Skocz do zawartości

Ramię rotacyjne


Rekomendowane odpowiedzi

Jak zrobić coś takiego?

 

http://www.the-home-brew-shop.co.uk/acatalog/Stainless_Steel_Rotating_Sparge_Arm.html

 

Chodzi mi głównie o to, jak uzyskać ruch obrotowy korzystając z ciśnienia wody.

W ostateczności przerobię jakoś obrotowy zraszacz ogrodowy, ale to rozwiązanie z linka mi się podoba, bo wygląda na proste i skuteczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.bohack.co...-grain-brewing/

Ja zrobiłem dokładnie według tego, rurki aluminiowe kupione w casto, koszt ok 20 zł + trójnik http://allegro.pl/zl...2200582155.html wtedy nie trzeba niczego lutować.

Edytowane przez Magneto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.bohack.co...-grain-brewing/

Ja zrobiłem dokładnie według tego, rurki aluminiowe kupione w casto, koszt ok 20 zł + trójnik http://allegro.pl/zl...2200582155.html wtedy nie trzeba niczego lutować.

A w jakim dziale kupiłeś te rurki? Przeszedłem cała Castoramę, ale znalazłem tylko 5-metrowe rurki miedziane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może wykorzystać ramię ze zmywarki po prostu? Taki zraszacz za ok 20 zł kupić można. A jest to od razu gotowy element, tylko założyć i działać musi.

Pod warunkiem, że jest na tyle lekki żeby obracał się pod wpływem grawitacyjnego spływu wody. Ja nie mam dużego spadku, zbiornik z woda do wysładzania znajduje się tuż nad kadzią zacierną. Wcześniej kombinowałem z innych cięższych materiałów i za bardzo nie chciało działać. Co prawda takie ramiona są robione z miedzi i nierdzewki także, ale myślę że chodzi tu o wysokość spadu wody, ewentualnie może jakaś pompa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie miałem z czymś takim kontaktu. A czy ten zraszacz nie ma aby otworków skierowanych w dół? Nie wiem czy nie potrzeba będzie dużego ciśnienia aby się obracał, w zmywarkach zdaje się jest od tego pompa. No i kluczową sprawą jest średnica tych otworów, żeby nie lało się z tego jak z motopompy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To od zmywarki nie obraca się chyba siłą odrzutu, tylko jakoś inaczej. Dziurki ma skierowane w dół.

Takie teoretycznie byłoby idealne:

http://allegro.pl/spryskiwacz-do-zmywarki-bosch-sd13gt1b-czesci-i2218045318.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się, że dziurki są za duże i tempo wysładzania będzie za szybkie. Nie ma co kombinować i lepiej postawić na sprawdzone rozwiązania, konstrukcja jest naprawdę prosta, potrzebne są rurki fi6, fi 8 i fi 15 + 3 uszczelki + wiertło 1mm + trójnik, jeśli nie chce się tego lutować. Zraszacz można skonstruować w niecałą godzinę i to bez specjalnych zdolności do majsterkowania.

post-2444-0-55551500-1332194503_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uszczelnienie jest między 15 a 8, wymiary podaję jako zewnętrzne. Ja miałem taką uszczelkę wiec ją zastosowałem i tylko jedną, w oryginalnym projekcie były 3 mniejsze.

A czym zasklepiłeś końce rurek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czym zasklepiłeś końce rurek?

Plastikowe zaślepki, poobcinałem z podpórki pod półkę meblową, walał się taki niepotrzebny a że akurat pasował, generalnie wszystko co pasuje średnicą do rurki, ostatecznie można silikonem sanitarnym. Średnicę największej rurki także można dopasować do posiadanych uszczelek i węża, który do niej będzie podłączony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod warunkiem, że jest na tyle lekki żeby obracał się pod wpływem grawitacyjnego spływu wody. Ja nie mam dużego spadku, zbiornik z woda do wysładzania znajduje się tuż nad kadzią zacierną. Wcześniej kombinowałem z innych cięższych materiałów i za bardzo nie chciało działać. Co prawda takie ramiona są robione z miedzi i nierdzewki także, ale myślę że chodzi tu o wysokość spadu wody, ewentualnie może jakaś pompa?

A jaki maksymalny przepływ uzyskujesz w ten sposób? Ile litrów na minutę? Chyba na razie nie będę się bawił w żadną pompę, tylko użyję fermentora z kranikiem na podwyższeniu jako źródła gorącej wody i zobaczę jak to działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaki maksymalny przepływ uzyskujesz w ten sposób? Ile litrów na minutę? Chyba na razie nie będę się bawił w żadną pompę, tylko użyję fermentora z kranikiem na podwyższeniu jako źródła gorącej wody i zobaczę jak to działa.

A do tego fermentora będziesz lać gorącą wodę.Nie prościej do kadzi filtracyjnej garnuszkiem nalać wody?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A do tego fermentora będziesz lać gorącą wodę.Nie prościej do kadzi filtracyjnej garnuszkiem nalać wody?

Po co lać?

Naleję tyle ile trzeba albo nawet więcej w oczekiwaniu na ułożenie się złoża filtracyjnego, odkręcam kranik w fermentorze i kranik z brzeczką i robi się samo. Kwestia zrównoważenia dopływu i odpływu.

Edytowane przez jake
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak z temp wody?

Fermentor mam zaizolowany matą do kaloryferów tak jak wszystkie inne naczynia. W ciągu godziny temperatura wody spada o około 2C.

Edytowane przez jake
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ramię już zrobione, działa tak jak właśnie chciałem i pompa niepotrzebna.

Zastosowałem małą modyfikację polegającą na dodaniu na samej górze najcieńszej rurki, centymetrowej długości pierścienia z rury 8mm (przymocowanej na stałe), bo inaczej trochę ciężko się obracało. Wkrótce pierwsze próby na bojowo.

post-151-0-42520000-1332831941_thumb.jpg

Edytowane przez jake
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Muszę przyznać, że zdało to egzamin. Wysładzanie poszło sprawnie i bez wzburzenia młóta, co zawsze było problemem nawet podczas lania wody na talerzyk. No i nie trzeba było nic dolewać, tylko samo się zrobiło. :okey:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.