Skocz do zawartości

Ciekawe piwo


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Chciałbym poprosić o jakiś ciekawy przepis na piwo. Będzie to moja 5 warka. Uwarzyłem i wypiłem PIPA - zdecydowanie zbyt mało gorzkie, pijalne, smaczne piwo. W tej chwili fermentuje się mocne belgian IPA (100g iungi i 100g Cascade dały radę z goryczką). w drugim wiadrze mam portera na gęstwie od forumowicza, ale było za słodkie i dałem do dalszej fermentacji na pozostałościach od BIPA (ogólnie porter zbyt grzeczny jak dla mnie). Teraz w planach mam niegrzecznego portera: mocno palonego, czekoladowego.. takiego ze ledwo będzie się dawało wypić. Za 2 tygodnie chcę zrobić też niepijalne, ciężkie piwo, tylko nie wiem jakie! Może rzucicie pomysłami:)... zakupy robię we wtorek/środę,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Chciałbym poprosić o jakiś ciekawy przepis na piwo. Będzie to moja 5 warka. Uwarzyłem i wypiłem PIPA - zdecydowanie zbyt mało gorzkie, pijalne, smaczne piwo. W tej chwili fermentuje się mocne belgian IPA (100g iungi i 100g Cascade dały radę z goryczką). w drugim wiadrze mam portera na gęstwie od forumowicza, ale było za słodkie i dałem do dalszej fermentacji na pozostałościach od BIPA (ogólnie porter zbyt grzeczny jak dla mnie). Teraz w planach mam niegrzecznego portera: mocno palonego, czekoladowego.. takiego ze ledwo będzie się dawało wypić. Za 2 tygodnie chcę zrobić też niepijalne, ciężkie piwo, tylko nie wiem jakie! Może rzucicie pomysłami:)... zakupy robię we wtorek/środę,

 

Po co robić niepijalne piwo? :|

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za 2 tygodnie chcę zrobić też niepijalne, ciężkie piwo, tylko nie wiem jakie!

Jednym słowem chcesz zmarnować składniki? Robiłem kiedyś takiego stouta, chciałem wszystkie resztki wykorzystać i właśnie taki był efekt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz w planach mam niegrzecznego portera: mocno palonego, czekoladowego.. takiego ze ledwo będzie się dawało wypić.

 

A ja głupi myślałem, że piwo warzy się po to, aby dawało się wypić i to jeszcze z przyjemnością.

 

Jak już się tak upierasz to zrób projekt: "100% Roasted Barley"

Edytowane przez lukaszr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób "100% Peated Ale" :P

sugeruję powyżej 20blg :smilies:

Goryczka powyżej 100 IBU i koniecznie garbnikowa ;) .

 

eee tam, "100% Surströmming" będzie na pewno "mało" niepijalne.

a będą z tego procenty??

Edytowane przez MichalW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie "eksperty piwne", a nic nie rozumieją. :) Piwo może być pijalne w tym sensie że pije się je lekko i w kilkanaście minut możesz zobaczyć denko w szklance i sięgać po kolejne. Może też być takie, że pijesz jedno raz na jakiś czas i wystarczy - wtedy nie jest pijalne ale niekoniecznie musi być niedobre.

 

@KapitalPlaneta

Możesz pomyśleć na przykład o wheat wine.

Możesz uwarzyć coś z ostrymi papryczkami.

Jakieś kombinacje typu mocny RIS na belgijskich drożdżach.

Wspomniane wyżej 100% peated, czyli na słodzie wędzonym torfem.

Może jasne piwo z dodatkiem kawy - nie wiem jak to wyjdzie w domu, ale piłem takie komercyjne i było ciekawe.

Edytowane przez adamsky
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I teraz bądź mądry i ustal co autor tematu miał na myśli pisząc "niepijalne

No ale o co Ci chodzi? Przeca adamsky wie. :smilies:

mocno palonego, czekoladowego.. takiego ze ledwo będzie się dawało wypić. Za 2 tygodnie chcę zrobić też niepijalne, ciężkie piwo, tylko nie wiem jakie!

Edytowane przez Mariusz_CH
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może Whisky Stout? coś a'la Smoky Joe z AleBrowaru? Niemal dla każdego pierwszy kontakt z tym piwem to droga przez mękę ale to piwo potrafi się odwdzieczyć. Tomasz Shutz na swoim kanale na YouTubie warzył więc możesz podejrzeć :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi. W szczególności te niepoważne;)

 

Z wędzonymi jeszcze poczekam, bo po prostu nie potrafię pić wędzonych. Będzie "Może jasne piwo z dodatkiem kawy - nie wiem jak to wyjdzie w domu, ale piłem takie komercyjne i było ciekawe." Tylko pytanie jak takowe zrobić??

Edytowane przez KapitanPlaneta
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób gruita. Zamiast chmielu, użyj piołunu kupionego w sklepie zielarskim jako "ziele piołunu". Sypnij tak ze 20g na 20 litrów. Napewno będziesz zadowolony. Ewentualnie zrób piwo np na 100% zasypie z monacha, typ II. Koniecznie jakieś angielskie drożdże dodające cierpkość do pełni piwa. Możesz się także zmierzyć z piwem jopejskim (historycznie 45-55° Blg).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brzmi interesująco - zrobiłeś/ piłeś takie? Gdzieś można poczytać?

 

No cóż... popełniłem kiedyś z kolegą piwo o takim zasypie:

 

89% Strzegom Monachijski typ II

9% Strzegom Pilzneński

2% Strzegom Pszeniczny

 

Drożdże Safale S-04, drugie pokolenie.

 

IBU na poziomie 65 ratowało trochę sytuacje. Nuty słodowe aż szczypały w oczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.