Skocz do zawartości

Chmiele, czy nadal można użyć?


BSC

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Na wiosnę zakupiłem chmiel w TB, niestety lato przyszło zbyt szybko i nie zdążyłem wykorzystać. Jest hermetycznie zapakowany w aluminiowe woreczki, ale leżał w pudełku w garażu, a nie w lodówce. 

Pytanie czy mogę go użyć do kolejnej warki, czy lepiej nie ryzykować, wyrzuć i zakupić świeży?

 

Chmielu jest 250g - więc jest to jakaś wartość :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na goryczkę możesz go spokojnie używać, natomiast otwórz sprawdź jak pachnie czy nie ma aromatów skarpety albo sera, jak są to lepiej nie używać go na aromat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrzymaj jeszcze trochę i do lambika będzie jak znalazł ;)

 

Zostaw, za parę lat będziesz warzył Lambika to będzie jak znalazł :)

 

A ja nie polecam takiej metody... Sam się przejechałem na tym postarzaniu chmielu - dostałem 5 letni chmiel Saaz w otwartej paczce, którą jeszcze u siebie przez rok trzymałem na blaszce na strychu. Wali skarpetą, że aż dusi, ale goryczkę dalej posiada sporą - nachmieliłem teoretycznie na 10 IBU i co? Dupa goryczka na poziomie APA w lambiku, bakterie mi nie wystartowały,  samo piwo bardziej końskie jest od brettów niż kwaśne - musiałem dokwaszać kwasem mlekowym.

 

Więc jak to są odmiany goryczkowe to nie polecam do lambików. Najlepsza jest do nich szyszka jakieś chmielu aromatycznego o jak najmniejszej zawartości AK i tak podają różne źródła. Nie każdy chmiel się po prostu do lambika nadaje i głupie przeświadczenie, żeby zostawiać go do niego to powielenia kolejnego mitu. I kolejna rzecz - chmielić oszczędnie lambiki nie więcej niż 5 IBU bo bakterie strasznie nie znoszą chmielu :)

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A miałeś szyszkę   czy granulat?

 

Granulat tyle, że w formie już pyłu :P Przez ten czas pewnie naciągnął wody z powietrza i się pelety rozleciały już ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.