Jump to content

Chmiele, czy nadal można użyć?

BSC

Recommended Posts

Witam,

Na wiosnę zakupiłem chmiel w TB, niestety lato przyszło zbyt szybko i nie zdążyłem wykorzystać. Jest hermetycznie zapakowany w aluminiowe woreczki, ale leżał w pudełku w garażu, a nie w lodówce. 

Pytanie czy mogę go użyć do kolejnej warki, czy lepiej nie ryzykować, wyrzuć i zakupić świeży?

Chmielu jest 250g - więc jest to jakaś wartość :)

Potrzymaj jeszcze trochę i do lambika będzie jak znalazł ;)

Zostaw, za parę lat będziesz warzył Lambika to będzie jak znalazł :)

A ja nie polecam takiej metody... Sam się przejechałem na tym postarzaniu chmielu - dostałem 5 letni chmiel Saaz w otwartej paczce, którą jeszcze u siebie przez rok trzymałem na blaszce na strychu. Wali skarpetą, że aż dusi, ale goryczkę dalej posiada sporą - nachmieliłem teoretycznie na 10 IBU i co? Dupa goryczka na poziomie APA w lambiku, bakterie mi nie wystartowały,  samo piwo bardziej końskie jest od brettów niż kwaśne - musiałem dokwaszać kwasem mlekowym.

Więc jak to są odmiany goryczkowe to nie polecam do lambików. Najlepsza jest do nich szyszka jakieś chmielu aromatycznego o jak najmniejszej zawartości AK i tak podają różne źródła. Nie każdy chmiel się po prostu do lambika nadaje i głupie przeświadczenie, żeby zostawiać go do niego to powielenia kolejnego mitu. I kolejna rzecz - chmielić oszczędnie lambiki nie więcej niż 5 IBU bo bakterie strasznie nie znoszą chmielu :)

Edited by Undeath

A miałeś szyszkę   czy granulat?

Granulat tyle, że w formie już pyłu :P Przez ten czas pewnie naciągnął wody z powietrza i się pelety rozleciały już ;)