Jump to content

miernik ph - kalibracja


Recommended Posts

Witam,

posiadam 2 mierniki ph które pokazują zupełnie inne wyniki. Chciałem je skalibrować - wg instrukcji trzeba do kalibracji użyć wody destylowanej. Posiadam demineralizowana - czy mogę ja uzyc ? Z tego co znalazłem bazowe ph pomiędzy tymi wodami moze sie różnić co wpłynie zapewne na rozne ph odczynników kalibracyjnych. Jak Wy kalibrujecie swoje phmierze ?

 

Link to comment
Share on other sites

pHmetr kalibruje się roztworem kalibracyjnym a nie wodą destylowaną/demineralizowaną. Przy takiej wodzie minimalny dodatek kwasu/zasady i pH leci w jedną lub drugą, a ma być stabilne. Roztwory kalibracyjne są do kupienia w postaci gotowego roztworu, albo torebki z proszkiem do rozpuszczenia w wodzie demineralizowanej - ja używam takich rozpuszczanych w 250ml, dla pH 6.86 i 4.00. 250ml to tak dużo (używam kieliszka 30ml do wódki z grubym dnem - jest wystarczająco masywny żeby utrzymać sondę, a jednocześnie nie trzeba dużo płynu na raz użyć), że szybciej zaczyna tam coś rosnąć niż zużyję. U majfrindów kupisz tanio.
Jeśli kalibracja jest dwupunktowa to napierw ustawiasz buforem w okolicach 7 kręcąc odpowiednią śrubką, a potem ustawiasz krzywą (slope) kwaśnym lub zasadowym (dla piwowarów kwaśnym, bo nas interesuje pomiar po kwaśnej stronie skali). Jeśli jedno punktowa, to sugeruję też użyć obu buforów ok 7 i 4 i skalibrować tak, żeby było pośrodku (czyli np ustawić na 7, potem wsadzić do 4 i skręcić o połowę różnicy tylko).

Edited by tibek
Link to comment
Share on other sites

@tibek dzieki za odpowiedz. Chyba nie dosc precyzyjnie zadałem pytanie. W instrukcji jest napisane zeby używać do zrobienia roztworu wody destylowanej. Czy moge użyć innej np demineralizowanej ? Czy woda używana do tego ma jakiekolwiek znaczenie ?

Edited by leonzn
Link to comment
Share on other sites

Przyznam się, że pierwsze słyszę żeby pH-metry kalibrowało się wodą destylowaną.

Zwłaszcza jakie pH ma mieć taka woda, bo w realna woda destylowana na pewno nie ma pH równego 7 ;)

 

pH-metry, jak już zostało napisane, kalibruje się roztworami buforowymi.

Link to comment
Share on other sites

2 minuty temu, kantor napisał:

pH-metry, jak już zostało napisane, kalibruje się roztworami buforowymi.

 

jakiej wody uzyc do zrobienia roztworu ?

Link to comment
Share on other sites

Zazwyczaj kupuje się już gotowe roztwory buforowe (lub są dołączane do pH-metru), jak chcesz samodzielnie zrobić bufor to destylowanej lub nawet jeszcze lepiej demineralizowanej, którą posiadasz.

Link to comment
Share on other sites

Witam, woda demineralizowana nie nadaje się do kalibrowania Ph-metrów, dzieje się tak ponieważ proces demineralizacji wody przebiega  na kolumnach z żywicami jonowymiennymi w układzie kationit anionit i złoże mieszane gdzie złoże mieszane ma uśredniać ph do okolic 7, ale często bywa że wodę zostawia się kwasową w okolicach 5-6 Ph. Jak zostało wspomniane wyżej taka woda jest bardzo podatna na wahania Ph więc to kolejny powód do odrzucenia tej wody. Faktem jest natomiast ze woda destylowana i demineralizowana służą to tworzenia roztworów kalibrujących ph jakimi są roztwory buforowe o określonym Ph. Roztwory buforowe mają zdolność w określonym stopniu niwelowania wahań ph, wiąże się to z ich specyficzna mieszaniną bodajże jak to opisuje wikipedia "Jest to mieszanina słabego kwasu i soli tego kwasu z mocną zasadą albo mieszanina słabej zasady i soli tej zasady z mocnym kwasem"

Link to comment
Share on other sites

W dniu 14.05.2019 o 20:38, Chyzy_Czyzyk napisał:

proces demineralizacji wody przebiega  na kolumnach z żywicami jonowymiennymi

U mnie odbywa się na membranie RO :) I jak najbardziej taka woda nadaje się do zrobienia roztworu.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...
14 minut temu, karuzelczyk napisał:

polecam tą instrukcję kalibracji pH metru https://sklepsajtom.pl/aktualnosci/n/4/jak-skalibrowac-sonde-ph jest wyjaśnione jak dobrać bufory do kalibracji, jak elektrodę wyczyścić, jak przechowywać sondę ph i wiele innych wskazówek. Dla mnie było to mega pomocne 

Fajnie. Ale jakbyś powiedział, że to Twój sklep wyglądałoby to chyba lepiej niż takie bunkrowanie.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.