Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Zależy od drożdży. Na tak postawione pytanie trudno odpowiedzieć. Ma zejść tyle ile zejdzie, jak kilka dni nie spada ekstrakt, to powinno być ok, jeśli nie było zakażenia lub błędów w fermentacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Łachim napisał(a):

Zależy od drożdży. Na tak postawione pytanie trudno odpowiedzieć. Ma zejść tyle ile zejdzie, jak kilka dni nie spada ekstrakt, to powinno być ok, jeśli nie było zakażenia lub błędów w fermentacji.

Tak tylko fermentowało 2 dni pierwszy raz mi się zdążyło w domu temperatura 23 

drożdże to safale be  134 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te drożdże są zdaje się diastatyczne, więc mogą z czasem dojeść dekstryny, co zwłaszcza może wchodzić w grę przy niedokładnym zatarciu, wydaje mi się,  że także przy ekstraktach, które według obiegowej opinii są mniej fermentowalne. 3 blg z 13,5 blg (ok. 78%), zakładając prawidłowość pomiarów, to nie tak dużo na ten szczep (według specyfikacji można spodziewać się 89-93%),  a czas fermentacji jest bardzo krótki. Zabutelkowanie na takim etapie to proszenie się o przegazowanie lub gorzej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Andrzej kabaczynski napisał(a):

Tak tylko fermentowało 2 dni pierwszy raz mi się zdążyło w domu temperatura 23 

drożdże to safale be  134 

 

2 godziny temu, zasada napisał(a):

IPA na drożdżach do saisona i w saisonowych temperaturach to celowy zabieg?

Ja bym poczekał jeszcze.

Tak chciałem zmienić specjalnie a w sklepie niemiał dużego wyboru warzę 36 Warkę każda inna próbuje coś uwarzyć w stylu panipani ale nie wychodzi 

uwarzyłem 44lt na dwa fermentory po 22lt w jednym zadałem safale be 134 po 3 dniach zeszło 13,5blg na 6 blg ale wydaje się że już nie pracuje a drugie zadałem safale us 05 i zeszło na 7 blg ale jeszcze pracuje co 30 sekund 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Absolutnie zostaw. Te drożdże zjedzą wszystko i jeszcze będą wkurwione, że muszą się zatrzymać na butelce. O ile nie zacierałeś na ultra słodko, to zejdą jeszcze sporo. Nawet poniżej 1 BLG. I to mówię z doświadczenia, bo mnie to spotkało. One teraz sobie śpią, bo mają pauzę. Podwyższyć trzeba temperaturę.

Edytowane przez Rheged
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.09.2024 o 21:25, Andrzej kabaczynski napisał(a):

zmienić specjalnie

Dostaniesz Belgian IPA, albo Farmhouse IPA.

6 minut temu, Tsmolinski napisał(a):

czytam o nich na homebrewtalk.

W zależności od wątku mogłeś trafić, ale na wszelki wypadek podrzucę: https://www.maltosefalcons.com/blogs/brewing-techniques-tips/a-guide-to-saisons-and-saison-yeasts

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiadasz szybciej niż ja czytam. Ale zainteresowały mnie te grzybki. Niestety jestem ograniczony do ekstraktów, ale o ile są takie diastatyczne to można poszaleć ze słodami karmelowymi. Są w homebeer a ja mam tam parę punktów do wydania. Na początek nie saison ale jakiś klasyczny Ale, w końcu Belgia była zawsze bramą do Brytanii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.