Skocz do zawartości

Zbyt mała wartość BLG


macias

Rekomendowane odpowiedzi

czołem!

Pewnie dla części z Was pytanie będzie banalne. Ja dopiero zaczynam z tematem domowego warzenia i pewna kwestia mnie niepokoi i drażni - i aż ciśnie się na usta słowo powszechnie uważane ze wulgarne - wku... Do rzeczy - drugi raz zabralem się za zestaw surowców do samodzielnego warzenia z zacieraniem. Kompletny pakiet z browamatora: odważone słody, chmiel, drożdże i instrukcja obsługi. Wszystko robilem zgodnie ze wskazówkami producenta (nawet próba jodowa wyszła mi negatywnie), niestety po raz kolejny wycisnąłem z tego za mało brzeczki. Wartość BLG w sumie wyszła mi właściwa, ale tylko dlatego, że przy zbyt niskiej jej wartości trochę dłużej odparowywałem ciecz. W konsekwencji poziom ekstraktu był podręcznikowy, jednakże zamiast 20L wyszło mi tylko 16. Jakby nie patrzeć - coś poszło nie tak. A na myśl o stracie 8 kufelków piwa robi mi się słabo.

Jakieś pomysły? Wskazówki? Spostrzeżenia?

Z góry wielkie dzięki za pomoc! :):beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też tak miałem z moim pierwszym zacieranym piwem. Dłużej zacieraj w mniejszej ilości wody ,popracuj nad wysładzaniem , Żeby mieć 20 litrów piwa to musisz odebrać ok 25 litrów brzeczki. Niestety ale wydaje mi się ,że tak zawsze jest na początku. Ja około 3-4 warki osiągnąłem zadowalającą wydajność, chociaż wydaje mi się,że jeszcze mogłaby byc lepsza .

Edytowane przez Przemas.IE
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Starałem się korzystać ze wskazówek Kopyra, które zamieścił w swoich filmikach instruktażowych na blogu. Do tego ściśle stosowałem się do instrukcji zawartej w zestawie. Dlatego tym bardziej dziwi mnie ten słaby wynik.

Myślicie, że jest sens dlużej zacierać, jeśli próba jodowa jest już negatywna? Myślałem, że to właśnie jest głównym wyznacznikiem zakończenia procesu. Przemas ja mógłbym wysładzać aż do momentu zebrania 25 litrów brzeczki, ale w momencie gdy miałem już ok 18L wartość BLG wysładzanej brzeczki to było tylko 9. Uznałem więc, że jeśli będę spuszczał dalej, to zwiększy mi się tylko ilość cieczy, natomiast poziom ekstraktu spadnie mocno poniżej docelowej wartości 12. Błąd?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemas ja mógłbym wysładzać aż do momentu zebrania 25 litrów brzeczki, ale w momencie gdy miałem już ok 18L wartość BLG wysładzanej brzeczki to było tylko 9

Brzeczka przednia jest bardziej ekstraktywna niż wysłodziny. Mogła mieć np. 18 °Blg a wysładzać do 3°Blg. Tak na oko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przednia miała u mnie 13, więc wysładzałem tak długo, aż całość osiągnęła wartość 12 Blg (czyli nie wysłodziłem zbyt wiele ilościowo). Może to znaczyć, że w takiej sytuacji przednia wyszła mi ´´za słaba´´?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemas ja mógłbym wysładzać aż do momentu zebrania 25 litrów brzeczki, ale w momencie gdy miałem już ok 18L wartość BLG wysładzanej brzeczki to było tylko 9.

 

Wysładzasz do 3-2 Blg lub kiedy uznasz ,że ci wystarczy. Znalazłeś swój błąd chyba :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie oglądałeś filmów Kopyra zbyt uważnie :) Odebrałbyś 25 litrów, 5 wyparowałoby Ci podczas gotowania wtedy sprawdziłbys blg i pojął działania korekcyjne. Wydaje mi się ,że zbyt dużo wody daleś do zacierania skoro tylko 13 BLG miała brzeczka przednia .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co najmniej 3 litry odparują, część jeszcze zostaje w chmielinach i osadach białkowych. By uzyskać 20l w fermentorze muszę odebrać 25-26l brzeczki.

 

Myślicie, że jest sens dlużej zacierać, jeśli próba jodowa jest już negatywna?

 

A jak długo zacierałeś? Jakie temperatury, jakie czasy przerw?

W jaki sposób wysładzałeś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja dla przykładu wysładzam 28 litrów tak aby nie zejść poniżej 2blg, po czym przy gotowaniu odparowuje okolo 6 litrów i mam 22 litry. Do fermentora idzie 20 litrów chmiel i osad 2 litry. Jak mam mniejszą wydajność to odbieram nawet 35litrów, gotuje przed głównym gotowaniem tak aby uzyskać te 24 litry końcowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Starałem się korzystać ze wskazówek Kopyra, które zamieścił w swoich filmikach instruktażowych na blogu. Do tego ściśle stosowałem się do instrukcji zawartej w zestawie. Dlatego tym bardziej dziwi mnie ten słaby wynik.

Niestety kolejna ofiara "znanego blogera" Czy on ma monopol na rację? Czytałeś wcześniej chociażby wiki? Gdybyś więcej poczytał przed pierwszą warką to Twój pierwszy post brzmiałby mw. tak: czytałem to i to ale nie rozumiem jeszcze tego i tego. Teraz Ty masz problem z wydajnością, a wszyscy się gimnastykują.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zacierałem ok. 45min w temp. 67-8C. Wydaje się krótko, ale myślałem, że próba jodowa powiedziała mi kiedy kończyć.

