Skocz do zawartości

BLG po fermentacji a nagazowanie


Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Dziś mijają prawie 3 tygodnie od nastawienia mojej pierwszej IPY. I tutaj rodzi się moje pytanie. Dziś jest 8 dzień fermentacji cichej zrobionej w celu chmielenia na zimno. Cukromierz pokazuje 4blg. Pytanie moje jest takie, czy dosładzać brzęczkę przy butelkowaniu w celu nagazowania czy te 4 blg wystarczą aby piwo nabrało CO2 podczas leżakowania w butelkach ? Moje cydrowe doświadczenie mówi mi żeby nie dosładzać. Cydr butelkowałem z ok 3 blg i po miesiącu leżakowania jest pięknie nagazowany. 
 

pozdrawiam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cydr to cukry proste gdzie odfermentowanie jest do wytrawnosci, w piwsku jest inaczej.

Do ilości surowca do refermantacji potrzebujesz najwyższą temperaturę podczas fermentacji oraz ile litrów będziesz butelkował.

 

I są do tego kalkulatory nagazowania.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Kamil13216 napisał(a):

Cydr butelkowałem z ok 3 blg i po miesiącu leżakowania jest pięknie nagazowany. 

Nie wolno butelkować niedofermentowanego piwa/cydru, ryzykujesz granatami, które poza syfem potrafią naprawdę solidnie zagrozić zdrowiu. Szkło z wybuchającej butelki potrafi wbić się w ścianę, nie polecam testować na oczach i skórze. Nawet niewielka ilość resztkowych, niedofermentowanych cukrów potrafi podnieść nagazowanie o tyle, że przeciętna butelka tego nie wytrzyma. 

 

Jeżeli już zdecydowałeś się na przelewanie na cichą, to powinieneś to zrobić w momencie, w którym 2 pomiary BLG, zrobione z kilkudniową przerwą, dadzą ten sam wynik. Jak już masz dofermentowane do końca piwo, to używasz kalkulatora, który wskazuje jaką ilość cukru potrzebujesz do konkretnego nagazowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I wtedy dajesz na 0.5 litrową butelkę do stylu Ipa około 3-3.4 gr cukru na butlę. Na 20l już sobie oblicz. Wyjdzie nagazowanie około 2.4-2.6 vol. Jak masz dofermentowane piwo jak koledzy piszą nawet 5 gr Ci nie rozsadzi butli. Jak masz nie dofermentowane nawet 2 gr Ci zrobią granat.

Edytowane przez Reters
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki panowie za odpowiedzi. Czyli czekam aż te blg jeszcze spadnie. Nie wiem jak bardzo miarodajne jest porównywanie piwa do wina ale z tego co wiem to 1 blg oznacza że w 1 litrze nastawu jest 10g cukru. U mnie wynikałoby ze jest ok 40 więc faktycznie mogłaby być pożoga w piwnicy. Moje pytanie było też stąd że na tym forum widziałem wiele tematów gdzie ludzie pisali że przy 4 blg butelkują i nic się złego nie dzieje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Końcowe BLG zależy od wielu czynników, m.in. BLG początkowego (im wyższe tym w teorii więcej cukrów niefermentowalnych, więc wyższe BLG końcowe), rodzaju drożdży (niektóre zejdą niżej, niektóre wyżej), temperatury zacierania, temperatury fermentacji i pewnie kilku innych czynników. W winie masz praktycznie tylko cukry proste, które drożdże zjadają bez problemów, w piwie natomiast cukry złożone (rozkładane na proste), z których część nie jest fermentowalna przez większość klasycznych szczepów piwowarskich. 

 

Dla eksperymentu mógłbyś zrobić 1 warkę 20l, którą podzieliłbyś na 2 wiadra i dodał 2 różne szczepy drożdży. Prawdopodobnie BLG końcowe byłoby różne dla obydwu wiader :)

 

W skrócie - BLG to tylko informacja, butelkować możesz jeżeli nie spada od kilku dni, a fermentacja była prowadzona prawidłowo. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o burzliwą to trwała 8 dni i potem 3 dni robiłem pomiary i blg stało w miejscu. Początkowy ekstrakt to było 13,7. Niestety fermentowałem w wysokiej temperaturze bo ok 23 stopnie no ale nie miałem jak zrobić tego inaczej. Na przyszłość wiem że lato to nie jest idealna pora na robienie piwa w moim domu :)  Zobaczę jeszcze kilka dni co z tym blg i wtedy będę butelkował :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciezkicoswybrac ładnie wyjaśnił, więc jeśli ci mróz w nocy drożdży nie uśpił, to po 3 tygodniach w 23°C drożdże zapewne najadły się do syta. Kalkulator i butelkuj.

 

2 godziny temu, Kamil13216 napisał(a):

Na przyszłość wiem że lato to nie jest idealna pora na robienie piwa w moim domu

 

Zależy jakie piwo. Niektóre się fermentuje w wyższej temperaturze niż 23°C - z BDSA doszedłem prawie do 30°C. Zapasy na lato mi się kończą, więc na dniach biorę się za pszenicę i tournee z wiadrem zacznę w piwnicy w ok. 20°C, a skończę pewnie w dużym pokoju w 25°C :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Podbijam. Mam podobny problem.

 

Pierwsza warka. Z zestawu surowców, z zacieraniem, piwo APA 14,3 BLG. Problem z tym że nie robiłem dokładnych pomiarów BLG w trakcie całego procesu, przed gotowaniem chyba miałem ok. 13 BLG. Nie mierzyłem przy rozpoczęciu fermentacji. Mierzyłem w 11 dniu po przelaniu na cichą, było ok. 5 BLG. Po 10 dniach chciej, piwo dalej ma ok. 5 BLG. Przed przelaniem na cichą, widać było wyraźny osad na dnie i brak piany. 

 

Fermentacja odbywała się w stałej temp. w przedziale stopni 18-20/21 max. Drożdże US-05. Piwo w smaku super, choć mam wrażenie że po wypiciu próbki z cukromierza już boli głowa 😮

 

Wiem, jakie błędy popełniłem. Potrzebuję rady doświadczonych co teraz. Pora butelkowania. Skoro BLG stoi na 5 BLG, obawiam się granatów. W recepturze podano ilość 7g glukozy na 1L piwa. Jaka ilość będzie bezpieczna?

 

IMG_20240815_200954253.jpg

Edytowane przez Twardowsky
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt nie odpowiada, to ja napiszę:

Po pierwsze daj sobie spokój z przelewaniem na cichą fermentację, jeśli nie zbierasz gęstwy - lepiej po prostu zostawić piwo dłużej z drożdżami, by zrobiły swoje. 

Po drugie staraj się podnosić temperaturę w końcówce fermentacji aż do maximum tolerancji drożdży, by dojadły jak najwięcej - odfermentowanie powinno być wtedy optymalne.

Co ja bym teraz zrobił?

Skoro od co najmniej 10 dni(a w praktyce pewnie od wielu więcej) blg stoi w miejscu, to butelkuj z normalną ilością cukru wg kalkulatora. Proponuję minimalne nagazowanie dla stylu (podane na dole w linku), tak dla bezpieczeństwa:

 

https://piwko.com.pl/kalkulator/ile-cukru-dodac-do-refermentacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.