Skocz do zawartości

Browar domowy "Na Szlaku"


Rekomendowane odpowiedzi

11 minut temu, anteks napisał(a):

Aliexpress taniej, ale trzy tygodnie oczekiwania, a ja dostałem na drugi dzień po zamówieniu

Amazon niemalże w cenie damtry, więc szału nie ma. Poza tym staram się wspierać, na ile to możliwe, rodzime biznesy, i to o nich pisałem w temacie cen. Na ali kupuję dość rzadko, a na amozonie wogóle

 

"ja do swojego dałem szybkozłączki na wąz piwny między nalewarką a kegiem i reduktorem"

U mnie zaplanowałem na razie na sztywno - jedyne co jeszcze chcę wymienić to króćce w nalewarce z 6mm na 8mm

 

Panowie jeszcze jeden temat- jaką butlę kupić - czy 2 lity mi wystarczy - na początek przewiduję jedynie wyszynk z fermentora i rozlew do butelek. Na jednej ze stron dostawcy sprzętu do wyszynku wyczytałem, że 2kg CO2 wystarczają do wyszynku 600litrów piwa. Jest to możliwe?? To moja roczna produkcja

[...]W zależności od ilości napełnienia butle CO2 mają różne rozmiary i średnice. Butelka o wadze 0,5 kg wystarcza na 150 litrów piwa, butelka 2 kg na 600 litrów[...]

 

 

 

Edytowane przez korzen16
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam butle 8kg,5kg,1,5kg oraz 0,5kg. Na ile wystarczą to nie wiem ale napewno nie na tyle co napisałeś. co2 schodzi do przedmuchu, nagazowania piwa i dodam że lubi skończyć się w najmniej oczekiwanym momencie ;)

ps jak masz miejsce to brałbym 5kg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, korzen16 napisał(a):

Ot taka niespodzianka - dostałem nalewarkę z dodatkowym gniazdem pod manometr, ale bez manometru - wyszło przy składaniu wszystkiego. Oprócz tego "choinki" do podłączenie przewodów są wystarczające do węża 8mm, więc nie będę ich wymieniał. Muszę w takim razie dokupić jedynie manometr lub zaślepić wolne przyłącze pod zegar.

 

 

 

nalewarka.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WARKA#46 Pszeniczne Amerykańskie 26.08.2023

Planowane 11,7°Blg 28L (do fermentora) Zakładana wydajność całkowita około 70% IBU 16

Wyszło 12°Blg, 28L - wydajność całkowita około 70%; 

 

 

3,0 kg słód pszeniczny Viking 58,3%

2,0 kg słód Pilzneński Viking 33,83%

0,50 kg słód karmelowy 30 Viking 8,4%

 

30g +10g + 10g  Lubelski

20g +30g Citra

 

 

Drożdże US-05 gęstwa z warki #45

 

Zacieranie:

 

Zasyp do 28l wody o temp. 68°C 

Zacieranie przez 60' w temperaturze 65°C

Podgrzanie do 76° i wygrzew przez 10'

 

Do gara trafiło ok. 30L, gęstości około 10°Blg. (początek filtracji - 13°Blg; koniec wysładzania przy 9°Blg)

 

Chmielenie i dodatki

Gotowanie 60'

30g Marynka 60'

10g Lubelski 45'

10g Lubelski 5"

20g Citra 0'

30g Citra na 7 dni na zimno

 

Chłodzenie (temperatura wody ok. 15°C) do temperatury 19°C ok. 35' - do fermentora trafiło 28L brzeczki o gęstości ok. 12°Blg

 

Drożdże: Gęstwa drożdżowa z warki nr 45 (US-05)

 

Fermentacja:

26-27.08.2023 - 19°C-->18°C (zadane drożdże do 19°C) - fermentacja ruszyła po półtorej dobie

28-29.08.2023 - 18°C (burzliwa)

01.09.2023 - 17°C (koniec burzliwej)

02-06.09.2023 17°C--16°C

07.09.2023 - 16°C; przelane na cichą do fermentora ciśnieniowego (ciśnienie 1,8bara), dodane 30g Citry

 

