Skocz do zawartości

Jak poprawnie zrobić starter z drożdży płynnych?


maku13

Rekomendowane odpowiedzi

Kupiłem rdzeń magnetyczny w sklepie z artykułami dla laboratorium.Pytanie czy taki rdzeń można gotować wraz z brzeczka w celu sterylizacji i nic mu się nie stanie ?.

Można wrzucić do brzeczki tuż po zdjęciu z palnika. Ja przelewam taką brzeczkę do szklanego dzbanka, w którym jest rdzeń (i w którym następnie namnażam producentów piwa). Nie ma siły żeby się nie spasteryzowało :D

O ile dobrze pamiętam to rdzenie laboratoryjne można traktować temperaturą 130°C 270°C :P (odnośnik)

edit: temp. i odnośnik

Edytowane przez Swiaderny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 86
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Można wrzucić do brzeczki tuż po zdjęciu z palnika.

 

Oj, lepiej nie, przegrzana brzeczka natychmiast wykipi.

 

Ja gotuję brzeczkę razem z mieszadłem. Podobno jest to ryzykowne, bo rdzeń może się rozgrzać na tyle, że stopi teflon którym jest pokryty, ale ja nie obserwuję takiego zjawiska u siebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki wpływ na starter ma szybkie mieszanie.

 

Cześć.

U mnie po kilkukrotnym gotowaniu w kolbie szklanej teflon odszedł od magnesu. Lepiej by było gdyby mieszadełko nie leżało na dnie a było na bocznej ściance kolby.

Można mały magnes przyłożyć do kolby, przeciągnij rdzeń na boczną ściankę kolby tak żeby rdzeń był centymetr od powierzchni powinno być ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja sterylizuję magnesik w kolbie razem z brzeczką przez 20 minut w szybkowarze. Ważne jest odkąd się zaczyna liczyć te 20 minut, ja czasem gotuję dłużej bo bywa tak że szybkowar puszcza parę jak lokomotywa, ale w środku kolba z brzeczką nadal jest zimna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam saszetkę drożdzy lagerowych (propagator) przeterminowane o przeszło rok, ale napuchły w 5 dni od potłuczenia pożywki. :)

Pytanie: czy jest sens robić 2x starter po ok 0,7l? Czy od razu zrobić jeden większy 1,5l?

Starter będzie zwykły (tak się zbierałem zrobić mieszało, że w końcu mi się zeszło), ale nie mam więcej brzeczki.

Edytowane przez Stasiek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam saszetkę drożdzy lagerowych (propagator) przeterminowane o przeszło rok, ale napuchły w 5 dni od potłuczenia pożywki. :)

Pytanie: czy jest sens robić 2x starter po ok 0,7l? Czy od razu zrobić jeden większy 1,5l?

Starter będzie zwykły (tak się zbierałem zrobić mieszało, że w końcu mi się zeszło), ale nie mam więcej brzeczki.

 

Jeżeli normalnie napuchły to zwykły stosowałbym normalny starter.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.