Skocz do zawartości

Hasintus

Members
  • Postów

    815
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    1

Aktywność reputacji

  1. Dzięki!
    Hasintus otrzymał(a) reputację od osatronix w Utlenienie piwa.   
    Jeżeli już ktoś tak bardzo chce ograniczyć napowietrzenie piwa, to trzeba rozlewać poprzez rurkę sięgającą do dna butelki.
  2. Super!
    Hasintus otrzymał(a) reputację od Igorrodz w syrop glukozowo-fruktozowy - jak zrobić?   
    To oczywiście nie jest prawda
  3. Super!
    Hasintus otrzymał(a) reputację od bart3q w Usuwanie DMS w gotowym piwie   
    Mi też tak się wydawalo puki nie zrobiłem kilku kursów sensorycznych. Teraz prawie w każdym swoim piwie coś znajduję.
  4. Super!
    Hasintus otrzymał(a) reputację od pawel1975 w Sprzedaż domowego piwa   
    Istnieje też taka dziwna reguła:
    puki coś robisz na kompletnym nielegalu, nie jesteś nigdzie zarejestrowany, nie płacisz żadnych podatków, żadnych deklaracji, to jakoś się kreci.
    Jeżeli spróbujesz coś zrobić legalnie to wyrośnie nagle tysiąc problemów, kontroli i w końcu cię uwalą.
     
    Dlatego myślę sobie, pieprzyć system i sprzedawać.
  5. Super!
    Hasintus otrzymał(a) reputację od MaxiKing w Płytowy wymiennik ciepła   
    U mnie to wygląda mniej więcej tak.
  6. Super!
    Hasintus otrzymał(a) reputację od Krowa w program BeerSmith - pomoc dla użytkowników   
    Słód pilzneński 3 EBC Strzegom
    Słód monachijski 14 EBC Strzegom
    Słód karmelowy jasny 128 EBC Strzegom
    Słód barwiący 1400 EBC Strzegom
    Więcej nie wiem.
  7. Super!
    Hasintus otrzymał(a) reputację od mieho w Płatki dębowe   
    Ta "smoła" o której piszecie nazywa się żywica piwowarska i bodajże w Czechach i Niemczech nadal można ją kupić. Służy do zaizolowania powierzchni drewnianej beczki wewnątrz. Ten sposób był używany dawniej jak nie było beczek stalowych tylko drewniane.
    Drugi przypadek to niektóre piwa angielskie tradycyjnie dojrzewające w beczkach oraz belgijskie red flanders, oud brune i lambiki. W przypadku belgijskich są to stare beczki często po winie kupowane we Francji. Taka beczka napełniana jest gorącą wodą, wrzuca się specjalne łańcuchy o ostrych krawędziach i obraca się nią we wszystkich kierunkach, w ten sposób następuje mycie. Wewnątrz niczym się nie pokrywa, do piwa przenikają taniny z drewna a także przez pory w drewnie następuje delikatna wymiana powietrza. To wszystko nadaje piwu specyficznego bukietu.
  8. Super!
    Hasintus otrzymał(a) reputację od korzen16 w "100% peated ale" czyli 100% torfu w piwie   
    Piłem jasne 100% peated od WiHuRy i wrażenie niesamowite: najpierw jakby przejechała beczka z roztopionym asfaltem, a potem spalona płyta główna z komputera w płynie . Jednak wypić się dało.
  9. Super!
    Hasintus otrzymał(a) reputację od 101k w Butelki zwrotne   
    Mamy pojęcie, nie mamy możliwości zmiany. Nie stać nas na taką etykiecierkę jaką maja browary regionalne (Gościszewo). Dlatetgo nie będzie krawatek i łatwo odmaczających etykiet z Atrezana jeszcze długo. Za to będzie dobre piwo.
  10. Super!
    Hasintus otrzymał(a) reputację od Brunnenbraeu w II Szczeciński Konkurs Piw Domowych PIVARIA 2013   
    Zaczynam żałować, że nie sędziowałem w "zielonych"
     
    Przy okazji gratulacje dla wszystkich.
  11. Super!
    Hasintus przyznał(a) reputację dla AgaL w II Szczeciński Konkurs Piw Domowych PIVARIA 2013   
    Moje zielone to było American Wheat chmielone na jabłkowo-miętowo-cytrusowo - Citra, Calypso plus Mosaic i Calypso na zimno. Do tego na cichą skórka z limonki wrzucona do spirytusu (gdzieś wyczytałam, że olejki rozpuszczają się lepiej w alkoholu) a potem ten spirytus wlałam do fermentora. Ciekawy efekt - cała zieleń ze skórki przeszła do spirytusu i zrobił się zielony.
     
