Skocz do zawartości

HonzaHomeBrewery


Rekomendowane odpowiedzi

Moje brett trois wystartowaly w 2 godziny i to na kazdym etapie - 1 startera, 2 startera az wreszcie zadane do piwa, za to przywolane WLP 645 clausseni ruszyly dopiero po ok 50 godzinach, startery tez wolno startowaly i nie byly spektakularne.

 

Może jest to kwestia wyjściowej ilości komórek, z której startujemy, tak naprawdę są to organizmy żywe, więc wiele czynników może mieć wpływ na ich namnażanie i chęć do fermentacji.

A może się koledze szczepy pomyliły :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem na myśli kolegę Lodzermensch :)

, że być może trafił mu się czeski błąd, a Panu Panie kolego ufam, więc informacji na opakowaniu nie przeczytałem, ale sugerujesz, że powinienem

:P

Edytowane przez Bzdzionek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój 1,5 litrowy starter WLP644 ruszył po kilku godzinach.

 

To jakieś wyjątkowo posłuszne te Wasze dzikusy były :)

 

Ja małymi krokami zbliżam się do 24h laga i teraz jest pytanie zmieniamy szczep, czy nadal czekamy aż łaskawie zaczną konsumpcję?

 

Wiem, że ekstremalne lagi trwają 72h, ale czy warto tyle czekać, bo można się też nie doczekać.

 

edit. 08.07.2014

 

Tak się tą fermentacją przejąłem, że się w prostej matematyce rąbnąłem, stan na wczoraj to lag 24h, a nie jak było w pierwszej wersji 48h

Edytowane przez Bzdzionek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatura idealna, 25°C

 

sprawdź numerek na butelce

 

wygrzebałem buteleczkę, sprawdziłem numerek i oto prawda wyszła na jaw, kolega Leszcz był pijany i pomylił cyferki, niby subtelna różnica, a jednak zamiast WLP644 dostałem WLP645 czyli Brettanomyces Claussenii, co wskazuje, że kolega Lodzermensch ma rację z tymi szczepami, więc czekamy, do 50h laga jeszcze trochę czasu mam :)

Edytowane przez Bzdzionek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka #23 American Wild Ale

 

Jeżeli chodzi o fermentację to chyba nadal dupa z uszami (zbliżamy się do 48h laga). Brak typowych jej oznak, tzn.: rurce bulgotce cisza, ale pokrywa może być nieszczelna, brak piany na powierzchni brzeczki. Jedyna różnica jaka się pojawiła, to po uchyleniu pokrywy fermentora oprócz zapachu typowego dla brzeczki pojawił się lekko inny nieco specyficzny zapach, który może być oznaką fermentacji pytanie tylko jakiej? Być może bitwę o żarełko wygrały jednak tlenowce i zamiast Wild Ale będzie Sour Ale. Mam tylko nadzieję, że nie przyczyniłem się to tej potencjalnej infekcji uchylając pokrywę fermentora

Nie mam doświadczenia z tym szczepem drożdży, więc ciężko mi cokolwiek wyrokować w tej sprawie na chwilę obecną

 

Podjąłem jednak decyzję, że już tam nie zaglądam, zostawiam jak jest do końca tygodnia i wtedy ewentualnie zmierzę Blg

Edytowane przez Bzdzionek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co by Bzdzionkowi nie było smutno: :)

Mat to kolejne potwierdzenie, że Greta nie toleruje ABSów (Absolutny Brak Szyjki) :P. Ja już wszystkie tego typu butelki wywalam bezpowrotnie.

Ja kupilem stolowa kapslownice grifo hd :)

Edytowane przez mat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka #23 American Wild Ale

 

Jeżeli chodzi o fermentację to chyba nadal dupa z uszami (zbliżamy się do 48h laga). Brak typowych jej oznak, tzn.: rurce bulgotce cisza, ale pokrywa może być nieszczelna, brak piany na powierzchni brzeczki. Jedyna różnica jaka się pojawiła, to po uchyleniu pokrywy fermentora oprócz zapachu typowego dla brzeczki pojawił się lekko inny nieco specyficzny zapach, który może być oznaką fermentacji pytanie tylko jakiej? Być może bitwę o żarełko wygrały jednak tlenowce i zamiast Wild Ale będzie Sour Ale. Mam tylko nadzieję, że nie przyczyniłem się to tej potencjalnej infekcji uchylając pokrywę fermentora

Nie mam doświadczenia z tym szczepem drożdży, więc ciężko mi cokolwiek wyrokować w tej sprawie na chwilę obecną

 

Podjąłem jednak decyzję, że już tam nie zaglądam, zostawiam jak jest do końca tygodnia i wtedy ewentualnie zmierzę Blg

Nieplanowana Wild IPA zaczęła popierdywać po dorzuceniu 100g cukru. Tylko że u mnie w balonie zalanym pod korek, więc jakby o tlenowce gorzej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie da się grifo uciąć szyjki - działa jedynie pionową siłłą nacisku na butelkę. W moim rozumieniu to właśnie efekt przedstawiony na zdjęciach ostatecznie pomógł Matowi podjąć decyzję o zakupie kapslownicy stołowej. Choć mogę się mylić, ale naprawdę nie wiem co by trzeba zrobić, żeby popsuć tak butelki ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie da się grifo uciąć szyjki - działa jedynie pionową siłłą nacisku na butelkę.

 

Do tej pory też tak myślałem i myślę nadal, ale zobaczymy co ma autor zdjęć do powiedzenia w tej sprawie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK dzięki za foto, to teraz wygląda na to, że butelki na zdjęciu mogła jednak załatwić greta. Zatem kwestia wadliwych butelek, czy nieumiejętnego kapslowania (zbyt duża siła nacisku)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do wątku głównego, a więc do warki American Wild Ale, podobnie jak u kolegi Lodzermensch Brettanomyces Claussenii ruszyły po około 50h od zadania do brzeczki.

Wczoraj zajrzałem do porzuconej próbki z testem FFT i mnie odrzuciło, smród jest wręcz nieziemski, głównie wymiocin. Leszczu co ty mi dałeś w tej buteleczce :P

Po tej wątpliwej przygodzie sensorycznej nie wiem czy to był, aby na pewno dobry pomysł zaczynać z dzikusami :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli wynikałoby z tego, że one już tak mają. Na wrzesień planuje start eksperymentów z Brettami, chciałem zacząć właśnie od B. claussenii i bruxellensis Trois. Wasze doświadczenia z claussenii na razie trochę są niepokojące... Czekam więc z niecierpliwością na opis efektów, czy wynagrodzą problemy.

 

PS Przepraszam za ewentualne błędy, Tapatalkuje...

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.