Skocz do zawartości

Problem z pomiarem blg


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Jestem początkującym piwowarem i właśnie zamierzałem zlac na cichą fermentacje swoje pierwsze piwo, jednak jak zacząłem robić pomiary to z ekstratku początkowego 12 brix na balingomierzu mam 5 blg a na refraktometrze 6 brix czyli około 3 blg po kalkulacji na internecie. Mam pytanie więc skąd może wynikać taka różnica w pomiarze.

Refraktometr i areometr z browin,oba kalibrowane w 20 stopniach i na wodzie pokazują 0.

Drożdze Mangrove Jack's Kveik M12

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Belka napisał(a):

Cześć,

Jestem początkującym piwowarem i właśnie zamierzałem zlac na cichą fermentacje swoje pierwsze piwo, jednak jak zacząłem robić pomiary to z ekstratku początkowego 12 brix na balingomierzu mam 5 blg a na refraktometrze 6 brix czyli około 3 blg po kalkulacji na internecie. Mam pytanie więc skąd może wynikać taka różnica w pomiarze.

Refraktometr i areometr z browin,oba kalibrowane w 20 stopniach i na wodzie pokazują 0.

Drożdze Mangrove Jack's Kveik M12

z błędnego pomiaru blg początkowego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, fotohobby napisał(a):

Pęcherzyki CO2 na spławiku ?

Możliwe, aczkolwiek kilka razy kręciłem areometrem i nic się nie zmieniło. Refraktometrem też robiłem kilka pomiarów i niezmiennie 6 brix, więc nie wiem co mam zrobić, czy zlewać czy nie. Według areometru mam 5 blg, a refraktometru 3 blg. Piwo fermentowalo w 28 stopniach przez 7 dni na kveikach, więc chyba powinno sfermentować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

26 minut temu, MalyPL napisał(a):

Przecież 6 brix to nie jest 3 blg. 

W tym przypadku faktycznie nie jest to 3 a 2 Blg.Tutaj piszemy o przefermentowanej brzeczce, a to co podlinkowałeś dotyczy brzeczki nastawnej. Obecność alkoholu zaburza odczyt refraktometru, stąd wynik trzeba przeliczyć.

 

Screenshot_20240828-075922.thumb.png.89f40f3623575f7d10ad1708166bc089.png

Edytowane przez wizi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, paulox81 napisał(a):

A wg mnie balingomierz wskazuje między 4,5-5 blg,

Czy z czystą wodą balingomierz wskazuje Ci 0 czyli kreskę między zielonym a czerwonym polem?

Tak jak napisałem, balingomierz i refraktometr przy wodzie pokazują idealnie zero, oczywiście w 20 stopniach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Belka napisał(a):

Tak jak napisałem, balingomierz i refraktometr przy wodzie pokazują idealnie zero, oczywiście w 20 stopniach

Ok, wg mnie ten balingomierz do bani, może skala źle wydrukowana, żeby sprawdzić to sporządź roztwór cukru z wodą o określonym balingu np 12 i sprawdź na refraktometrze i balingomierzu. Czyli rozpuść 12 g cukru w 88 g wody i zmierz i porównaj odczyty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, paulox81 napisał(a):

Ok, wg mnie ten balingomierz do bani, może skala źle wydrukowana, żeby sprawdzić to sporządź roztwór cukru z wodą o określonym balingu np 12 i sprawdź na refraktometrze i balingomierzu. Czyli rozpuść 12 g cukru w 88 g wody i zmierz i porównaj odczyty.

Teraz to już naprawdę nie wiem o co chodzi. Zrobiłem roztwór 12 blg i oba przyrządy pokazują idealnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Belka napisał(a):

Teraz to już naprawdę nie wiem o co chodzi. Zrobiłem roztwór 12 blg i oba przyrządy pokazują idealnie.

Dziwne...

ja osobiście nie lubię używać balingomierza bo

1. Trzeba więcej brzeczki/piwa pobierać do pomiaru - w refraktometrze wystarczy kropla;

2. wygoda odczytu taka sobie, jak masz gorącą brzeczkę, to trzeba ją schładzać do pomiaru;

3. jeśli chodzi o dokładność też średnio, bąbelki zaburzają odczyt, spławik potrafi się oprzeć o ściankę menzurki i też zaburza odczyt.

 

Używam praktycznie zawsze tylko refraktometru wraz z aplikacją na telefon kalkulator piwowarski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Belka napisał(a):

Cześć,

Jestem początkującym piwowarem i właśnie zamierzałem zlac na cichą fermentacje swoje pierwsze piwo, jednak jak zacząłem robić pomiary to z ekstratku początkowego 12 brix na balingomierzu mam 5 blg a na refraktometrze 6 brix czyli około 3 blg po kalkulacji na internecie. Mam pytanie więc skąd może wynikać taka różnica w pomiarze.

Refraktometr i areometr z browin,oba kalibrowane w 20 stopniach i na wodzie pokazują 0.

Drożdze Mangrove Jack's Kveik M12

A te 12 brix to jesteś pewien, że tyle było na początku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.