Blg po cichej ........° co daje ........ alkoholu nie zmierzyłem

 

 

............ -  Butelkowanie - wyszło .......x0,5L z dodatkiem 4,2g glukozy na butelkę - planowane nagazowanie 2,8v/v całość została wypita prosto z fermentora bez rozlewu do butelek

 

Słód ześrutowałem bardzo drobno, prawie na mąkę, przez co filtracja trochę się slimaczyła. Pierwsze 12-15 litrów poszło sprawnie, ale druga 15stka już się przytkała - nie wiem dokładnie ile trwała całość, bo zostawiłem filtrację na trzy godziny. Jak wróciłem było już po temacie.

Edytowane przez korzen16
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Godzinę temu, wizi napisał(a):

Po co Ci jednocześnie kwas mlekowy i fosforowy? Jest za tym jakąś głębsza myśl?

Tak, planuje zakwaszenie część brzeczki na próbę i zrobieni Pastry Sour, bez bawienia się z bakteriami. 

 

Z tego co pamiętam mój profil, do korekcji potrzebowałem tylko chlorku i siarczanu wapnia. Chlorku i węglanu sody nie dodawalem. 

Edytowane przez korzen16
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klamoty vol. II

Dziś doszło drugie zamówienie i wydaje się że na dzień dzisiejszy mam komplet do fermentacji ciśnieniowej.

@anteks "kazał" 😜 kupić butlę 5L i taka przyszła + JG do wyszynku razem z kranem

 

1693862750239.jpg

Edytowane przez korzen16
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cieszę się z nowych zabawek jak mały chłopiec i oczywiście nie wytrzymałem i wypróbowałem już fermentor. A ponieważ nic nie warzylem w tym tygodniu, to przelalem ostatnia pszenicę amerykańska na cicha, wrzucilem Citrę na zimno i dobiłem ciśnienie do 1,8 bara. Dzisiaj sprawdziłem i ciśnienie trzyma, tylko zawór nadmiarowy ciśnienia popuszczał już od 1.5 bara. Podrasowałem go i teraz można ustawiać ciśnienie w zakresie od 0 do 2 barów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie zakupiłeś butle CO2? W jednym lokalnym sklepie na pytanie o butle uzyskałem odpowiedź, że współpracują tylko z firmami i to na podstawie umowy. 

 

2 godziny temu, korzen16 napisał(a):

 

Odebrałem właśnie jeszcze jeden gadżet. Gdzieś widziałem jak przez to sito zlewania była brzęczka na fermentację. Ponoć jest bardzo skuteczne i łapie prawie wszystko. 

Jest to sito do miodu z siatki z tworzywa

IMG_20230907_201047.jpg


Jeżeli chodzi o filtrację po gotowaniu to ze swojej strony śmiało mogę polecić gęste sito do filtracji nalewek fi250. Kładę na fermentor i zlewam bezpośrednio przez kranik. Dokupiłem nawet drugą sztukę, którą używam jak whirlpool nie daje rady i przelewam z jednego do drugiego. Jeżeli chodzi o mycie to czyszczę domestosem. 

5cfce2.978f67_xxl.webp.6dab1f6e3dca4597f3ab4d993fc59c61.webp

Edytowane przez draker
literówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, draker napisał(a):

Gdzie zakupiłeś butle CO2? W jednym lokalnym sklepie na pytanie o butle uzyskałem odpowiedź, że współpracują tylko z firmami i to na podstawie umowy.

Tutaj

Współpraca wzorowa i ceny jedne z najniższych w polskich sklepach.

Edytowane przez korzen16
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wprowadzenie fermentacji ciśnieniowej w browarze wywołało efekt lenistwa do butelkowania - obecnie łoję pszenicę prosto z tanka i coś czuję, że nie zdążę jej zabutelkować. Po prawie dwóch tygodniach sztucznego gazowania w temperaturze ok. 12-13°C poziom nagazowania jest już dla mnie wystarczający. Ciekawe jest to że sztuczne nagazowanie jest jakby inne niż te naturalne, "drożdżowe" - jest takie grzeczniejsze, bardziej ułożone i aksamitne. Chyba że to tylko moja sugestia.... nie wiem.

