Jump to content

otwór w garnku z nierdzewki


Jasiu

Recommended Posts

Poszukuję specjalistycznej pomocy w dziedzinie wiercenia otwóru w garnku z nierdzewki. Potrzebuję wykonać otwór pod nypel 1/2'', wg googli ma on średnicę zewnętrzną 20,5-20,9 mm.

 

Na stanie mam otwornicę taką jak w linku poniżej, ale o wymiarze 24 mm. Będzie ok czy raczej za luźno i dokupić taką na 22 mm? W ogóle tego typu otwornica się nadaje?

 

http://www.leroymerlin.pl/elektronarzedzia/wiertla-bity-mieszadla/korony-i-otwornice/otwornica-do-metalu-bi-metal-08w022-dedra,p117803,l1475.html

 

Kolejna kwestia - sama technika tego wiercenia. Zupełnie nie mam pojęcia jak się to poprawnie robi, czytałem gdzieś o schładzaniu otwornicy podczas wiercenia i polewaniu olejem? Wszelkie wskazówki, które nie pozwolą mi zepsuć gara za 3 stówki mile widziane.

 

Jeśli ma to jakieś znaczenie - mój gar to klasyczny, budżetowy model z Allegro.

 

http://allegro.pl/garnek-wysoki-50-l-gastronomiczny-100-70-stalowy-i5850921175.html

 

Pómożcie! :D

Link to comment
Share on other sites

Jak na razie nie używałem otwornicy do wiercenia nierdzewki więc tutaj nie pomogę. Wiertła do nierdzewki są z dodatkiem Kobaltu więc spodziewałbym się że taka otwornica też powinna być z jego dodatkiem.

Co do wiercenia to małe obroty i przede wszystkim dobre chłodzenie. Są do obróbki nierdzewki specjalne chłodziwa. Ma toto kolor mleka i bazuje na wodzie. Oczywiście jakiś środek smarujący też w nim jest ale raczej bardzo mało. Olej raczej kiepsko odprowadza ciepło więc tutaj raczej się nie nadaje.

Edited by quadi
Link to comment
Share on other sites

Ja robiłem wypożyczonym wykrojnikiem :)

20 min roboty otwór idealnie dopasowany.

Tu masz link do allegro, ale tanie to nie jest.

http://allegro.pl/listing/listing.php?order=p&string=wykrojnik%20do%20blachy&bmatch=engagement-v6-promo-sm-sqm-dyn-fuzzy-v1-hou-1-5-1218

Link to comment
Share on other sites

Nie przesadzajcie, to nie wyprawa na księżyć. Na tym garnku z cieknkiej blachy nie potrzeba Ci chłodzenia, parę sekund i dziura otwornicą będzie zrobiona (+ wolniejsze obroty).

Edited by WiHuRa
Link to comment
Share on other sites

A jeśli chodzi o podlinkowaną przeze mnie otwornicę? Ktoś może używał i może potwierdzić, że "ten typ" da radę? Byłbym spokojniejszy. :D

 

No i kwestia rozmiaru, może ktoś wiercił pod nypel 1/2''?

Ja uzywam takich wykrojnikow. Wieczorem dam Ci wiecej szczegolow.

Link to comment
Share on other sites

Jasiu, co do otworów w blachach u mnie nie ma kompromisów - wykrojnik to jedyne rozwiązanie jeśli masz uzyskać zadawalający efekt. Oczywiście zaraz pojawią się wpisy, że wiertłem stożkowym również można otwór średnicy >20mm uzyskać... Zgodzę się, ale efekt może być różny. W przypadku wykrojnika zawsze mamy ten sam rewelacyjny otwór o równych krawędziach. Poza tym wiertło stożkowe ma dość krótką żywotność. Źle traktowane, po kilku wierceniach w nierdzewce będzie po prostu zużyte...

Używając wykrojniki musisz wywiercić otwór ok. 10,2-10,5 mm. Ja robię to na raty - najpierw wiertło 4-5 mm, a później 10,3 mm. W otwór wprowadzasz wykrojnik, który kręcisz grzechotką, kluczem nastawny, no co tam masz pod ręką... Poniżej kilka zdjęć. Mam też fajny filmik jak robiłem otwór w swoich garach, ale muszę pokombinować gdzie go wrzucić.

Otwór pod nypel 1/2'' w garze nierdzewnym

Wykrojnik po wykonaniu otworu

Wykrojnik

Wykrojnik

Otwór w garze nierdzewny - nypel 1/2'' z nakrętką

Otwór w garze nierdzewny - nypel 1/2'' z nakrętką

 

Link to comment
Share on other sites

Dzięki za wszystkie posty, jestem już po, także zostawiam info dla przyszłych pokoleń. 

