Skocz do zawartości

Modyfikacja Stouta, aby był mniej goryczkowy i "słodszy"


roberto_g

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

 

Żona nie lubi piw goryczkowych. Lubi natomiast łagodne Stouty.
Raz w roku robię pod jej kątem Stouta. Aby był mniej goryczkowy i "słodszy" to robię Milk Stout'a.
Milk Stout jest ok, ale wg żony mógłby być jeszcze mniej goryczkowy.

 

I teraz moje pytanie.
Co zrobić, aby zmniejszyć wielkość goryczki:
- Czy może zmodyfikować wodę, która jest kranowa i dość twarda, co może dodawać goryczki?
- Czy redukować chmiele? Albo czas chmielenia?

 

Jeśli chodzi o wodę to świetnie są zmiękczyłem w tamtym roku pod kątem pilsa, przegotowując i dekantując. Pils wyszedł super.
Natomiast, pod Stouta podobno jednak lepsza twardsza woda, więc nie wiem czy to dobry kierunek.

 

Jeśli chodzi o chmiele to na 27 l. brzeczki poszło"
33.5g chmielu Willamette - 60'
33.5g chmielu Willamette - 30'
Potem whirpool, co potrwało pewnie 15 minut i chłodzenie w wannie. Czyli tutaj doszło dodatkowo pewnie 30-45 minut chmielenia w gorącej brzeczce zanim nie ostygła.

 

Co proponujecie? :)

 

Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mozesz zmienic profil pod katem stosunku chlorkow do siarczanow. Mozesz zacierac bardziej na slodko. Ale generalnie najlepszy efekt dla stoutu to lezakowanie. Po pol roku powinna goryczka zsie ulozyc. A jezeli piwo bylo nie zakazone to powinno sie utlenic w strone suszonej sliwki. Ale generalnie stout powinien byc palony i samo to daje pewna cierpkosc. Sproboj moze porter angielski. To styl ktory jest dosc szeroki i ja np lubie dodac miod. I nie jest wymagana palonosc. Tez slody karmelowe daja wiecej slodkosci w podtekscie. Ale przede wszystkim polezakuj butelki ktore juz masz dluzej. Pol roku, moze nawet rok. Jak sie nie zepsuja to beda tylko lepsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiscie. Porter angielski nie jest specjalnie trudnym stylem. Klasyczne drozdze do gorniakow takie jak s04 czy us05 dadza rade. Jak juz ogarniesz zasyp ktory Ci odpowiada i temperatury zacierania ktory daja fajny efekt to mozesz poprobowac jakies fajniejsze drozdze. No i polecam tez poprobowac z miodem, ale raczej niewielki dodatek. Bo miod jak jest dobrej jakosci to aromat uzupelnia fajnie slodycz z karmelow. Oczywiscie cukier z miodu drozdze zjedza :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, roberto_g napisał(a):

Bardzo Wam dziękuję za porady.

 

A wiesz, że pomyślę o tym porterze angielskim?
A powiedz jakie dajesz drożdźe? Uda się z suchymi, np. S-04?

 

 

Z suchych spróbuj Danstar Windsor. Nieco łatwiejsze w obsłudze od S-04 wg mnie, a do tego nie zjadają maltoriozy, co daje nieco niższe odfermentowanie, co może się sprawdzić w Twoim przypadku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.