Jump to content

Warzenie pierwszego piwa


Recommended Posts

Witam, chciałbym uwarzyć moje pierwsze piwo. Jako, że będzie to moja pierwsza warka myślałem nad brewkitem stąd pytanie jaki wybrać, na początek nie chce kombinować i chciałbym uzyskać efekt typowego lagera (lech, tyskie, żywiec) nie znam się na piwie a wyczytałem, że lager powinien być fermentowany w dosyć niskej temperaturze a drożdże w brewkitach zalecają fermentować zazwyczaj w 20-22 stopniach stąd kolejne pytanie co powinienem zrobić słuchać się zaleceń brewkita, fermentować w niższej temperaturze niż zalecana czy kupić drożdże lagerowe oddzielnie (jeśli tak to jakie byłyby polecane) chociaż musiałbym zmierzyć temperaturę w piwnicy czy taka fermentacja byłaby teraz w ogóle możliwa. I na koniec pytanie czy używać dodatkowo ekstraktu słodowego czy np. BA brew-kit PLUS bo słyszałem, że po ekstrakcie piwo może być troche bardziej słodkie.

Link to comment
Share on other sites

Polecam Ci Coopers European Lager lub zwykły lager. Do tego ekstrakt niechmielony wes-a lub bruntala płynny jasny lub sypki jasny.

 

Drożdże najlepiej z brewkitu sobie odpuść. Kup sprawdzone Lallemand lub Fermentis itp. Pseudo lagera zrobisz na górnej fermentacji używając drożdży do dolnej na Saflager W34/70 np utrzymując temp. 17-18 stopni wewnątrz brzeczki podczas burzliwej. Po około 2 miesiącach w butelkach powinien już troszkę się "czyścić" w smaku.

 

Aczkolwiek klasyczna fermentacja dla pilsów itp. to około 10 stopni. Ważne żebyś dobrze kontrolował temp. podczas fermentacji burzliwej. To bardzo ważne, jeśli chcesz dobre piwo. I czytaj forum, bo o to co pytasz było wiele razy tutaj:) Instrukcje do brewkitów sobie odpuść;)

Edited by Reters
Link to comment
Share on other sites

Witam! Odpuść ten BA brew-kit plus - to mieszanka ekstraktu słodowego i glukozy w proporcjach 50/50. Zamiast tego kup ekstrakt słodowy w płynie - taki 1,7 kg... Drożdże możesz dać inne niż to co tam masz w zestawie... Pytanie jaką tam masz temperaturę w piwnicy... Masz może opcję, żeby wstawić fermentor do lodówki?

Edited by Szumidło
Link to comment
Share on other sites

Samo wstawienie Ci nic nie da. Bo będzie za duża zmienność temperatury. Musiał byś mieć lodówkę ze sterownikiem lub wykorzystać jakąś torbę izolacyjną z wkładami i je wymieniać. Na pierwsze warzenie daj se na luz z lagerem klasycznie fermentowanym. Bo to nie jest taż, że piwo nastawisz wsypiesz 1 paczkę drożdży i będzie wszystko super. Raz że do fermentacji w takich temp. to trzeba dać dwie paczki a dwa o całej fermentacji trzeba mieć sporo pojęcia. Zacznij od piw górnej fermentacji lub pseudo lagera. Takie moje sugestie.

Link to comment
Share on other sites

27 minut temu, Devizes napisał(a):

Miałbym możliwość wstawienia fermentora do lodówki ale nie byłaby to aż za niska temperatura?

Nie wiem dokładnie ile mam w lodówce i jaka byłaby najniższą  dopuszczalna granica?

Ile masz w tej piwnicy? Jak już zobaczysz ile w niej masz, wtedy do tej temperatury dobierz drożdże.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.