    Dla koloru w planach miałam dodanie likieru blue curaco, ale okazało się, że starczylo mi tylko na jedną butelkę. Z otchłani szafki wygrzebałam likier w kolorze zielonym o smaku melona i tak zabarwiłam piwo. W efekcie wyszedł świeży melon plus cytrusy, jabłka i mięta.
  12. Super!
    Hasintus przyznał(a) reputację dla mimazy w Browar Artezan   
    czytając dyskusję (?) od postu http://www.piwo.org/topic/6415-browar-artezan/page__st__440#entry179602
    mam bardzo mieszane uczucia, z jednej nie chcę zaśmiecać wątku, z drugiej wyjaśnić koledze Francowi że chleb nie rośnie na drzewach, ani że piekarnie go nie rozdają za darmo, z trzeciej wyrazić emocje gdy czytam tak oderwane od rzeczywistości opinie.
    Żyjesz na squocie w lewackiej komunie czytając przy świecach Lenina??
    Pracujesz wyłącznie społecznie utrzymując się z dobrowolnych datków??
    A może nie pracujesz tylko utrzymuje Cię ktoś inny?
    Przepraszam te pytania nie są osobistą wycieczką tylko serią pytań retorycznych, dających do myślenia- instalacja i maszyny, gaz, prąd, woda, chmiel,słód, drożdże, środki czystości, czynsz, podatki, inne podatki i opłaty które nie są podatkami ale trzeba je ponosić oraz jedzenie, dojazd i tysiące rzeczy które są konieczne i nie wiedzieć czemu wymagają pieniędzy sprawiają że bez pieniędzy we współczesnym świecie nie da się żyć.
    Rzemiosło polega na tworzeniu wysokiej jakości sztuki użytkowej. Za dobrą pracę należy się godna zapłata.
    Miarą sztuki jest dzieło, a nie to że wykonało się ją za darmo, albo wyrzuciło na śmietnik (w tym wypadku wylało w kanał)- wręcz odwrotnie, każdy trzyma kciuki by piwo Artezana było sprzedawane w Niemczech, Belgii czy wielu miastach w całej Polsce utrzymując tą samą jakość.
    Bo tylko pogorszenie jakości dla zwiększenia ilości można uznać za komerchę, tak powszechnie definiuje się to potoczne sformułowanie.
    A ograniczanie sprzedaży tylko i wyłącznie dla jakiegoś ideologicznego widzimisię byłoby po prostu głupie, ot coś jakby "jeśli nie zagłodzisz się na śmierć albo nie zginiesz inną śmiercią męczeńską to jesteś grzesznikiem i trafisz do piekła"
  13. Super!
    Hasintus przyznał(a) reputację dla Wiktor w Browar Artezan   
    no tak chłopaki sami powinni wypijać to piwo, a co nie wypiją rozdawać za darmo ubogim i sierotom.
  14. Super!
    Hasintus otrzymał(a) reputację od pablo w Stowarzyszenie Piwowarów Domowych   
    Stowarzyszenie, jak na razie jeszcze jest organizacją demokratyczną i członkowie maja wpływ na jego kształt. Macie pomysły, macie wizje, powinniście się zapisać. Dlatego caly czas uważam, że takie osoby jak Marusia czy Ray powinny tam należeć.
  15. Super!
    Hasintus przyznał(a) reputację dla nikiboom w chmiel Nelson Sauvin   
    Użyłem tego chmielu na ok 20 l PA o ekstrakcie 12 Blg w ilości 20 g - 60 min, 20 g - 15 min, 20 g - 5 min, 20 g na cichą. Drożdże US -05
    Przyznam, że w takiej ilości daje przyjemną goryczkę, a przede wszystkim piękny aromat owoców tropikalnych.
    Negatywnych efektów wspomnianych w pierwszym poście nie uświadczyłem.
  16. Super!
    Hasintus otrzymał(a) reputację od Usiu w przepis na piwo   
    Przepis na koreb jasne: zrobić piwo z jakiegokolwiek brewkita jasny lager, warzyć cały czas pod przykryciem, niczego broń boże nie dezynfekować, rozlewać do przeźroczystych butelek. Zaawansowani mogą robić refermentację cukierkami toffi.
  17. Super!
    Hasintus otrzymał(a) reputację od Maryush w Piwo na zamówienie?   
    Napewno nie w browarze Artezan. Browar Artezan został stworzony przez pasjonatów po to, aby robić jak najlepsze piwo pod własną marką.
  18. Super!
    Hasintus otrzymał(a) reputację od Fidel w Piwo slowianskie (z X wieku)   
    No dobra:
    z X w. to nie ma żadnych dokładnych opisów w źródłach i pozostaje wyobraźnia i radosna twórczość. Nieco później w dojrzałym średniowieczu i praktycznie do industrializacji mniej więcej tak:
