Skocz do zawartości

Clair de Lune


zgoda

Rekomendowane odpowiedzi

Hefe Weissbier Hell

warzone 2013-06-21

 

Surowce fermentowalne:

  • słód pszeniczny (Weyermann) 2.50kg
  • słód pilzneński (DMGP/Strzegom) 1.60kg
  • słód zakwaszający (Weyermann) 0.10kg

Chmiele:

  • Hallertau Tradition (PL) gran. 2012 5.5% a-k 14g

Drożdże:

  • MauriBrew Weiss

Dodatki inne:

  • mech irlandzki 3g

Schemat zacierania:

  • 45-42°C - 40'
  • -> odebranie 8.5l cieczy
  • 73-71 - 20'
  • gotowanie 20'
  • <- powrót cieczy, temperatura 68°C
  • 68-65°C - 40'
  • 75°C - 10'

Wysładzanie i filtracja:

 

Czas gotowania: 75

 

Schemat chmielenia:

  • 60' - 14g H. Tradition
  • 10' - 3g mech irlandzki

Wybicie 23l 12.2°Blg. Drożdże zadane 23.06.2013 rano w temp. 23°C, fermentacja w temp. 20°C. Nie miałem czasu zbierać z osadów, więc w wiadrze tylko 20l.

 

Przełom fantastyczny, obfity, choć raczej drobny. Rano miałem trochę stracha, bo wsypałem drożdże do wody a one sobie opadły na dno, ale pół godziny później zrobił się ładny kremik, więc zamieszałem i wlałem do wiadra. W niedzielę wieczorem jak zszedłem do piwnicy to wyglądało jakby główna fermentacja już się zakończyła, termometr na wiadrze pokazywał 19°C a piana już opadła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie tylko kopipasta.

 

Jak znajdę trochę czasu, to poszperam w dokumentacji do IP.Board, może jakieś API do dodawania wpisów jest, ale to pieśń dalekiej przyszłości, bo trzeba będzie pewnie też autoryzować użytkownika na forum.

 

EDIT: wygląda na to, że jest

Edytowane przez zgoda
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zgodnie z planem.

Niewiele brakowało a bym wylał, ale otem potem.

To dlaczego chciałeś wylać? Chyba, że się potknąłeś na schodach? ;)

 

Drożdże mi napędziły stracha. Nie miałem czasu w sobotę rano na kombinacje i jakby się nie podniosły po uwodnieniu, to całe wiadro brzeczki poszłoby w kanalizację. Co by pasowało do mojego podejścia do warzenia w ogóle. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co prawda dopiero jedną saszetkę tych drożdży użyłem, ale zachowały się tak samo. Po wsypaniu ich do wody ładnie opadły na dno, co mnie w sumie ucieszyło, bo ostatnio robię rehydratację w jałowych pojemnikach na mocz, więc nie miałem problemu z ich uwodnieniem w 50 ml wody. Może one tak mają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałam podobnie z Kangurami do pszenicy. Podczas uwadniania, opadły na dno. Zrobił się delikatny krem, a i tak nie wszystko się rozpuściło. Także widzę, że jest to szerszy "problem". Fermentacja jednak bardzo szybko ruszyła. Nie powiem, trochę się wtedy zestresowałam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj do butelek poszło #99 Dzik. Skończyło fermentację na 2.8°Blg, co mu daje 5.8% alkoholu. Do refermentacji 118g glukozy w syropie (2.2v/v).

 

Kolor miedziany, smak i zapach na razie zdominowany przez słód amber, ale wyjątkowo przyjemny. Goryczka solidna, trochę ziołowa, trochę kłującja, ale rokuje dobrze. Czuć w smaku trochę suszonych owoców i pewną jedwabistość, co kojarzę z dodatkiem syropu inwertowanego. Zapowiada się dobre piwko. Wyjątkowo. Aż żałuję, że to nie jest moja "seteczka". ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#100 poszło do butelek z syropem ze 165g glukozy (2.8v/v). Coś popierdzieliłem chyba z tą odwróconą dekokcją, bo skończyło fermentować przy 4°Blg i nie można powiedzieć, żeby było jakoś odczuwalnie wytrawne. No ale wszystko wyjdzie jak się nagazuje.

 

A teraz 2 tygodnie wakacji w Grecji.

Edytowane przez zgoda
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Po powrocie z 2 tygodni wakacji w przedpokoju zastałem zasychającą lepką kałużę piwa. Pierdykła butelka z Dzikiem, więc dziś sprawdziłem nagazowanie pozostałych. No i się przegazowało. Aż strach zejść do piwnicy, bo tam 3 skrzynki innych piw na tych samych drożdżach.

 

Jak na razie to WLP022 Essex Ale sobie u mnie przesrały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.