Skocz do zawartości

Alt słabo odfermentował


Barą

Rekomendowane odpowiedzi

Atenuacja w piwowarstwie mogłaby być użyta do określenia utraty właściwości drożdży, np. w wyniku mutacji. Co prawda w tym wypadku proces ów nie jest pożądany, ale słówko może się przydać. I jak ładnie by wyglądał tytuł opracowania: "Metody zapobiegania atenuacji drożdży piwowarskich w warunkach domowych" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie nastawiłem Alta z zestawu BA. Drożdże S33 zadałem według instrukcji: 16-17 stopni. Po tym co tu czytam o tych drożdżach przewiduję słabe odfermentowanie. Zastanawiam się czy zalecana temperatura nie jest za niska?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie nastawiłem Alta z zestawu BA. Drożdże S33 zadałem według instrukcji: 16-17 stopni. Po tym co tu czytam o tych drożdżach przewiduję słabe odfermentowanie. Zastanawiam się czy zalecana temperatura nie jest za niska?

Drożdże mogłeś zadać w wyższej temperaturze, szybciej by ruszyły. W takiej mogą długo startować, a fermentację przeprowadzić w 17°C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

odnowie temat

 

Blg początkowe 14 po tygodniu 7.

 

zacierałem następująco :

1/ zacieranie na alkohol 20 min w 64 °C

2/zacieranie na treściwość 35min na 70°C

 

Cel :

Mało alkoholu dużo smaku ;)

 

Czekam spokojnie 2 tydzień i w sobotę rozlewam do butelek.

 

Pytanie :

 

Co zrobić z gęstwą (s33)??

chodzi mi po głowie jakieś lekkie świąteczne lub imbirowe co by do świąt dało radę być pijalne ;)

Może ktoś z Szanownych Forumowiczów ma jakiś lekki przepis. To co znalazłem na forum to nie dość że ciemne to jeszcze bardzo alkoholowe ponad 16 blg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Blg początkowe 14 po tygodniu 7.

 

...

 

Czekam spokojnie 2 tydzień i w sobotę rozlewam do butelek.

Za mało zeszło, po rozlaniu do butelek ruszy na bank. W jakiej temperaturze fermentowało? Spróbuj potrzymać w wyższej niż dotychczas temperaturze.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odnowie temat

 

Blg początkowe 14 po tygodniu 7.

 

zacierałem następująco :

1/ zacieranie na alkohol 20 min w 64 °C

2/zacieranie na treściwość 35min na 70°C

 

Cel :

Mało alkoholu dużo smaku ;)

 

Czekam spokojnie 2 tydzień i w sobotę rozlewam do butelek.

 

Pytanie :

 

Co zrobić z gęstwą (s33)??

chodzi mi po głowie jakieś lekkie świąteczne lub imbirowe co by do świąt dało radę być pijalne ;)

Może ktoś z Szanownych Forumowiczów ma jakiś lekki przepis. To co znalazłem na forum to nie dość że ciemne to jeszcze bardzo alkoholowe ponad 16 blg

Jak na moje to zdecydowanie za wysokie Blg nawet jak dla drozdzy S-33 ktore u mnie generalnie slabiutko pracuja. Pobujaj z 5 min fermentorem zeby wzburzyc drzodze i wynies w cieplejsze miejsce..moze cos jeszcze dojedza bo butelkowanie przy 7-ce to ryzykowna sprawa :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że zestaw: 4 kg monachijskiego i 0,5 kg karmelowego, S-33, przerwa maltozowa 20 minutowa, nie przyniesie niskiego odfermentowania aczkolwiek te 7°Blg jest zbyt wysokie. Powinno min. zejść w okolice 4-5°Blg, chyba że, co już kolega wyżej sugerował, uciekła Ci temperatura.

 

Najwyżej będzie granat zaczepno obronny.

 

Wizję granatów osobiście brałbym bardzo poważnie. Pomijając niebezpieczeństwo, samo upuszczanie gazów przez kilka dni w 40 butelkach jest bardzo upierdliwym zajęciem. Nie polecam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co już kolega wyżej sugerował, uciekła Ci temperatura

 

hmmmm i cos czuje że chyba tutaj pies jest pogrzebany ..... bo to było moje pierwsze zacierane piwo w pełni i mogło tak być. zwłaszcza że po ok 15 minutach zamiast wyłączyć palnik to go skręciłem na minimum i gdyby nie czujne oko żony i text w stylu :" mężu co ci się tu grzeje i czy nie musisz tego pilnować? " no i bieg do gara palnik na 0 °C i 1,0 litra zimnej wody termometr wskazywał ponad 70°C i szybko rósł (cholerny termometr analogowy :( ).

Powiem tyle w smaku piwo jest bardzo dobre nawet zielone ;)

 

 

Nic pierwsze koty za płoty :)

Edytowane przez lkulos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli prawdodpobnie uzyskałeś dość długą przerwę dekstrynującą. Ale to i tak nie usprawiedliwia tak wysokiego odfermentowania na S33... chyba, że w zacierze została skrobia. Próbę robiłeś?

 

Generalnie z tym słabym odfermentowaniem S33 też bym nie szalał,a bynajmniej nie szukał tutaj usprawiedliwienia. Mój FAH na S3 (4kg pilsa)

10 minut - max.15 w temp. 60-62C

- 45 minut w temp. 70-72C

zeszło spokojnie do 3-4 BLG.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.