Skocz do zawartości

OSTRY DYŻUR - wątek TYLKO dla potrzebujących pilnej pomocy !


coder

Rekomendowane odpowiedzi

Jakie uzyskam IBU?

Pils 30L

60 min marynka 8.5 - 30 g

30 min marynks 8.5 - 30g

0 min- 20g lublin

 

??

Nie łatwiej i szybciej wklepać to w program? I przydałby się zasyp.

Edytowane przez Szinek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale liczyłem na 30L12blg

Moja szklana kula mi mówi, że ja bym tak otrzymał, a nawet więcej.

Nie mówi mi ona jednak jaką Ty masz wydajność w warzelni więc trudno coś wywróżyć ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z 6kg spokojnie wyciągniesz 30L ;). Możesz próbować podbić sobie wydajność większym stosunkiem wody do słodu: 3,5:1 będzie optymalnie, tak sądze.

Jak robisz Pilsa, i masz twarda wode w kranie, spokojnie możesz mieszać 50/50 z destylowaną. Ostatnio stosowałem z wodą wrocławską, zdrowa fermentacja ;) twardość spadła do 8 st. niemieckich - zlecone badanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grubość śruty ma pewne znaczenie dla wydajności i jeśli nic się nie zmieniło (np słód) a wydajność spadła to możesz w śrutowaniu doszukkiwać się spadku wydajności. Musisz sam dojść do jakiegoś consensusu przy grubości i po kilku warkach Ci się problem sam wyjaśni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacierałem dzisiaj AIPA, 40 minut w 63 stopniach i 20 minut w 71. Tzn. taki był plan bo ciągle miałem pozytywną próbę jodową więc przedłużałem zacieranie. W sumie prawie 2 godziny... Zacząłem się zastanawiać co się dzieje, nigdy nie miałem problemów z zacieraniem. Okazało się, że termometr się zepsuł i pokazywał 15 stopni za dużo! Więc zacier miał przerwy w rzeczywistości w około 48 i 56 stopniach... Wziąłem inny termometr, podgrzałem do 63 i zacieram dalej. Zastanawiam się tylko czy to ma sens, czy coś wyjdzie z tego czy szkoda mojej pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś wyjdzie, tylko mogą być problemy z pianą, zafundowałeś sobie porzadną przerwę beta-glukenową i białkową. Będziesz chyba musiał wydłużyć przerwę w 72C dla piany i "treściwości" smaku.

 

Edit: skoro dopiero zacząłeś przerwę maltozową, to możesz sypnąć płatków błyskawicznych, o ile posiadasz. Obojętnie jakich - w AIPA i tak nie wyjdą na wierzch i zostaną zagłuszone przez chmiel, a dadzą w zamian pianę i treściwość.

Edytowane przez Exar_Kun
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już 72C, to już bym nie sypał płatków, bo enzymy mogą mieć pod górkę z przemianą skrobii i za długo by to trwało. Przedłuż tylko tę przerwę w 72C. Nie napiszę o ile, bo "de gustibus..." ale AIPA jest mocno chmielona i jak dla mnie powinna być dla goryczki kontra ze słodyczy. No i ta piana, ale można bez niej żyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomoc.

 

To może jeszcze jedno pytanie: czy ktoś może mi to przeliczyć na standardową warkę 20 litrową? http://www.wiki.piwo.org/Kolo%C5%84skie,_Jan_Sza%C5%82a Kolońskie według Jana Szały - niestety warka 35 litrów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • zasada zablokował(a) i odpiął/ęła ten temat
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.