    Zacieranie: dekokcyjne (Niemcy, Środkowa Europa - patrz mój awatar)albo infuzja robiona tak ze lano gorącą wodę z wysokości 1 m, ewentualnie specjalnymi czerpakami, tak że woda zalewając słód miała ponizej 70 stponi i czekano 2-3 godziny, co jakiś czas mieszając (Anglia XIV w) . Była tez metoda wrzucania do zacieru rozgrzanych kamieni ( np. Litwa, Żmudź), sposobów na zacieranie było wiele.
    Filtracja - drewniana beczka a raczej dzieża z dziurą w ściance u dołu, na dno kładzie się warstwę słomy całymi źdżbłami po długości, na warstwę słomy z deszczułek układa się fałszywe dno na poprzecznym stelażu z 2 listew miedzy dnem rzeczywistym a fałszywym - czyli taka prymitywna wersja filtratora wiadro w wiadrze.
    Fermentacja w drewnianych beczkach, jeden ze sposobów wyjaławiania beczek to załadowanie wcześniej umytej beczki słomą, podpalenie słomy wewnątrz i turlanie beczką (spotyka się na rycinach).
    Nie wiedziano, że drożdże to drożdże ale zbierano je z góry i dawano do następnej fermentacji. Beczki tuż po fermentacji burzliwej były szpuntowane, wiec piwo było lekko nagazowane (podobnie jak real ale czy tradycyjny kellerbier)
    Oczywiście było wiele różnych sposobów regionalnych. Było tez masę przesądów np. miauczenie kota przy fermentującym piwie miało poprawiać jego smak, przy warzeniu piwa nie mogła się pojawiać kobieta w tzw. okresie
    Przypuszcza się, że chmiel u nas był znany od zarania dziejów - wcześniej niż na zachodzie Europy.
    I jeszcze jedno ostatnio gdzieś czytałem, że współczesna pszenica nie ma nic wspólnego ze średniowieczną, która przypominała bardziej orkisz.
  19. Super!
    Hasintus otrzymał(a) reputację od Alban w Piwo slowianskie (z X wieku)   
    No dobra:
    z X w. to nie ma żadnych dokładnych opisów w źródłach i pozostaje wyobraźnia i radosna twórczość. Nieco później w dojrzałym średniowieczu i praktycznie do industrializacji mniej więcej tak:
    Zacieranie: dekokcyjne (Niemcy, Środkowa Europa - patrz mój awatar)albo infuzja robiona tak ze lano gorącą wodę z wysokości 1 m, ewentualnie specjalnymi czerpakami, tak że woda zalewając słód miała ponizej 70 stponi i czekano 2-3 godziny, co jakiś czas mieszając (Anglia XIV w) . Była tez metoda wrzucania do zacieru rozgrzanych kamieni ( np. Litwa, Żmudź), sposobów na zacieranie było wiele.
    Filtracja - drewniana beczka a raczej dzieża z dziurą w ściance u dołu, na dno kładzie się warstwę słomy całymi źdżbłami po długości, na warstwę słomy z deszczułek układa się fałszywe dno na poprzecznym stelażu z 2 listew miedzy dnem rzeczywistym a fałszywym - czyli taka prymitywna wersja filtratora wiadro w wiadrze.
    Fermentacja w drewnianych beczkach, jeden ze sposobów wyjaławiania beczek to załadowanie wcześniej umytej beczki słomą, podpalenie słomy wewnątrz i turlanie beczką (spotyka się na rycinach).
    Nie wiedziano, że drożdże to drożdże ale zbierano je z góry i dawano do następnej fermentacji. Beczki tuż po fermentacji burzliwej były szpuntowane, wiec piwo było lekko nagazowane (podobnie jak real ale czy tradycyjny kellerbier)
    Oczywiście było wiele różnych sposobów regionalnych. Było tez masę przesądów np. miauczenie kota przy fermentującym piwie miało poprawiać jego smak, przy warzeniu piwa nie mogła się pojawiać kobieta w tzw. okresie
    Przypuszcza się, że chmiel u nas był znany od zarania dziejów - wcześniej niż na zachodzie Europy.
    I jeszcze jedno ostatnio gdzieś czytałem, że współczesna pszenica nie ma nic wspólnego ze średniowieczną, która przypominała bardziej orkisz.
  20. Super!
    Hasintus przyznał(a) reputację dla olo333 w Arkusz do obliczenia ilości gęstwy potrzebnej do zaszczepienia brzeczki   
    Jakoś nie mogę się przekonać do tego kalkulatora:
     
