Skocz do zawartości

Tatasek

Members
  • Postów

    57
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Aktywność reputacji

  1. Dzięki!
    Tatasek przyznał(a) reputację dla Cyslavv w Palnik/taboret gazowy + butla w mieszkaniu   
    Przepraszam, że tak późno odpisuję. Nie ma żadnego problemu w gotowaniu. Osobiście robię warki "na dwa kegi" czyli gotuję około 45 litrów. Przy momencie podgrzewania moc ustawiam na max (240), a jak już się zagotuje to na połowę (120) i tak przy takim ustawieniu może się gotować, aż się wygotuje . Plusem jest to, że płyta jest dosłownie o 1mm poniżej obudowy i tak naprawdę garnek opiera się na obudowie, a tylko minimalnie dotyka płyty. Załączam filmik z gotowania, ale tutaj było coś właśnie około 23L.
    IMG_0216.MOV
  2. Dzięki!
    Tatasek przyznał(a) reputację dla Łachim w Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony   
    Na podwójnym reduktorze możesz ustawić inne ciśnienie dla każdego z kegów, ale jest oczywiście droższy.
  3. Dzięki!
    Tatasek przyznał(a) reputację dla x1d w Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony   
    Trójnik lub podwójny reduktor.
  4. Super!
    Tatasek przyznał(a) reputację dla Gawron w BIAB, czyli warzenie w worku bez wysładzania - fotoreportaż   
    Pominięcie wysładzania zgodnie z teorią powinno dać piwo pełniejsze, bardziej słodowe, złożone z mniejszą ilością polifenoli, co wydaje się potwierdzać praktyka. Wysładzanie nie zostało wymyślone, żeby dać lepsze piwo, tylko, żeby jego produkcja była tańsza, poprzez bardziej efektywne wykorzystanie słodu.
  5. Super!
    Tatasek przyznał(a) reputację dla Mateusz Mięsny w OSTRY DYŻUR - wątek TYLKO dla potrzebujących pilnej pomocy !   
    Według tego https://www.brewersfriend.com/dilution-and-boiloff-gravity-calculator/ wyszło że abyś był blisko tych 12 blg musiałbyś to odparować do 19L. Zakładając odparowanie około 10% na godzine to musiałbyś 2h gotować. No chyba że wyjdzie większe odparowanie niż to 10%. Mi zazwyczaj po godzinie z 24L zostawało jakieś 20-21L więc ja bym normalnie to godzinkę gotować, najwyżej trochę lżejsze piwo Ci wyjdzie.
  6. Super!
    Tatasek przyznał(a) reputację dla grzesiuu w Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony   
    Z niskimi ekstraktami jak zobaczyłem, lepiej smakują po dłuższym czasie i odpowiednio się je chmieli. Dodam, że takie piwo 4% wcale nie musi smakować jak sikacz.
    z wiki piwo
    "Lepiej też ostatnie parę litrów zebrać do osobnego naczynia, i dolać dopiero wtedy jak jesteśmy pewni, że piwo nie wyjdzie za cienkie, szczególnie ważne jest to przy piwach mocnych. Jeżeli zostanie nam sporo niewykorzystanego cienkusza, możemy go wykorzystać do starterów albo zrobić podpiwek, albo nachmielić osobno i zrobić słabe piwo. "
    W takich sytuacjach mogłeś dodać 1 kg cukru moim zdaniem
    https://wiki.piwo.org/Filtracja_i_wysładzanie
  7. Super!
    Tatasek przyznał(a) reputację dla x1d w Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony   
    Cukier nie podniesie ciała, tylko doda % i innych alkoholowych efektów. Najprostsza opcja to odparowanie, ewentualnie dodanie ekstraktu, dla bardzo zapalonych - zatarcie brakującej porcji.
     
    Odfermentowanie sugeruje, że piwo będzie lekkie pod względem alkoholu i nie powinno być puste, choć to zależy też od surowców/drożdży/procesu.
  8. Super!
    Tatasek przyznał(a) reputację dla zasada w Fermentum Mobile - FM41 Gwoździe i banany   
    Ja bym zaczął po 24-36h bez widocznych oznak fermentacji.
    A jak temperatury: startera i brzeczki podczas zadawania i brzeczki teraz?
    Bo generalnie obstawiam, że jeszcze będą Ci na spacer wychodzić.
  9. Super!
    Tatasek przyznał(a) reputację dla anteks w Fermentum Mobile - FM41 Gwoździe i banany   
    Do jutra ruszą
  10. Super!
    Tatasek przyznał(a) reputację dla smola w Fermentum Mobile - FM41 Gwoździe i banany   
    Robiłem starter. Fermentuję w 14 - 15°C przez tydzień i drugi w pokojowej. Następnie znów tydzień w 15°C i rozlew. Zawsze mam sporo banana do trzeciego pokolenia, czwarta warka już słabiej. Nie leje do standardowego wiadra więcej jak 25l bo wychodzą na spacer. Im wyższa temp. fermentacji na starcie, tym mniej brzeczki leję do wiadra. W 18°C potrafią wyjść na spacer przy 20l.
  11. Super!
    Tatasek przyznał(a) reputację dla punix w Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony   
    BIABem nie zacierałem, byczkiem się nie czuję, ale przy weizenie whirlfloca spokojnie bym pominął Chyba, że chcesz akurat crystal weizena, to wyjątek potwierdzający regułę.
  12. Super!
    Tatasek przyznał(a) reputację dla anteks w Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony   
    grzanie do 45°C  przerwa 15 min
    grzanie do  55°C  przerwa 15 min
     grzanie do 62°C przerwa 40 min
    grzanie do  72°C przerwa 40 min
  13. Super!
    Tatasek przyznał(a) reputację dla x1d w Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony   
    tak
    Jeżeli chcesz uprościć:
    55 możesz pominąć
    62 i 72 możesz zrobić jako 67 stopni.
    Potem podgrzej do 76-78 (wygrzew)
     
