Skocz do zawartości

Browar Skoczek Bielański


Rheged

Rekomendowane odpowiedzi

American Amber Ale, czyli Fischer Random Chess 2 rozlane z syropem cukrowym do nagazowania około 2,2, wyszło 38 półlitrówek. Finalne BLG 4. Alkohol po refermentacji wyjdzie 6,5%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

American Amber Ale wyszło bardzo ok, może chmieli nie czuć tak bardzo, jest bardziej słodowe, ale mi to jak najbardziej pasuje. Oto etykieta.

 

Odnośnie braggota - otworzyłem go i odgazowałem, zamknąłem ponownie. Po kilku dniach również włożyłem całą partię do lodówki - efekt jest bardzo ok. Gaz jest taki, jak trzeba, nic się nie zepsuło. Trudna operacja to była, ale ostatecznie warto było, choć raczej piwo eksperymentalnie wyszło. Następnym razem nie użyję drożdży belgijskich, tylko farmhouse.

fischer 2.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opublikowano (edytowane)

W sobotę uwarzona desitka, a w niedzielę zadane drożdże. Późno zabrałem się do roboty, ale i tak musiało się schłodzić, więc zostawiłem na noc brzeczkę, aby zeszła do temperatury zadania i sprawdziło się. Oto przepis:

 

- 3,5 kg słód pilzneński

- 0,3 kg słód monachijski

- 0,2 kg słód karmelowy 30

- 0,2 kg słód żytni

 

Wody do zacierania 27 litrów. Zacieranie:

- 50 stopni 10 minut

- 62 stopnie 20 minut

- 68 stopnie 20 minut

- 72 stopnie 20 minut

- 74 stopnie 10 minut

 

Wysładzanie 8,5 litra wody w temperaturze 76 stopni. Uzyskane BLG 10,2 w 28 litrach. Trochę za wysoko, więc na gotowanie ustawiłem moc 1600 W. Gotowanie 65 minut. Chmielenie:

- 60 minut Nadwiślański 35 gram 6% AA

- 8 minut Nadwiślański 40 gram 6 % AA

 

Wyszło 24,9 litra 11,1 BLG, więc zagotowałem i dolałem po wystudzeniu 0,46 l wody, aby rozwodnić do 10,9. Schłodzone chłodnicą do 26 stopni, przełożone do torby izolacyjnej ze zmrożonymi petami. 10 godzin przez noc zeszła temperatura do 16 stopni i zadałem dwie paczki Saflager W34/70 wraz z pożywką - to był już 7 lipiec. Na wieczór już fermentacja ruszyła, w 13 stopniach. Aha - IBU 29,9, IBU/SG 0.68.

Edytowane przez Rheged
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Po dwóch tygodniach desitka zeszła na 3 BLG. Podniosłem więc temperaturę, aby uniknąć dożerania przez drożdże w butelkach, etc. Do kega zlewam pewnie w czwartek na cold crash, potem force corbanation i leżakowanie. Akurat pojadę na urlop, to piwo trochę polageruje. Na razie smak w moim mniemaniu super, jest sporo ciała, ale piwo nie jest ciężkie w żaden sposób. Goryczka jedynie kontrująca, co dziwne przy takim IBU, ale mi pasuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Desitka zlana do kegów, zatrzymała się na 3 BLG pomimo podniesienia temperatury, ostatecznie nawet do 22,5 stopnia (specjalnie podniosłem, aby zobaczyć, czy drożdże jeszcze nie dożrą, w dwóch ostatnich piwach miałem ten problem i stało się przegazowane, a w jednym poszedł aceton - w świerkowym), więc przelałem do kegów, łącznie 19 litrów. 4,2% alkoholu, 40,8 kcal na 100 ml. Przelane wczoraj i cold crash do lodówki, dziś zaś sztuczne nagazowanie na dwa sposoby:

- keg 12 litrów dwa strzały po 2 bary i turlanie po trzy minuty, trzeci strzał 0,8 bara i turlanie 3 minuty, zamykając przewód gazu po każdym strzale;

- keg 9 litrów (w nim 7 litrów piwa) odkręcenie gazu na 2 bary i turlanie przez 4 minuty przy otwartym przewodzie.

 

Prawdopodobnie wieczorem zobaczymy, jak to wygląda, tymczasem kegi wstawione do lodówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Keg pierwszy prawidłowa piana, kremowa, drobna, utrzymująca się, ale taka na "półtorej palca", natomiast samo piwo wydaje się jednak nie tak wysycone, a na pewno gaz jest innej natury niż przy refermentacji.

Keg drugi piana, konieczna interwencja. Póki co wypuściłem gaz, lekko tylko dałem, aby była jakaś poduszka dla piwa w kegu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Międzyplanetarne szachy po czesku! Czyli desitka rozlana do butelek, bo, część z niej. Jeszcze będzie leżakować w lodówce, oprócz jednej butelki, którą dla eksperymentu wstawiam poza lodówkę. Nagazowanie jest ok, piwo już teraz bardzo smaczne, a będzie tylko lepiej, mam nadzieję.

miedzyplanetarne1.jpg

miedzyplanetarne2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

15 sierpnia uwarzyłem Psiwo#2, tym razem na słodach, nie ekstraktach jak za pierwszym razem.

