Skocz do zawartości

BLG wysłodzin i BLG brzeczki zacieranej w wysłodzinach


Rekomendowane odpowiedzi

Witam i pytam czy istnieją jakieś kalkulatory/wzory/sposoby, by wyliczyć (z założeniem jakiejś tam przykładowej wydajności) z góry:
1. BLG wysłodzin, np. BLG 15stu litrów wysłodzin z RISa (który finalnie, już po gotowaniu ma mieć ok. 25blg/20l)?
2. Ilość kg potrzebnego zasypu do osiągnięcia zamierzonego blg, ALE przy uwzględnieniu wysładzania wysłodzinami (albo zacierania w wysłodzinach z poprzedniej warki), np. ile użyć kg zasypu do FESa, który będzie wysładzany nie wodą (0 blg), tylko wysłodzinami z RISa (powiedzmy 10 blg), by końcowo uzyskać 20l warkę 17blg, a nie 20 albo więcej?

 

Jeśli nie ma takich kalkulatorów/wzorów, to może ktoś przyjmuje pewne wartości z własnej praktyki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz sprawdzić blg wysłodzin z poprzedniej warki i w nich zacierać. W kalkulacji dałbym po prostu ilość ekstraktu, jaka wychodzi z ilości wysłodzin i blg. Pewnie będzie jakieś lekkie odchylenie, ale wynik powinien być bliski tego, co napisałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłem też, że pisałeś o wysładzanie wysłodzinami. To zły pomysł. Zostanie dużo cukrów w młócie. Lepiej zacierać w wysłodzinach. Będzie trochę gorsza wydajność, więc sypnij tak z 10-20% więcej podstawowego niż normalnie byś użył.

 

Jak nie chcesz marnować wysłodzin z mocarza to rozważ użycie ich do startera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, INTseed napisał(a):

Celuj w pierwsze piwo. A drugie to i tak piwo do zapomnienia. Rób pomiar drugiego jak najszybciej podczas wysładzania.

Pytam, bo drugie piwo nie ma być do zapomnienia :) Nie lubie ciemnych cienkuszy, więc nie chce takich robić, ale że trochę szkoda użyć kilkunastu kg zasypu do tylko jednego piwa, a słód wywalić, to wymyśliłem by użyć wysłodzin, dorzucić nieco słodu, zatrzeć i zrobić FESa, którego bardzo lubię. Powstało więc pytanie ile dodać.

8 godzin temu, Łachim napisał(a):

W kalkulacji dałbym po prostu ilość ekstraktu, jaka wychodzi z ilości wysłodzin i blg.

Że jeśli chce finalnie mieć 22,5l brzeczki 17 blg, to do gotowania muszę mieć 25l brzeczki 15,4 blg (wyliczyłem to w kalkulatorze odparowania) złożonej z 10l wysłodzin 10 blg + 15l brzeczki 19 blg (wyliczyłem to w kalkulatorze łączenia cieczy)? Że pozostaje zatem wyliczyć zasyp dla uzyskania 15l 19 blg, a potem dodać do gotowania wspomniane 10l wysłodzin i już? Może ma to sens.

26 minut temu, wizi napisał(a):

Zauważyłem też, że pisałeś o wysładzanie wysłodzinami. To zły pomysł. Zostanie dużo cukrów w młócie. Lepiej zacierać w wysłodzinach. Będzie trochę gorsza wydajność, więc sypnij tak z 10-20% więcej podstawowego niż normalnie byś użył.

 

Jak nie chcesz marnować wysłodzin z mocarza to rozważ użycie ich do startera.

Dzięki, sporo mi rozjaśniłeś. Miałem podejrzenia, że wypłukiwanie cukru cukrem raczej nie da dobrego efektu. Co do gorszej wydajności przy zacieraniu w wysłodzinach to mnie zaskoczyłeś nieco - spodziewałem się właśnie większej wydajności i w związku z tym użycia mniejszej ilości słodu do zacierania, bo przecież już na starcie mamy więcej blg niż w czystej wodzie. Jeśli wydajność przy zacieraniu w "ulepku" jest mniejsza (co może mieć sens), to pomyślałbym, że obecność cukrów w wodzie do zacierania powinna zrównoważyć straty w wydajności, a zatem lepiej zostawić słody w niezmienionej ilości, ale może się mylę. Jeśli jest tak, jak piszesz, to używanie wysłodzin do zacierania w ogóle mija się z celem, bo oszczędności nie widać żadnych (poza wodą), a słodu trzeba jeszcze więcej. No cóż... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może inaczej to wyjaśnię. Z 4kg słodu uzyskasz 12 Blg. Z 8 kg słodu raczej nie uzyskasz 24 Blg.

 

Bazując na przykladzie. Masz 10L wysłodzin 16 Blg (1,6kg cukrów). Chcesz uzyskać 20L 20Blg. Potrzebujesz finalnie mieć więc 4kg cukrów. Brakujące 2,4kg w normalnej warce uzyskasz z 4kg słodu. Ale u Ciebie obecność cukru w brzeczce spowalnia proces zacierania, dlatego, że ta sama ilość enzymów obrabia i skrobię ze słodu i cukry z wysłodzin. To tego gęstsza brzeczka spowalnia cyrkulację enzymów. Dlatego sypnij trochę więcej słodu, aby skompensować powyższe.

 

Używanie wysłodzin do zacierania jak widać oszczędza słód, w porównaniu do zacierania w wodzie. Wtedy musiałbyś użyć go jeszcze więcej, aby uzyskać 20 Blg.

 

A co do kalkulatorów, to chyba najprościej wbić odpowiednią ilość cukru stołowego jako składnik zasypu, aby odzwierciedlić Blg wysłodzin, a część wody do zacierania zastąpić w głowie objętością wysłodzin. Plus obniżyć wydajność zacierania (pewnie tak o 5-10%).

 

Edytowane przez wizi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ano, teraz rozumiem, że pisząc

2 godziny temu, wizi napisał(a):

Lepiej zacierać w wysłodzinach. Będzie trochę gorsza wydajność, więc sypnij tak z 10-20% więcej podstawowego niż normalnie byś użył.

odliczyleś z zasypu cukier z wysłodzin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.