    http://www.mrmalty.com/calc/calc.html
     
    chyba ze względu na obcy język i jednostki, które muszę zmieniać. Postanowiłem zatem stworzyć coś prostego na własny użytek w excelu, opierałem się na wiki oraz na tym temacie:
     
    http://www.piwo.org/..._hl__arytmetyka
     
    Nie wiem, czy coś takiego tu już jest, ale może się komuś przyda. Jeżeli ktoś ma jakieś uwagi, to proszę się nimi podzielić.
    Ilość gęstwy.xlsx
  21. Super!
    Hasintus otrzymał(a) reputację od marekch2 w Grzałka elektryczna do kega - różne zagadnienia   
    Ostatnio przyszedł mi do głowy taki pomysł:
    kupić zwykły ocynkowany kociołek blaszany, taki jak do gotowania bielizny, albo inne duże wiadro (średnica większa od średnicy kega) w tym kociołku zamontować grzałki, wstawić do niego keg. Przestrzeń z grzałkami, między ścianą kociołka a kegiem zalać olejem transformatorowym.
     
    Nie będzie się przypalać, ogrzewanie będzie równomierne, wnętrze kega będzie łatwe do oczyszczenia.
  22. Super!
    Hasintus przyznał(a) reputację dla shayboos w Browar Artezan   
    Jeżeli patrzeć na to co lubi "polski odbiorca" to musielibyście warzyć gniota w stylu tyskim lub podobnym. Moim zdaniem właśnie Artezan i inne Browary z prawdziwego zdarzenia powinny szerzyć wśród motłochu prawdę o innym piwie, o innych stylach i innym wyobrażeniu na piwo jako takie. To tak jak z Guinessem - typowy polski "piwosz" po pierwszym łyku się skrzywi. Dopiero pijąc 3 może 4 Guinnesa zaczyna zauważać, że to się da wypić. A od 10 zaczyna nawet lubić.
  23. Super!
    Hasintus przyznał(a) reputację dla coder w Browar Artezan   
    Coś ty, to nie ma sensu - doszliśmy do receptury (prawie) idealnej, i naraz mamy to popsuć, żeby zaoszczędzić 32 złote na surowcach?
     
    Jeżeli już receptura będzie ewoluować, to tyko w kierunku jeszcze lepszego smaku. A i tak z tego co widze w Witbierze najważniejsze jest dopieszczenie fermentacji i właściwe przyprawienie, żeby złapać balans drożdże/przyprawy.
  24. Super!
    Hasintus przyznał(a) reputację dla e-prezes w Browar Artezan   
    A moim zdaniem właśnie ten styl jest warty popularyzacji własnie w takiej mozolnej formie, w opozycji do radlera. To dobry przykład jak robią wodę z mózgu koncerny a lud to kupuje. Niezależnie na ile nośny historycznie jest to styl i jak to interpretują organy podatkowe należy dać świadectwo prawdzie (mówiąc kolokwialnie).
     
    Zdaję sobie sprawę z tego, że receptura będzie ewoluować, bo trzeba ciąć koszty, by zacząć zarabiać i mam nadzieje, że wit radlerem nigdy nie będzie.
  25. Super!
    Hasintus przyznał(a) reputację dla vettis w Browar Escarabajo   
    Wczorajsza warka:
     
    WARKA 117 Saison 14°Blg – 24IBU – 26l
     
    Skład:
     
    Słody:
    Słód pilzneński (Czechy) – 4 kg
    Słód monachijski (Czechy) – 0,8 kg
    Słód pszeniczny (Czechy) – 1 kg
    Słód karmelowy jasny Carahell® Weyermann – 0,2 kg
    Słód karmelowy jasny Caraamber® Weyermann – 0,1 kg
    Słód karmelowy ciemny Caraaroma® Weyermann – 0,2 kg
    Słód zakwaszający Weyermann® – 0,1 kg
     
    Inne:
    Mech Irlandzki – 5g
    Curacao – 30g
     
    Zacieranie:
    23l wody zacierania
     
    52°C – wsypane słody
    63°C – 50 min
    72°C – 20 min
    76°C –
     
    Wysładzanie:
    Wodą o temp. 76°C do objętości 33l
     
    Gotowanie:
    70 min
     
    Chmielenie:
    70 min – 20g Marynka 9,0 % A-A
    15 min – 15g Saaz 3,1 % A-A
    5 min – 15g Saaz 3,1 % A-A
     
    Inne:
    20 min – 20g Curacao
    15 min – 5g Mech Irlandzki
    5 min – 10g Curacao
     
    Drożdże:
    Wyeast 3724 Saison Ale - starter
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.