Skocz do zawartości

Clair de Lune


zgoda

Rekomendowane odpowiedzi

Podobno zapowiadają takie upały, że będzie można odśnieżać w krótkim rękawku :D

 

Trochę mi optymizm przysiadł co do tych upałów, będzie jednak dwa bittery, 9.5°Blg do kega i 11.5°Blg do butelek. Milda na Birofilię zrobię w maju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#91 L4 poszło do kega z 50g cukru i strzałem 2 bar. Odfermentowało do 1.8°Blg i ma ok. 5% alkoholu. W smaku wodniste, goryczka anemiczna. Będzie czym podlewać grilla.

 

#88 Pilsik się uleżało i wyszły owocki. Hak mu w smak, wiedziałem że tak będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wraz z wiosną przyszło pragnienie zrobienia czegoś nowego, czego jeszcze nie robiłem. Zamierzam kupić dziś w Kauflandzie 2 butelki Cotta 74 i spróbować odzyskać z nich drożdże, bo bardzo mi się podobał waniliowy aromat tego piwa. Za 2 tygodnie spodziewam się mieć w piwnicy temperaturę w okolicy 16°C, co powinno wystarczyć na początek fermentacji drożdżami "belgopodobnymi" (w wiadrze będzie 18-19°C). Jakby co to przyniosę na tydzień wiadro do domu.

 

Na rozruszanie patersbier: 11°Blg, IBU 25, pilzneński i ze 300g jasnego karmelowego 25 EBC.

 

Później pewnie coś w rodzaju brune d'abbaye: 14.5°Blg, IBU 25, pale, monachijski, abbey i ze 100g Special B dla koloru.

 

A po drodze jeszcze trzeba upchnąć jakiś mild (bo lubię), porter (bo żona jęczy), APA i AIPA (nie wiem co mnie opętało że kupiłem te chmiele), OMS (to na warkę #100), old ale (bo zawsze chciałem), serię belgów (bo się drożdże przeterminowały o rok jak nie lepiej), pszenicę (bo znowuż żona jęczy). Jak ktoś ma na zbyciu, to chętnie nabędę trochę wolnego czasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam zamiaru go klonować, będzie bez soczewicy.

 

chyba nie warto (moim zdaniem) bawić się w odzyskiwanie drożdży z tego piwa, pewnie są inne do refermentacji, a nawet jak nie to i tak są dobrze zmutowane

choć poeksperymentować w ramach wolnego czasu zawsze można :):okey::beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#93 PA przelałem na cichą, żeby odebrać drożdże na piątkowe podwójne warzenie. I rzecz zaskakująca, ma obecnie ponad 3.5°Blg. Przy identycznym zasypie i zacieraniu Budvary schodziły znacznie niżej. Miałem nadzieję na piwo wytrawne, a będzie bardziej mięsiste.

 

W piątek będzie bitter 11.5°Blg oraz nastawię na całą noc zacieranie drugiego, 9.5°Blg. Tzw. "overnight mash" są dość popularne wśród brytyjskich piwowarów domowych, więc skoro u nich to działa, to czemu ma nie zadziałać u mnie? W ten sposób w sobotę będę miał połowę roboty, pozostanie mi odfiltrować i nachmielić brzeczkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tzw. "overnight mash"

Też się kiedyś nad tym zastanawiałem i ciekawy jestem efektów. W szczególności:

1. czy zbyt długie "namaczanie" słodów nie spowoduje większej ilości garbników z łuski

2. czy zbyt długie zacieranie nie zwytrawni bardzo mocno tego piwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.thehomebrewforum.co.uk/viewtopic.php?f=36&t=37023

 

Nikt jak na razie nie wspominał o taninach, garbnikach, czy nadmiernej wytrawności piwa. Zdaje się że Makaron też tak zacierał, ale w tej chwili nie mogę znaleźć postu na ten temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to zrobiłem te 2 warki w 24 godziny. Jestem teraz ledwo żywy, dosłownie parę minut temu wyniosłem wiadro z drugim piwem do piwnicy. No to po kolei.

 

#94 Beeftown's Best

19.04.2013

 

Zasyp:

  • słód pale (DMGP/Strzegom) 3.40kg
  • słód karmelowy 150 EBC (DMGP/Strzegom) 0.30kg
  • słód amber (Th. Fawcett) 0.20kg
  • słód czekoladowy (Castle Malting) 0.03kg

Chmiele:

  • Sybilla gran. 2013 6.5% a-k 54g

Drożdże: Nottingham II pok.

