Jump to content

Słodkie ciemne piwo - na wzór karmi /Irlandzki Krajan


mate

Recommended Posts

Cześć, chciałbym uwarzyć ciemne piwko, które będzie przypominało smakiem Karmi albo Irlandzkie Ciemne z browaru Krajan. Nie chce osiągnąć bezalkoholowości, a słodycz i karmelowość jak w Karmi. Stworzyłem wstępny przepis i chciałbym zapytać czy na oko miałoby to sens i mógłbym się spodziewać dobrego wyniku.

 

Słody:

Pilzeński 3kg 

Monachijski typ 2 1kg

Strzegom Karmel 600 - 0.5kg

Strzegom Barwiący (EBC 1300) 0.5kg

[Celuję w ok 25l nastawy w fermentorze więc BLG początkowe ok 10-11]

 

Chmiel lubelski 50g na 60 minut

Dodatkowo przy warzeniu 0.5kg laktozy na 10 minut.

 

Myślicie że będzie to ok? Przy okazji mam pytanie - chmiel karmel i barwiący w którym momencie zacierania dodać? 

 

Pozdrawiam

Edited by mate
Link to comment
Share on other sites

Pojechałeś z tym chmieleniem. Ulepność Karmi bierze się również z ograniczonej goryczy. Daj 30g na 30 minut, też fajnie wychodzi.

 

Ten barwiący to nie wyszedł o przecinek za dużo? Z takiej ilości to się da zrobić smaczną kawę zbożową dla całego obozu na 2 dni i to na samym mleku :) U mnie przy 50g kolor Brown Portera chciał odlecieć w kosmos, dobrze że dodawałem po trochę wywaru i w sumie do 20-paru litrow trafiła dobroć z zaledwie 25 czy 30 gramów.

 

Karmelowy wrzucaj do całego zacierania albo w połowie jak Ci się chce bawić. Barwiący - do brzeczki wywar/napar-10 minutowy. Jeden powód masz powyżej, drugim może być nadmierna "palona kwaśność" jak go przetrzymasz całe zacieranie.

 

Do tego zrób zacieranie jednotemperaturowe w 72 stopniach (sypiesz od razu do wody 80 stopni - policz sobie np. w PPPP) i masz sporą szansę zrobić Karmi. Robiłem już takie "leniwe" zacieranie na słodko i piwa wyszły z tego takie jak lubię - pełne i niekopiące w czachę, a jedno nawet przesadnie słodkie, takie właśnie w stronę Karmi.

Link to comment
Share on other sites

18 godzin temu, c64club napisał:

U mnie przy 50g kolor Brown Portera chciał odlecieć w kosmos, dobrze że dodawałem po trochę wywaru i w sumie do 20-paru litrow trafiła dobroć z zaledwie 25 czy 30 gramów.

 

No tak, ale on przecież nie chce robić Brown Portera ;) Co nie zmienia faktu, że za dużo słodu barwiącego w przepisie.

 

Zredukuj barwiący co najmniej o połowę i chmiel tak samo. Zabierz też z chmielenia goryczkowego co najmniej połowę do chmielenia na aromat na jakieś 10-15 minut. Goryczki to Ty tam potrzebujesz tylko do skontrowania, żeby nie było ulepu. Bardziej bym to tak widział:

 

Pilzeński 3kg 

Monachijski typ 2 1kg

Strzegom Karmel 600 - 0.5kg

Strzegom Barwiący (EBC 1300) 0.2kg

 

Chmiel lubelski 15g na 60 minut

Chmiel lubelski 15g na 10 minut

 

Laktoza zostaje oczywiście.

Link to comment
Share on other sites

5 godzin temu, Czeslaw napisał:

No tak, ale on przecież nie chce robić Brown Portera ;) Co nie zmienia faktu, że za dużo słodu barwiącego w przepisie. 

Ale pół kilo zrobiłoby mu "Dark hole porter" :) Poza tym obawiałbym się "palonych" wpływów barwiącego (niechby i  obłuszczonego) w piwie, które celuje w smak Karmi. Dlatego proponowałem  dozowanie po trochu.

Edited by c64club
Link to comment
Share on other sites

Jak chcesz lekkie ciemne piwo, to nie stosuj takiej ilosci slodow specjalnych, beda one zbyt nachalne w tych ilosciach.  5 % Carafy II i 5 % Carahella pozwoli Ci uzyskac optymalna barwe i wyzszy poziom ekstraktu koncowego.

Carahell mozesz wrzucic na poczatku, a Carafe na mash out.

Nie jestem fanem ciemnych piw, ale moje pierwsze lagerowe ciemne przy takiej ilosci slodow specjalnych wyszlo naprawde przyjemne, z optymalna barwa, optymalnym balansem kawy a slodyczy karmelowej. Chmielenie wedlug uznania, osobiscie chmielilem w sumie na 18 IBU na 60 min i koniec gotowania. Polecam uzyc jakis szlachetny chmiel o nizszej zawartosci alfa.

Link to comment
Share on other sites

Dzięki wielkie za sugestie i opinie, nie mam jeszcze dużego doświadczenia i robię te "przepisy" na czuja + brewness. Na pewno coś z tego co tu piszecie dobiorę i spróbuję upichcić, a póżniej się podzielę wynikami.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 7 months later...

Cześć. Też szukam przepisu ( i myślę że dużo wiecej piwowarów ) na piwo o charakterze słodkim i karmelowym. Niekoniecznie musi być ciemne. Może ktoś się podzieli efektami ?

Powyżej pisze aby zacierać jednotemparaturowo 72*. Nie będzie lepiej 30 min 67* i 30 min 72*? Nie chcę piwa bezalkoholowego. 

Chmiel jak wyżej

Chmiel lubelski 15g na 60 minut

Chmiel lubelski 15g na 10 minut

Laktozę chciałbym  pominąć ale rozumiem, że jest niezbędna aby piwo było słodkawe? Czy może jednak zbliżony będzie efekt jak dam karmelowy jasny (Strzegom, Litovel) - 30% zasypu i reszta monachijski lub wiedeński ? Jaki będzie efekt takiego zasypu ?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.