 

Tak czy inaczej chyba będę przerzucał się na kegi. Jednego już zakupiłem, ale zastanawiam się też nad Keg petami o czym ostatnio wspominał @anteks, nawet jak miały by one starczyć na kilka warek to i tak będzie to wygoda i szybkość. Butelki są fajne ale zabierają dużo czasu na przygotowaniu i czekaniu na nagazowanie. U siebie w zasadzie preferuję piwa lekkie, których nie zamierzam trzymać latami, więc kegi powinny się dobrze spisać. Mam już nalewarkę przeciwciśnieniową, to przygotowanie kilku butelek na rozdawnictwo nie będzie problemem. Jedyne utrudnienie to schładzanie piwa w kegu do konsumpcji. Przy kilku czy kilkunastu beczkacch nie będę miał ich gdzie schładzać jednocześnie, więc czekałby mnie jeszcze zakup schładzarki do piwa. Temat do przemyślenia.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

"Będziesz Pan zadowolony". 😁

Jedno "ale" - Twój keg to keg cola-cola, który ma złącza pinlock-i. I nie posiada zaworka bezpieczeństwa. 

Keg pepsi posiada ball lock-i i ma ten zaworek. 

W sumie niewielka różnica, ale warto o tym pamiętać przy zakupie złączek.

Pozdrawiam, Paweł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plan na dzisiaj:

WARKA#47 v1 Cherry Ale 01.10.2023 

Planowane 9°Blg 12L (do fermentora) Zakładana wydajność całkowita około 70% IBU 8

Wyszło 9,5°Blg, 17,5L - wydajność całkowita około 83%; 

 

 

2,0 kg słód pilzneński Viking 83,3%

0,4 kg słód pszeniczny Viking 16,7%

5g  Premiant

Drożdże K-97 (zobaczymy co to za jedne)

 

Zacieranie:

 

Zasyp do 20l wody o temp. 69°C + 3ml kwasu ortofosforowego 

Zacieranie przez 60' w temperaturze 65°C

Podgrzanie do 76° i wygrzew przez 10'

 

Do gara trafiło ok. 18L, gęstości około 8,5°Blg. (początek filtracji - 8,5°Blg; koniec filtracji 8,5°Blg)

 

Chmielenie i dodatki

Gotowanie 60'

5 g Premiant

Wiśnie 2 kg na cichą

15ml kwasu mlekowego na cichą dodatek samych wiśni, jak dla mnie, daje wystarczający poziom kwaśności (ok. 3pH)

 

Chłodzenie (temperatura wody ok. 15°C) do temperatury 15°C ok. 60' - do fermentora trafiło 17L brzeczki o gęstości ok. 9°Blg

 

Drożdże: Uwodnione drożdże K-97

 

Fermentacja:

 

02.10.2023 -15°C (pierwsze oznaki fermentacji po około 12 godzinach od zadania drożdży)

03.10.2023 - 16°C

04.10.2023 - 17°C

05-10.10.2023 - 16°C (06.10.2023 dodane 1,80 mrożonych wiśni. Przy założeniu 8g cukru w 100g wiśni dodane zostały 144g cukru) 

11.10.2023 przeniesione na cc w 0°C

25.11.2023 gazowanie w kegu 3x3 bary + mieszanie kegiem przez 3minuty za każdym razem i przeniesienie do lodówki w 4°C

 

Blg po cichej 5° co daje ok. 8% alkoholu

 

 

 

 

 

Edytowane przez korzen16
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczorajsze warzenie poszło bardzo sprawnie - całość łącznie ze sprzątaniem zajęła mi ok. 4,5 godziny. Zaskoczyła mnie też wydajność: planowałem 12 litrów 9°, a wyszło 17.5 litra, chociaż odpuściłem sobie wczoraj wysładzanie. Podejrzewam, że powodem jest to, że ze  śrutownika wychodzi prawie sąma maka. 

 

Przy przelewaniu brzeczki do fermentora użyłem zakupionego sita. Wydaje się, że się przyda, do wiadra trafia niemalże klarowna brzeczka. 

Edytowane przez korzen16
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.