Skocz do zawartości

Kwaśny cydr


Everyoneisrich

Rekomendowane odpowiedzi

  

W dniu 21.01.2023 o 18:27, Lulek napisał:

Mam pytanko 

Znacie jakiś sposób na tego wytrawnego cydra moja Żona nie bardzo za tym przepada a szkoda wylać ?. I też wyszedł mi mętny kolor filtrowałem przez papierowy filtr do ekspresu bez zmian 

 

Nada się do drinków z cydrem, a jeśli nie pasuje jej tylko wytrawność, a nie ogólnie smak to można poeksperymentować z dosłodzeniem syropem cukrowym.

Edytowane przez primordial
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, primordial napisał:

  

 

Nada się do drinków z cydrem, a jeśli nie pasuje jej tylko wytrawność, a nie ogólnie smak to można poeksperymentować z dosłodzeniem syropem cukrowym.

Jak chcesz dosłodzić niepasteryzowany cydr fermentowalnym cukrem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...
  • 5 miesięcy temu...
W dniu 11.08.2023 o 20:03, Igor Gorelord napisał(a):

Odkurze temat. Czy to możliwe, że z czasem zabutelkowany cydr staję się lekko słodszy? Dosładzałem ksylitolem, ale po paru tygodniach nadal był dosyć wytrawny, dzisiaj zauważyłem, że jakby staję się już pół słodki... 

FJM kolego mogło zajść w butelkach, albo po prostu dojrzał - młode wino też jest ostre w smaku, a po roku pijesz wytrawne bez zająknięcia:) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Mikul napisał(a):

FJM kolego mogło zajść w butelkach, albo po prostu dojrzał - młode wino też jest ostre w smaku, a po roku pijesz wytrawne bez zająknięcia:) 

 

Nawet niekoniecznie FJM, każde drożdże są w stanie zmetabolizować jakąś ilość kwasu jabłkowego. Jedne mniej, drugie więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Sezon na jabłka się zbliża, ten nie będzie udany jednak jeśli ktoś będzie robić, to warto wybierać odmiany z możliwie małą ilością kwasu, oraz możliwie dużą ilością tanin. W Polsce uprawa się jabłka deserowe, które muszą być kwaskowe, żeby nie były mdłe (a gdy mają mało kwasów, mają też mało cukrów). Koledzy byli zadowoleni z Red Prince oraz cuvee cortlanda i boskoop (3 do 1).

Jabłonie cydrowe można posadzić, jeśli ktoś ma kawałek swojego sadu. Wtedy można wybrać coś typowo na cukier, typowo na taniny, a na kwasy można dodać większość deserowych.

Cydr, jak i wino czy piwo zależy od składników i drożdży, zbyt kwaśny można ratować czymś słodkim (ksylitol czy inne słodziki, ale one mają dziwny smak), bo cukier maskuje kwas w smaku, albo można (choć nie wolno!) przerobić na brandy jabłkową ("calvados").

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w tym roku polecę w strone mixu jabłek i gruszek. Mam nadzieję. Że troche zniwelują kwasowość i dodadzą tanin. Na podwórku rośnie mi konferencja, w 200% ekologiczna i przez to ma małe owoce, co jest atutem:) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gruszki przez zawartość sorbitolu powinny wygładzić smak, ale na taniny z konferencji bym nie liczył. Lepiej szukać ulęgałki 😉

Jeszcze jedno, jabłka powinny być wysłodzone - niech sobie powiszą w przewiewnej siatce, albo skrzynce w jakimś w miarę chłodnym pomieszczeniu, aż skórka lekko zwiędnie. Same z siebie zredukują ilość kwasu, oczywiście będą miały trochę mniejszą wydajność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Do przygotowania cydru najlepiej nadają się odmiany jabłek takie jak Jonagold, Jonagored i Elstar, które mają dobrą równowagę między słodyczą a kwasowością. Pianę tworzącą się podczas fermentacji burzliwej można zostawić lub delikatnie zbierać łyżką. Przy dodawaniu cukru jako pożywki, zazwyczaj wystarczy 1-2 łyżeczki na litr soku, aby nie przesadzić z ilością i uniknąć nadmiernego nagazowania cydru. Więcej informacji na temat odmian jabłek i produkcji cydru można znaleźć w książce "Craft Cider Making" autorstwa Andrew Lea.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

W kwestii formalnej, najlepiej to się nadają odmiany cydrowe. 

Robią czasem cydry z różnych odmian, w tym deserowych. Ale to kwestia pozbycia się nadmiaru jabłek, albo braku dostępności właściwych.

Dziwi mnie że polskie cydrownie, nie zakładają sadów produkcyjnych żeby mieć wysokiej klasy surowiec. Później słucham że ludzie mówią, że cydru nie lubią bo to taki ulep...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, jak cydr długo postoi w zimnym to w odczuciu robi się słodszy, ale raczej dlatego, że jest mniej kwaśny. 

 

Polskie cydrownie nie muszą zakładać własnych sadów bo kupują najtańsze  jabłka odpadowe, nie 1 gatunek, tylko te najtańsze. Do masowej produkcji nie stosują jabłek najwyższej jakości tylko raczej najniższej. Takie nie mają smaki ani zapachu dlatego muszą później cydr zasypać cukrem albo słodzikiem żeby miał jakikolwiek smak. 

Edytowane przez sokowy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, dzejkej napisał(a):

Ile dajesz tego chmielu? Podobnie jak przy chmieleniu na zimno piwa?

Zależy jak szybko chcesz spijać cydr:) w tym roku. 50g na 15l ale fajnie pijalny zrobił sie dopiero po 6 miesiącach jak wszystko sie ułożyło:)  jak wcześniej chcesz go pić to tak 2g/l da fajny lekki aromat. 

Oczywiście moje cydry przed. Chmieleniem leżakują sobie w baniaku do wyklarowania tak z pół roku:) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Łachim napisał(a):

Trzeba pamiętać,  że cydr nie ma podbudowy słodowej jak piwo, więc łatwo przesadzić z chmielem. 

Zgadza sie. Pierwsze chmielenie jakie robiłem, robiłem uwzględniając rady z "Projekt Cydr", jest tam skarbnica wiedzy, w sprawie wytwarzania Cydru

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.