Skocz do zawartości

Hefe weizen pytanie


rudy102

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie. Planuję uwarzyc weizena z receptury Anteksa z wiki, ale nie 22 a koło 40 litrów. Pierwszy raz będę warzyl na nowym sprzęcie (do tej pory garnek) i na drozdzach płynnych (wlp300). Nigdy wcześniej nie używałem drożdzy płynnych i stąd moje pytanie czy jeśli zrobię litrowy starter to wystarczy to na fermentacje pszeniczniaka w 2 wiadrach po 20 litrów czy lepiej zadać to do 1 wiadra a do drugiego dać druga taka sama porcje drożdzy? Z góry dzięki za odpowiedź i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie. Planuję uwarzyc weizena z receptury Anteksa z wiki, ale nie 22 a koło 40 litrów. Pierwszy raz będę warzyl na nowym sprzęcie (do tej pory garnek) i na drozdzach płynnych (wlp300). Nigdy wcześniej nie używałem drożdzy płynnych i stąd moje pytanie czy jeśli zrobię litrowy starter to wystarczy to na fermentacje pszeniczniaka w 2 wiadrach po 20 litrów czy lepiej zadać to do 1 wiadra a do drugiego dać druga taka sama porcje drożdzy? Z góry dzięki za odpowiedź i pozdrawiam

 

 

Dla bezpiecznego startu powinieneś zrobić 2l starter na mieszadle dla 40l 12°Blg.

 

http://www.wiki.piwo.org/Przygotowanie_starter%C3%B3w_dro%C5%BCd%C5%BCowych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogranicza mnie litrowa kolba. Mam jeszcze saszetke wb-06 w zapasie. Olsnilo mnie ze przecież mogę to zrobić niekoniecznie w kolbie, ale np w większym słoiku. Człowiek to czasami mało myślący...

Edytowane przez rudy102
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Kup sobie słoik 3 l,nie będziesz ograniczony kolbą.

 

Apropos, czy są jakieś inne plusy stosowania kolby, oprócz możliwości gotowania brzeczki bezpośrednio w niej?

 

 

Płaskie dno. Szukaj takiego słoika. Wypukłe może powodować wybijanie się magnesu podczas kręcenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Kup sobie słoik 3 l,nie będziesz ograniczony kolbą.

 

Apropos, czy są jakieś inne plusy stosowania kolby, oprócz możliwości gotowania brzeczki bezpośrednio w niej?

 

To chyba główna zaleta,nie wiem,używam tylko słoików i jest ok,raz tylko mi pękł przy wlewaniu brzeczki do niego,była za duża różnica temperatur.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla bezpiecznego startu powinieneś zrobić 2l starter na mieszadle dla 40l 12°Blg.

Warto dodać, że chodzi o starter na mieszadle, bo w sumie autor nigdzie nie wspomniał jak chce go zrobić. Dla wstrząsanego wartości będą sporo wyższe.

 

Mrmalty swoją drogą podaje 2.88 litra i to dla drożdży kilka dni po produkcji. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Dla bezpiecznego startu powinieneś zrobić 2l starter na mieszadle dla 40l 12°Blg.

 

Warto dodać, że chodzi o starter na mieszadle, bo w sumie autor nigdzie nie wspomniał jak chce go zrobić. Dla wstrząsanego wartości będą sporo wyższe.

 

Mrmalty swoją drogą podaje 2.88 litra i to dla drożdży kilka dni po produkcji.

Na mieszadle ;-) dzięki wszystkim za podpowiedzi. Dam znać za jakiś czas co z tego wyszło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.