 

- dziura pod nypel 1/2'' wywiercona zwykłą otwornicą bimetalową 20 mm nakręconą na standardowy adapter (najtańsze Dedry), bez dodatkowych zabiegów

- konstrukcja kranu: krociec 12 mm (wchodzi na niego na wcisk wężyk silikonowy 10 mm) / zawór kulowy / nypel 1/2'' / podkładka ocynkowana (20 mm śr. wew.) / oring silikonowy / ściana gara / śrubunek 1/2'' od hopstoppera do dokręcenia od wewnątrz, bez uszczelki

- dodatkowo na każdy gwint konstrukcji nawinięta taśma teflonowa

 

Po pierwszym teście na gotującej wodzie szczelność 99,9%, bo jakieś 5 nieśmiałych kropelek poleciało spod podkładki. Dla mnie efekt wystarczający. :)

Link to comment
Share on other sites

To ja polecę

http://allegro.pl/wiertlo-stozkowe-stopniowe-hs-tytan-4-32mm-wiertla-i5028804627.html

 

Podpatrzyłem u Jankesów i kupiłem z przeczuciem, że stępi się już przy pierwszym otworze, ale cały czas służy mi dzielnie. Wierci we wszystkim, łącznie z robieniem otworów w KEGu (1 otwór to 2-3 minuty pracy). Jedyna uwaga to taka, żeby używać naprawdę wolnoobrotowo, np. podpinając do wkrętarki. Trzeba mieć na uwadze, że to jest typowy chiński szmelc i jeśli powierzchnia za bardzo się rozgrzeje, to wiertło momentalnie traci ostrość. Niemniej, używając delikatnie i z głową, spokojnie wywierci kilkadziesiąt dziur w KEGach.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

 

 

Dla mnie efekt wystarczający.

Jak po pół roku użytkowania?
Nadal trzyma szczelność, czy coś się zmieniło w użytkowaniu?
I jak Rabbek wyżej pyta - jeśli masz zdjęcia chętnie zobaczę.

Link to comment
Share on other sites

 

Dla mnie efekt wystarczający.

Jak po pół roku użytkowania?

Nadal trzyma szczelność, czy coś się zmieniło w użytkowaniu?

I jak Rabbek wyżej pyta - jeśli masz zdjęcia chętnie zobaczę.

 

Generalnie zaczęły denerwować mnie jednak te miniprzecieki, więc uszczelniłem wszystko od zewnątrz klejem sylikonowym i już jest dobrze, nic nie leci. Kran jest więc przymocowany na stałe.

 

Aktualnie wygląda to tak, że od środka włożony jest nypel 1/2, od zewnątrz na to podkładka (pod nią nasmarowałem klej sylikonowy) i na to nakręcony zawór kulowy z kroćcem. Estetycznie 3/10, ale działa dobrze. Polecam jak komuś nie chce się spawać.

 

 

http://i.imgur.com/T65s2m7.jpg

 

http://i.imgur.com/zIVSjgD.jpg

Link to comment
Share on other sites

uszczelnienie możecie wykonać używając miedzianej podkładki uszczelniającej (ja tak w swoim garze uszczelniłem grzałki). Skręcanie śruby miażdży podkładkę która uszczelnia otwór. U mnie się sprawdza. Tutaj przykładowy link:http://allegro.pl/podkladka-uszczelka-miedziana-kfc-22x29x2-mm-i6246211659.html

pzdr

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Dziura w garnku zrobiona wiertłem stożkowym, od zewnątrz zamontowany kran czerpalny, nakręcony na śrubunek od środka, zaizolowane taśmą teflonową.

Najpierw próbowałem wycinać uszczelki z teflonowych foremek do muffinek, ale nic z tego - ciekło.

Wczoraj zrobione, wczoraj testowane na szczelność na zimno, dzisiaj sprawdzę z gotowaniem.

Domyślnie od wewnątrz wkręcę jakiś filtrator chmielin (najpierw oplot, potem zobaczę co jeszcze - wciąż myślę o zmontowaniu dwóch sit Ikea).

 

Foto wieczorem.

 

edit - jest rano:

Gar warzelny 1

Gar warzelny 2

Edited by zasada
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Cześć.

 

Czy jest może na forum ktoś z Częstochowy lub okolic, kto podjąłby się wywiercenia otworu pod zawór kulowy 1/2 w garnku z nierdzewki?

 

Pozdrawiam

A do Katowic dojedziesz?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.