Wysładzałem dolewając ok 1.5 litra w wody w temperaturze 70 stopni. Czekałem 20-25 minut i spuszczałem. czynność powtórzyłem 2 razy, aż do momentu gdy zawartość gara (brzeczka przednia+wysłodziny) wskazała 11 Blg.

Gar zamieszałem, a temperaturę zmierzyłem w środku głębokości gara.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety kolejna ofiara "znanego blogera" Czy on ma monopol na rację?

Dlaczego "ofiara" ? Czy Kopyr źle prawi? Nie wydaje mi się, sam postanowiłem warzyć piwo pod wpływem cyklu "Warzę z Kopyrem ".

Wiele osób zaczyna przygodę z piwem pod wpływem chwili, zajawki a dopiero potem zgłębia wiedzę. Daj spokój z tym hejtem. Wiki jest pożyteczne to fakt ale nic nie jest lepsze od podpowiedzi bardziej doświadczonych, i w czasie realnym . Sam nie raz wchodzę na czat i podpytuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Starałem się korzystać ze wskazówek Kopyra, które zamieścił w swoich filmikach instruktażowych na blogu. Do tego ściśle stosowałem się do instrukcji zawartej w zestawie. Dlatego tym bardziej dziwi mnie ten słaby wynik.

Niestety kolejna ofiara "znanego blogera" Czy on ma monopol na rację? Czytałeś wcześniej chociażby wiki? Gdybyś więcej poczytał przed pierwszą warką to Twój pierwszy post brzmiałby mw. tak: czytałem to i to ale nie rozumiem jeszcze tego i tego. Teraz Ty masz problem z wydajnością, a wszyscy się gimnastykują.

 

Pewnie, że pan bloger monopolu na wiedzę nie ma. Dlatego właśnie zwracam się do forumowiczów z prośbą o pomoc. Bo wiem, że każdy tu jakąś wiedzę posiada. A do gimnastykowania się przecież nikt nikogo nie zmusza - robi to ten tylko ten, kto chcę pomóc :) pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie, że pan bloger monopolu na wiedzę nie ma. Dlatego właśnie zwracam się do forumowiczów z prośbą o pomoc. Bo wiem, że każdy tu jakąś wiedzę posiada. A do gimnastykowania się przecież nikt nikogo nie zmusza - robi to ten tylko ten, kto chcę pomóc :) pozdrawiam!

Szkoda że po fakcie. :/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego "ofiara" ? Czy Kopyr źle prawi? Nie wydaje mi się, sam postanowiłem warzyć piwo pod wpływem cyklu "Warzę z Kopyrem ".

Promuje piwowarstwo ale niestety bardziej siebie! Niemożna swoich preferencji "sprzedawać" jako jedynie słuszną drogę wszystkim! Efekt kopyra polega na masowym wysypie postów pt. ratunku, co było nie tak, itd. Większą część takich postów by nie było, gdyby rzetelnie informował po takim filmie gdzie można i należy się dokształcić przed pierwszą warką!

Wiele osób zaczyna przygodę z piwem pod wpływem chwili, zajawki a dopiero potem zgłębia wiedzę....Wiki jest pożyteczne to fakt ale nic nie jest lepsze od podpowiedzi bardziej doświadczonych, i w czasie realnym .

Zajawka nie usprawiedliwia braku myślenia. To tak jak z pomysłem że przebiegnę autostradę w poprzek, a nóż się uda. Zawsze mówiłem że pięć minut rozmowy z piwowarem zastępuje godziny czytania i pisania na forum. Dla nowych użytkowników polecam ostatnie zdanie z pierwszego punktu moich przemyśleń.

Daj spokój z tym hejtem.

Tego nie będę komentować! Edytowane przez Jejski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zajawka nie usprawiedliwia braku myślenia. To tak jak z pomysłem że przebiegnę autostradę w poprzek,

 

Oj chyba nie możesz porównywać tych dwóch rzeczy. To,że ktoś ugotował piwo ale czegoś nie dopatrzył, niedoczytał ect. Nie znaczy,że nie myśli, Chyba się zagalopowałeś .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O widzę znowu nagonka na świeżaka...na pewno żaden z nas nigdy nie popełnił błędu i wszystko wiemy, same Omnibusy!...nie będę bronił Kopyra, ma gość swoje wady, ale jedziecie po nim jakby był trędowaty, nie znajdzie się przy tym ani jeden, który zrobi jakiś merytoryczny filmik na temat warzenia. Czytać, czytać a jak ktoś nie ma wyobraźni to mu to gówno da... Może by jednak było warto? I co wtedy jak ktoś zrobi? Połowa powie, że robi to ch.jowo i Oni by to zrobili lepiej...szkoda nawet gadać

Edytowane przez Konus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Belgijskie Pale Ale 12°Blg: słód pale ale Weyermann® 2, 5 kg, słód monachijski typ I Weyermann® 1, 0 kg, słód Abbey Malt Weyermann® 0, 3 kg, słód Carabelge® Weyermann® 0, 2 kg, chmiel goryczkowy Marynka (PL) 30 g (granulat), chmiel aromatyczny East Kent Golding (UK) 30 g (granulat), drożdże Safbrew S-33 11, 5 g.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.