

60min - Pekko 15g/Zeus 20g

30min - Mosaic 20g

5min - Cascade 15g

0min - cała reszta chmielu - w.g. przepisu miało być na 0min cascade 20g i na zimno pekko 35g/cascade 15g, ale jako że nigdy nie chmieliłem na zimno wsio będzie w 0min :)

 

Fermentacja - 2 saszetki W34/70 rozsypane po wierzchu, oczywiście po schłodzeniu do ~10 stopni.

Fermentowało będzie ponad miesiąc gdyż 4-10.02 wyjeżdżam i mnie nie będzie, drożdże będą miały czas na dojedzenie cukrów :)

Edytowane przez Cezary Daniluk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako, że w moim miejscu fermentowania jest już i dla W34/70 za zimno będę kombinował ogrzewanie fermentorów.

Kupuję 2 kable grzewcze 50W mające po 5,7m, zamierzam nimi owinąć fermentory, same fermentory postawić na styropianie i okręcić jakimiś kurtkami (grubymi polarami),  pod jeden z nich zamierzam dać czujkę temperatury z termostatu cyfrowego ze znanego portalu aukcyjnego ;) termostat zamierzam ustawić dolną temperaturę na 8 stopni, górną na 10-11 stopni. Zdam relację jak się moje rozwiązanie sprawuje ;)

 

PS:

Niestety nie mam ani lodówki, ani miejsca na jej postawienie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#23 - Wysłodziny po #22

 

Zostało mi około 4l wysłodzin po #22, zagotowałem to z garścią szyszek magnum, co będzie to będzie, przefermentuję w butli 5l po wodzie i co wyjdzie to wyjdzie - pierwsza w życiu mikrowarka :) było tego ze 4l około 12-13blg, więc mogę podlać wodą zejśc do około 10blg i też nie będzie źle :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu dzisiejszym moja warzelnia wzbogaciła się o śrutownik stołowy Biowinu. Kupiony przez OLX za 100zł :) Myślę że dobra cena. Odebrałem osobiście, więc nie płaciłem za przesyłkę.

Od następnych warek będzie własnoręczne śrutowanie.

 

Pozdrawiam !

 

#21 i #22 fermentują cały czas przy temperaturze na wierzchu kotła około 11 stopni, więc myślę że temperatura idealna dla W34/70 - czekam z niecierpliwością na efekty i w weekend biorę się za szykowanie 80 butelek ;)

Edytowane przez Cezary Daniluk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#24 Stout 12blg, zestaw z Homebeer

 

skład:

- Strzegom słód pale ale 4,0 kg,
- płatki jęczmienne błyskawiczne 0,4 kg,
- Strzegom słód jęczmień prażony 0,4 kg,
- Strzegom słód czekoladowy ciemny 0,2 kg, 
- Chmiel goryczkowy Challenger (UK) - 30g,

- Chmiel goryczkowy Tradition -30g

 

Zacieranie - 60min na lenia, 15l wody, temperatura - 67-68 stopni, wbrew zaleceniu wszystkie słody od początku do kotła :)

 

Wysładzanie - 10l wody około 72 stopnie

 

Chmielenie - 60min cały chmiel w 1 minucie.

 

Fermentacja - półtorej paczki S-04 zadane po schłodzeniu do temperatury pomieszczenia, czyli około 10-12 stopni.

 

16.01 - zadane około 17g S-04.

Edytowane przez Cezary Daniluk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wypiłem #18, dobre aczkolwiek du.....y nie urywa. Muszę się nauczyć chmielić na zimno.

Chociaż jedno co muszę stwierdzić to nawet ja cytrusy czuję - po przyjęciu 0,5l pozostały bardzo wyraźne na języku. A i % czuję w główce :) ale ja mocnej głowy nie mam :)

Warka jednak potrzebuje jeszcze 3-4 tygodnie na dogazowanie, gaz jest, jeśli nie będzie go więcej też będzie miło :) w sumie starczy tego co jest. Jak dotąd sypię miarką i jest to dla mnie wygodne i posypałem cukru jak dla 0,33 na butelki 0,5 .

