Skocz do zawartości

Kuchenka indukcyjna a warzenie piwa


miq94

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich mam problem otóż mam kuchenkę indukcyjną i niestety postawienie na niej gara 30l nie wchodzi w grę. Planuje póki co robić piwa z ekstraktów słodowych które będę sam chmielił. Czy może ktoś polecić jakiś sprzęt który będzie w sam raz do mieszkania w bloku? Palnik gazowy odpada, może jakiś garnek elektryczny albo warnik? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj o kociołkach automatycznych. Najtańsze używki bez pompy zaczynają się ~700zł, z pompą ~1000-1500zł, nówki koło 2000-4500zł. 

 

Edit: nie doczytałem, że chodzi o esktrakty. Ekstrakt jesteś w stanie zrobić nawet na 7-12l garnku, jedynie chmielenie może być mniej wydajne. Zagotowujesz zawartość puchy w 10l wody, chmielisz, a później uzupełniasz wodą w fermentorze. 

Edytowane przez ciezkicoswybrac
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, lechu555 napisał(a):

A czemu boisz sie posadzić gar na płycie? Ja mam płytę elektroluxa, modelu nie pamiętam, cztery pola i na dwóch kładę cały 40l gar wypchany po brzegi, więc jeśli boisz się o masę to moim zdaniem nie ma co aż tak bardzo, ale nie wiem jaką masz tą płytę.

No właśnie nie mogę znaleźć instrukcji od niej a nie chce zniszczyć płyty.

Godzinę temu, ciezkicoswybrac napisał(a):

Poczytaj o kociołkach automatycznych. Najtańsze używki bez pompy zaczynają się ~700zł, z pompą ~1000-1500zł, nówki koło 2000-4500zł. 

 

Edit: nie doczytałem, że chodzi o esktrakty. Ekstrakt jesteś w stanie zrobić nawet na 7-12l garnku, jedynie chmielenie może być mniej wydajne. Zagotowujesz zawartość puchy w 10l wody, chmielisz, a później uzupełniasz wodą w fermentorze. 

Możliwe, że kupię po prostu kociołek automatyczny już na przyszłość kilka modeli na Allegro oglądałem i ceny są przystępne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Bierzesz wiadro, myjesz i dezynfekujesz
2. Otwierasz puchę i wrzucasz do wiadra zawartość
3. Nalewasz z góry zimną wodę mineralną do fermentora jednocześnie opłukując zawartość puszki

4. W garnku (niewielkim) robisz herbatkę chmielową wrzucając chmiel w minutach, w których chciałeś chmielić
5. Napowietrzasz trzepaczką od blendera
6. Wlewasz uwodnione drożdże
7. Kładziesz pokrywę na wiadrze i czekasz aż Ci odfermentuje

8. Po zakończeniu fermentacji sypiesz chmiel na zimno (opcjonalnie)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 4/25/2023 at 8:59 PM, miq94 said:

otóż mam kuchenkę indukcyjną i niestety postawienie na niej gara 30l nie wchodzi w grę

A właściwie dlaczego? Warzyłem na płycie Hotpointa w garze 33l, teraz robię na Gorenje. Hotpoint miał trochę problem z dogrzaniem, ale Gorenje radzi sobie lepiej. Można zresztą wspomóc się grzałką. Rzadko wprawdzie zalewam cały gar, ale zdarzało się. Nie widzę większych problemów. Chyba że płyta jest za mocno zabudowana i będzie się przegrzewać. Ale to i rosołu nie zrobisz 😛

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już prawie dziesięć lat warzę na indukcji. Płyta marki Teka Retro, największe pole ma 3200 W w funkcji power, w garze zawsze ok 32 litry brzeczki. Nic się nie dzieje z płytą. Dokupiłem grzałkę nurkową 2 kW aby przyspieszyć dogrzewanie do wrzenia. 

Edytowane przez verbin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak wyżej koledzy mówią. Do ekstraktów wystarczy Ci mniejszy garnek. Rozpuść wszystko w mniejszej objętości wody, po przelaniu do fermentora dopełnij zimną wodą z baniaków 5l. Swoją pierwszą warkę z ekstraktów zrobiłem w garze 5l. Alternatywnie możesz jeszcze pomyśleć o kupnie małej kuchenki indukcyjnej, z powodzeniem warzyłem na niej małe warki ~15l nawet z zacieraniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.