Dodatki:

  • mech irlandzki 3g
  • gips piwowarski 5g

Zacieranie (11l wody, 5g gipsu):

  • 67-66°C - 90'
  • 76°C - 15' (+7l wody)

Wysładzanie i filtracja: 3x4.5l do obj. ok. 28l

Gotowanie: 75'

Chmielenie:

  • 60' - Sybilla 34g
  • 10' - Sybilla 20g
  • 10' - mech irlandzki

Wybicie 24l 11°Blg. Zadane drożdżami 20.04.2013 rano w temp. 17°C, fermentacja w temp. 18°C (otoczenie 16°C). W wiadrze mam 22l. Miało być 0.5°Blg więcej i 1l mniej, znów coś nie tak z wyliczeniem wody.

 

#95 Beeftown's Original

19-20.04.2013

 

Zasyp:

  • słód pale (DMGP/Strzegom) 2.70kg
  • słód karmelowy 150EBC (DMGP/Strzegom) 0.30kg
  • słód amber (Th. Fawcett) 0.10kg
  • słód czekoladowy (Castle Malting) 0.02kg

Chmiele:

  • Sybilla gran. 2012 6.5% a-k 50g

Drożdże: Nottingham II pok.

Dodatki:

  • mech irlandzki 3g
  • gips piwowarski 5g

Zacieranie (9l wody, 5g gipsu):

  • 68-66°C - 90'
  • 77-56°C - 10h (+8l wody)

Wysładzanie i filtracja: 2x6l do obj. ok. 25l

Gotowanie: 70'

Chmielenie:

  • 60' - Sybilla 30g
  • 10' - Sybilla 20g
  • 10' - mech irlandzki 3g

Wybicie 22.5l 9.5°Blg. Zadane drożdżami 20.04.2013 wieczorem w temp. 20°C. Fermentacja w temp. 18°C (otoczenie 16°C). W wiadrze mam 21l.

 

Około północy do zacieru w lodówce wlałem 8l wody o temperaturze 89°C, zamknąłem i opatuliłem kocem. Sądziłem, że w 10 godzin straci może z 10°C, ale jednak temperatura spadła znacznie niżej. Nie jestem pewien, czy niewielka ilość zacieru w lodówce mogła mieć na to wpływ, czy może po prostu lodówka jest za słabo zaizolowana. W każdym razie, bez potrzeby nie zamierzam tego powtarzać.

 

Za tydzień zapowiadają się znowu dwie warki, ale nie aż tak ekstremalnie. W piątek coś ciemnego (mild?, stout?), w sobotę... No, to się okaże w sobotę.

Edytowane przez zgoda
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sądziłem, że w 10 godzin straci może z 10°C, ale jednak temperatura spadła znacznie niżej. Nie jestem pewien, czy niewielka ilość zacieru w lodówce mogła mieć na to wpływ, czy może po prostu lodówka jest za słabo zaizolowana. W każdym razie, bez potrzeby nie zamierzam tego powtarzać.

 

Pomijając inne apsekty, to fajnie byłoby rano wstać i od razu filtrować.

Przelewanie do gara, podgrzewanie, znowu do lodówki z filtatorem, zaczyna się to robić

mało opłacalne czasowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakbym wyrżnął dziurę w lodówce i zamontował kran, to bym od razu mógł filtrować z lodówki. Ale lodówka ma również inne zastosowanie, więc musi pozostać w stanie dziewiczym. Dlatego przekładam zacier do normalnego wiadra i tam filtruję.

Edytowane przez zgoda
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#96 Beeftown's Mild

26.04.2013

 

Zasyp:

  • słód pale (DMGP/Strzegom) 2.40kg
  • słód karmelowy 70 EBC (Weyermann) 0.40kg
  • słód czekoladowy (Castle Malting) 0.20kg

Chmiele:

  • Sybilla gran. 2012 6.5% a-k 28g

Drożdże: Nottingham II pok.

Dodatki:

  • mech irlandzki 3g
  • gips piwowarski 4g

Zacieranie (8l wody, 4g gipsu):

  • 68-66°C - 90'
  • 75°C - 15' (+8l wody)

Wysładzanie i filtracja: 2x6l, do obj. ok. 24l

Gotowanie: 75'

Chmielenie:

  • 60' - Sybilla 20g
  • 10' - Sybilla 8g
  • 10' - mech irlandzki 3g

 

Wybicie 21.5l 9.5°Blg. Zadane drożdżami 27.04.2013 rano w temp. 19°C, fermentacja w temp. 18°C (otoczenie 16°C). W wiadrze mam 20l.

 

Łatwo poszło. Mógłbym takie piwa robić co tydzień. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj mild 9°Blg, ok. 20 IBU - z przeznaczeniem do płukania ust po ipach w Żywcu.

Przyda się jak nic ;)

albo, jak w Strzegomiu, dla zrobienia przerwy od josefikowych belgów :D

Drożdże: Nottingham II pok.

Wybicie 21.5l 9.5°Blg.

to jutro możesz przelewać na cichą :D

Edytowane przez leszcz007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.