Skocz do zawartości

czy można dolać brzeczki do fermentującego piwa?


jakos

Rekomendowane odpowiedzi

Jak w temacie. Nawarzyłem piwo, zadałem drożdże ale już podczas filtracji stwierdziłem, że nie jestem zadowolony z koloru, chciałbym go trochę przyciemnić. Czy wskazanym byłoby zatrzeć jakąś małą ilość karmelowego i dolanie go? Robił ktoś już coś takiego?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że możesz zrobić coś takiego ale raczej na początku fermentacji 1-2 dni. I na kolor to raczej niewielka ilość palonego. Osobiście dałbym sobie spokój i poprawił recepturę przy kolejnej warce. I jeszcze jedno, piwo po fermentacji i wyklarowaniu w butelkach jest zawsze trochę ciemniejsze niż podczas warzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, przy wyborze odpowiedniej metody, ważna jest dostępność surowców.

O ile ze słodem karmelowym nie ma najmniejszych problemów, to z ekstraktami barwiącymi już takowe występują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja przy swoim CDA również miałem wątpliwości co do barwy i chciałem korygować, jednak za radami kolegów z forum odpuściłem, kolor trochę się przyciemnił po rozlewie, i ogólnie jest raczej OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

I jeszcze jedno, piwo po fermentacji i wyklarowaniu w butelkach jest zawsze trochę ciemniejsze niż podczas warzenia.

O masz zawsze myślałem, że jest na odwrót. Jesteś pewien, że masz rację?
U mnie jaśnieje ale nie zawsze mi to pasuje :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

I jeszcze jedno, piwo po fermentacji i wyklarowaniu w butelkach jest zawsze trochę ciemniejsze niż podczas warzenia.

O masz zawsze myślałem, że jest na odwrót. Jesteś pewien, że masz rację?

 

Może to nie jest reguła ale z moich obserwacji i z tego co wiem to piwo trochę ciemnieje. Np. mętny stout będzie ciemno brązowy, takie błoto, jak się wyklaruje to będzie głęboko czarny. Podobnie jest z jaśniejszymi piwami. Wpływ na to mają zawieszone w piwie osady białkowe i drożdżowe. Rozpraszają one światło i powodują, że jest jaśniejsze niż bez tych osadów. Parę razy korygowałem kolor na etapie warzenia i dosypywałem odrobinę słodów ciemnych, a w gotowym piwie zawsze potem żałowałem bo wychodziło ciemniejsze niż chciałem. Oczywiście mówię o dosypywaniu podczas zacierania, a nie tak jak kolega pyta na etapie fermentacji.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.