 

Składniki:

- słód pszeniczny 2,634 kg

- słód pilzneński 1,406 kg

- słód Carawheat 0,2 kg

- 500 gram suszonych szyszkojagód jałowca

- 25 gram chmielu tradition 6% AA

- 25 gram chmielu nadwiślańskiego 6% AA

 

Zacieranie:

- 25,5 litra wody temperatura 46 stopni - wrzut słodów

- 10 minut w 44 stopniach

- 10 minut w 52 stopniach

- 60 minut w 68 stopniach

- 10 minut w 74 stopniach

- wysładzanie i filtracja 6,5 litra wody w temperaturze 76 stopni, w której przez dwie godziny wcześniej moczył się potłuczony jałowiec

 

Otrzymałem 28 litrów brzeczki 9 BLG (planowałem 10, więc trochę spadła wydajność).

 

Gotowanie 60 minut. Chmielenie:

 - 60 minut tradition

- 5 minut nadwiślański

- 60 minut 500 gram jałowca

 

Otrzymałem 24 litry 10,1 BLG, do wiadra trafiło 19,1 litra po schłodzeniu. Drożdże Safbrew WB-06 jedna paczka wcześniej uwodnione zadane kilka minut przed północą w 24 stopniach, gdy ruszyła fermentacja było 20 stopni. IBU 22.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W środę nastąpiła szybka akcja warzenia braggota, aby wyrobić się na śląski konkurs piw domowych. Z uwagi na małą ilość miodu postanowiłem zmniejszyć warkę samego braggota, ale aby móc warzyć w kotle, który ma około 9,8 litra martwej przestrzeni pod koszem, ostatecznie zdecydowałem się na warzenie dwóch piw naraz z jednej bazy.

 

Padło na braggota i marcowe.

 

Baza:

- 3,12 kg słód monachijski

- 1,87 kg słód pilzneński

- 0,94 kg słód wiedeński

- 0,37 kg słód melanoidynowy

 

Do zacierania 31 litrów wody, do wysładzania 4,5 litra. Cztery litry podczas wysładzania zawrócone. Otrzymałem 32 litry 13 BLG (znowu większa wydajność, niż zakładana). Gotowane 90 minut, otrzymałem 15,3 BLG (zakładane było 14) w 24,6 litrach. Straty 3 litry.

 

Chmielenie:

- Perle 6,7% AA 30 gram na 60 minut

- Perle 6,7% AA 22 gramy na 15 minut

 

Następnie zlałem 9,2 litra wody do jednego wiadra (po chłodzeniu). Zaplanowałem w nim marcowe i dolałem 0,6 litra przegotowanej, wystudzonej wody, aby zbić BLG do poziomu 14-14,3. IBU wyszło 26.

 

Do brzeczki w kotle dodałem 0,92 kg miodu faceliowego i pogotowałem 5 minut.

 

I do drugiego wiadra zlałem 12,4 litra 19 BLG. IBU póki co 23, ale zmniejszy się, bo zwiększy się BLG. Będę dodawał teraz trzy dni z rzędu po 450 gram miodu akcjowego rozpuszczonego w małej ilości wody (przegotowanej, przepasteryzuję w ten sposób miód), aby ostatecznie uzyskać około 24-25 BLG.

 

Schłodziłem brzeczkę na braggot do 26 stopni i zadałem Lallemand Farmouse niepełną paczkę, na oko około 6 gram drożdży (wystarczająco według kalkulatora na stronie producenta) nieco przed północą 28 sierpnia (rano już pięknie hulało), a następnego dnia rano (29 sierpnia), gdy marcowe zeszło do 16 stopni zadałem paczkę SafLager W34/70 (na wieczór już hulało, w tym czasie obniżyłem jeszcze temperaturę do 14 stopni i tak się jakoś trzyma).

 

Trochę pokomplikowane, ale koniec końców uważam, że robienie podwójnie warek jest całkiem spoko.

 

Aha - do zacierania 1 ml kwasu mlekowego 80%, aby zbić pH z 5,8 do 5,6. Pierwszy raz użyłem, następnym razem jak mi takie pH wyjdzie, to użyję 1,5 ml i zobaczymy, czy będzie git.

Edytowane przez Rheged
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.08.2024 o 12:43, Rheged napisał(a):

Psiwo zeszło do 2,1 BLG, 4,2% alkoholu, już jest w kegach (jakieś 18 litrów) i jeden keg jest już gazowany 1,6 bara do poziomu 2,6.

 

Zapomniałem, że zlane już w kegach, nauczyłem się nalewania przeciwciśnieniowego poprzez nalewarkę nukatap. Etykieta:

 

psiwo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.