Jump to content

Rurka fermentacyjna zalana gęsta pianą jakby z gęstwy w drugim tygodniu fermentacji u góry gęsta piana


Recommended Posts

Witam parę warek zrobiłem a teraz jestem w trakcie fermentacji dwóch ipek takie same składniki .Po tygodniu fermentacji gęsta piana ale tak gęsta jakby gęstwa drożdzowa zatkała mi rurke ferm.Robiłem to w pokoju w temp. 16 stopni posłuzyłem się klimatyzacją.Nad ranem patrzę rurka zatkana i wylane trochę na wieczko i po bokach .Odkaziłem umyłem myslę ze zachowałem wszystkie względy dezynfekcji zalożyłem z powrotem czystą rurkę .Powtórzyło sie to parę razy .W końcu ustała ta bardzo bardzo burzliwa ferm.Na środę będzie 3 tygodnie nie zlewałem na cichą jeszcze bulka blg jest pod zielone na cukromierzu .Martwi mnie piana na wierzchu przy zlewaniu do butelek nigdy nie miałem piany czy szlak trafił warkę ?.Zdrugą było lepiej od razu wstawiłem do zimnej piwniczki 16-18 stopni ,pierwszy tydzien normalnie dosyć póżno ruszyły US-05 ale mnie to nie dziwiło .Po gdzieś tygodniu stało się to samo zalana rurka jakby gęstwą.Powtórzyłem wszystkie czynności tak samo pytanie czy tych kilka godzin gdzie gazy nie miały gdzie uciekać mogło zepsuć piwo?   To jest moja 4ta IPA z tych samych mniej więcej składników ale pierwszy raz tak stało mi się z ostatnimi dwoma warkami proszę o pomoc. 

Link to comment
Share on other sites

Raczej nic się nie stanie, zwłaszcza na tym etapie.

Na przyszłość zostawiaj więcej miejsca w fermentorze, a jak już dojdzie do eksodusu drożdży, możesz zastąpić rurkę kawałkiem wężyka zanurzonym w wodzie.

Edited by x1d
Link to comment
Share on other sites

Tak jak pisza koledzy na drugi raz musi zostac wiecej miejsca w fermentorze. Mozliwe tez, ze dodales za duzo drozdzy, wtedy lubia wyjsc z fermentora. Rurke i miejsce przelewu trzeba wyczyscic i odkazic. Typowe dla US-05, ze tworza czape na wierzchu. Mozesz tez pozbierac ta piane sterylna lyzka do sterylnego sloika to bedziesz mial gestwe na nastepna warke.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.