 

#19 w porównaniu do #18 niestety nawet w butelkach nie chce się wyklarować ... nigdy więcej w życiu Gozdawy PAY7, nawet gęstwa pozostała w fermentorze na dole wyglądała dużo gorzej niż to do czego jestem przyzwyczajony używając US-05, ale to jeszcze mało czasu minęło, więc może się wyklaruje.

 

Zasypałem dzisiaj drożdże do ostatniej warki czyli #24, Spławik jak nigdy pokazał 15blg w około 10 stopniach, aż uwierzyć nie mogę że miałem aż taką wydajność, wszak zestaw był na 20l Stouta 12blg, a ja otrzymałem 19,5 litra ~15blg ...

 

Dostałem dzisiaj kable grzewcze - 50W sztuka, 5,7m długości (zoologiczne do terrarium) myślę że lepsze byłyby ze 100W sztuka i minimum 10m.

Okręciłem fermentory przykleiłem do nich taśmą Mac Gyvera ;) i podpiąłem do sterowania.

 

Wygląda to tak ;) Warunki istnie garażowe :D

 

IMG 20170116 173907[1]

 
Kaloryfer w tle zimny :)
 
Aaaaa i jeszcze jedno jako że nie mam teraz w garażu warunków do mycia flaszek - nabyłem dzisiaj 80sztuk po 85gr za sztukę :)
Edytowane przez Cezary Daniluk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#24 - niestety S-04 przy 8-10 stopniach nie chciały ruszyć, przeniosłem w cieplejsze ~16-18 stopni, jak ruszą to przeniosę do zimniejszego i ocieplę fermentor kurtką :D Niestety nie mam 3ciego kabla grzejnego, żeby zostawić w zimnie i podgrzewać kablem ... drugi termostat znalazłby się spokojnie :)

 

Spróbowałem po niecałym miesiącu od zabutelkowania #19 - z testowej butelki plastikowej po wodzie mineralnej ;) w smaku bardzo dobre, ale gazu jeszcze mało, aczkolwiek nie brakuje mi go :) pewnie jak się zrobi cieplej to dofermentuje i gazu się zrobi więcej :)

 

Edit: 20.01 - S-04 w cieplejszym ruszyły i pracują nad przejedzeniem cukrów w moim stoucie. Niestety tam nie mam termometru, więc nie wiem jaka tam temperatura, myślę że z 15 stopni, może ciut więcej ...

Edytowane przez Cezary Daniluk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj otworzyłem butelkę #20

 

Niestety moim zdaniem zestaw z piwoszarni należałoby stuningować dodając słodów i zatrzeć w 2 temperaturach - ewidentnie temu piwu brakuje "ciała" jest bardzo wodniste, goryczki ani chmielu nie czuć wcale a wcale, chilli czuć jednak "d..." nie urywa - nie grzeje w gardło, ale bardziej w żołądku po spożyciu. Czuć wędzonkę - to z wędzonego chilli.

 

Skład zestawu - coś nawet na oko jak na 15blg to 4,5kg słodu to lekko za mało ;) teraz to bym sypnął jeszcze z 1,5kg bazowego :)

  • słód Pale Ale Viking Malt - 3,5 kg
  • słód Karmelowy 150 Viking Malt - 0,5kg
  • słód Karmelowy 300 Viking Malt – 0,5kg
  • słód Czekoladowy Jasny Viking Malt – 150g
  • słód Barwiąct Viking Malt – 150g
  • wędzone papryczka chili PIRI PIRI BARDZO OSTRE - 20g
  • chmiel Sybilla (PL) - 50g

Wklepałem w brewtarget i z przykrością musze stwierdzić to co było stwierdzane na forum wcześniej - zestawy z piwoszarni są mocno niedoszacowane. Z tego co Piwoszarnia sprzedaje jako zestaw na 15blg to przy średniej wydajności pewnie otrzyma się z 10-11blg - przy wydajności 75-80% będzie 12blg. Jakbym to wczesniej sobie przeliczył to na 100% dorzuciłbym z minimum 1kg Pale Ale, albo zwykłego pilzneńskiego ...

 

 

Spije się, ale pomału, albo rozda znajomym do spożycia ;)

Edytowane przez Cezary Daniluk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.