Skocz do zawartości

Pierwsze piwo lager


Rekomendowane odpowiedzi

Witam ponownie dziś mija 29 dzień od zabutelkowanja i po otwarciu piwa nie ma jeszcze fontanny ale piana wychodzi z buteleczki powoli piwo jest mocno nagazowane temperatura w miejscu przechowywania podskoczyła z 6 stopni do 18 muszę je chyba przenieś do lodówki zostało mi jeszcze 10 więc w sobotę wypije o ile mi nie wywali ;) albo dałem za dużo cukru do refermentacji albo 3 blg przed butelkowaniem to było prpostyu za dużo i drożdże ruszyły znowu w 18 stopniach poczuły zew ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wspominałem o tym tutaj na forum. Jeśli wszystko zrobisz prawidłowo. Piwo w około 20 stopniach nawet po 5 latach Ci się nie przegazuje. Kilka czynników na to wpływa. Dla mnie tylko do nielicznych piw daję jeden drops (około 3.3 gr na butelkę) Pszeniczne itp. po doświadczeniu około 2.6-2.8 gr na butelkę. Po 2-3 miesiącach jest akurat. Portery itp, jeszcze mniej tak 2/1.5 gr na butelkę do 1gr(takie minimum na 0.5l). Po około roku powinno być w sam raz nagazowanie. Tyle ode mnie apropo refermentacji piwa, bo się powtarzam😁
 

Edytowane przez Reters
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Reters . Mój senseju:) powiem Ci że nie wiem z czego to wynika ale połowę piw rozdałem po znajomych i rodzinie i nie wiem z czego to wynika że każdy tym tworem który wykonałem jest zachwycony:) jak to jest że niektóre piwa które rozlałem mają piękna piankę a niektóre słaba , mimo tego samego nalania piwa i  nie wiem czy to może ostatnie na rozlewu czy np  które piwo było lane i i w którym momencie 

IMG-20240411-WA0042.jpeg

1 minutę temu, Panama_536 napisał(a):

Reters . Mój senseju:) powiem Ci że nie wiem z czego to wynika ale połowę piw rozdałem po znajomych i rodzinie i nie wiem z czego to wynika że każdy tym tworem który wykonałem jest zachwycony:) jak to jest że niektóre piwa które rozlałem mają piękna piankę a niektóre słaba , mimo tego samego nalania piwa i  nie wiem czy to może ostatnie na rozlewu czy np  które piwo było lane i i w którym momencie 

IMG-20240411-WA0042.jpeg

I widać było że piana była trwała do końca spożycia trunku:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm tutaj może być kilka przyczyn. Surowiec nie równomiernie wymieszany, zabrudzona butelka, może gdzieś ciutkę tłuszczu się wdało a on jest wrogiem piany. Ja akurat używam dropsów coopersa kroje je i na wagę jubilerską. Co do grama mogę odmierzyć środek do refermentacji. Obcykałem się w tym i mi to sprawnie idzie. U mnie takich problemów jak u Ciebie nie dostrzegłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Reters . Słuchaj robię kolejne piwko real  z coopersa początkowe blg 10.5 ale i tak się zastanawiam bo już trzeci dzień fermentuje i pięknie bulka z rurki . Czy jak mi zejdzie bo po 14 dniach do 1 blg to nadal je trzymać ??;) tak jak mowiles okolo miesiąca ?? Czy jest sens ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

nie do mnie pytanie, ale postaram się odpowiedzieć.

Raczej nie zejdzie do 1 Blg. Drożdże Saccharomyces nie fermentują wszystkich cukrów zawartych w brzeczce i przez to Blg końcowe (FG) wynosi na ogół więcej niż 1. Na ogół, bo np. drożdże "belgijskie" mogą tak nisko schodzić. Jakie będzie Blg końcowe u Ciebie? Nie wiadomo. Ale trzymaj się zasady: "lepiej fermentować tydzień dłużej niż jeden dziań za mało". Czas fermentacji zależy od bardzo wielu czynników, więc po prostu proponuję trzymać trzy tygodnie na fermentacji, później zmierzyć Blg. Następnie zmierzyć po 3 dniach. Dla pewności jeszcze ponowić pomiar po następnych 3 dniach. Jeśli nie spada już Blg - butelkować. Więc prawie miesiąc wyjdzie.

Czy można skrócić ten czas? Można, ale tutaj zapraszam do dogłębnej lektury czeluści tutejszego forum. :)

 

Pozdrawiam, Paweł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej. Jak kolega wyżej wspomniał. Wiele czynników wpływa na Twoje zapytania. Proponuję od siebie minimum 3 tygodnie i ja akurat mierzę blg przy rozlewie do butelek. Już nie bawię się w mierzenie przed rozlewaniem i potem 3 dni po. Dla mnie jak trzymamy około 25-30 dni piwo w fermentorze(portery trzymam 40-45 dni) temp fermentacji dobrze poprowadziliśmy, kończymy ją w wyższych stopniach to blg jakie ma być to i tak takie będzie. Więc dlatego mierzę przy rozlewie i to dopiero jak zleję z 4-5 piw przez zaworek grawitacyjny. Żeby wynik był jak najbardziej miarodajny. Po ponad roku od kiedy zacząłem zabawę w piwo domowe, nie miałem przegazowań a tym bardziej teraz😁

Edytowane przez Reters
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.