     
     
  14. Super!
    Tatasek przyznał(a) reputację dla kiwitom w Gushing - zakażenie? American wheat   
    130 gram, ale na jaką ilość piwa? Co do zmieszania syropu z piwem, to ja zawsze robię dokładnie to samo co Ty i nigdy nie mieszam łygą i nigdy nie miałem żadnych przegazówek.
  15. Super!
    Tatasek przyznał(a) reputację dla kiwitom w Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony   
    Miałem podobne problemy, chmiel wyłaził z Hopa, a właściwie breja, która się z niego zrobiła. Polecam Ci wrzucenie czegoś ciężkiego do Hopa, żeby chmiel zostawał na dnie. Ja używam masywnego, ciężkiego kieliszka z bardzo grubego szkła. Pomaga to oczywiście do pewnej ilości chmielu, ale pomaga.
  16. Super!
    Tatasek przyznał(a) reputację dla smola w Fermentum Mobile - FM41 Gwoździe i banany   
    Zadaję w 12 i taką trzymam otoczenia, one sobie podnoszą do 14/15, a jak temp brzeczki zaczyna spadać, przenoszę do pokojowej. Robię tak z dwóch powodów. Brzeczki mogę wlac do wiadra do 25l oraz stres drożdży. Piwo jest bardzo aromatyczne i smaczne, nie czuć alkoholu.
  17. Dzięki!
    Tatasek przyznał(a) reputację dla skybert w [WODA] Dyskusje   
    Hmm... zawartość wodorowęglanów w wodzie i pH są ze sobą w jakimś sensie skorelowane. Ale, pH jak sama nazwa wskazuje  to w uproszczeniu stężenie jonów H+ w wodzie.
    Jednak pH nie jest miarą zawartości wodorowęglanów a zawartość wodorowęglanów nie jest miarą pH wody... Ale, po dodaniu jonów wodorowęglanowych odczyn pH wody wzrośnie w wyniku reakcji HCO3 z wolnym wodorem (H+). Jony wodoru, które są mierzone za pomocą pH-metru zostaną usunięte i w rezultacie pH-metr wykryje mniej jonów wodoru i pokarze wyższe pH...
     
    Można więc domniemywać że jeśli pH jest wysokie to i wodorowęglanów jest wystarczająco do buforowania pH.   
     
    Przy wysokiej ilość wodorowęglanów woda ma duży bufor dla zmian pH wody. Inaczej mówiąc woda miękka ma mało HCO3 a więc taka woda będzie niestabilna pod kątem pH (łatwo można zmieniać pH).
    W Twoim przypadku masz pH jakie masz + sporo innych jonów a więc można domniemywać że woda nie jest bardzo miękka i masz średnią ilość wodorowęglanów - 40-80 pph?
    Możesz też zrobić prosty test dodając kropla po kropli np kwasu mlekowego do 10 l wody - jeśli pH wody zmieni się dosyć szybko masz poniżej 20 pph HCO3. A jeśli dopiero po dodaniu ok 1-2 ml to raczej średnia lub wysoka.
     
    Z punktu widzenia procesu zacierania możliwość szybkiej modyfikacji pH zacieru a więc niska zawartość HCO3 jest z jednej strony korzystna przy założeniu że nic już nie modyfikujemy (woda dobra do pilsów). Jednak z drugiej strony pH takiej wody jest bardzo niestabilne i przy modyfikacji wody innymi solami (np. jonami magnezu, czy wapnie) jeszcze bardziej to komplikujemy.
     
       
  18. Dzięki!
    Tatasek przyznał(a) reputację dla Jankasper w [BIAB]Pierwsze zacieranie i wątpliwości   
    To dopóki nie zaczyna spadać, możesz potrzymać śmiało do 5 dnia fermentacji. 
    Później optymalnie jest podnieść do 19C, po 1 stopniu na dzień. 
    Jeśli mierzysz blg, to po 10 dniach od startu zrób pomiar, po 2 kolejny. Przy braku różnicy odstaw na ok. tydzień na cichą, później cold crash i rozlew.
    Jeśli jeszcze spadło, co 2 dni powtarzaj pomiar, aż do braku różnicy. 
    Ja dotakowo podnoszę temperaturę przed odstawieniem na cichą do 23 stopni na jeden dzień, drożdże lepiej dojadają produkty uboczne fermentacji. 
    W piwie zostaje mniej gazu, wiec trzeba uważać na utlenienie. 
     
     
  19. Dzięki!
    Tatasek przyznał(a) reputację dla Gawron w [BIAB]Pierwsze zacieranie i wątpliwości   
    To normalne przy biab.
    To też mogła być przyczyna. Temperatury kleikowania słodu zazwyczaj są wyższe niż 62 stopnie. 
    Drożdże zadajesz dopiero po schłodzeniu brzeczki. Jak fermentujesz w 18 stopniach, to zbij do 16 i dopiero zadawaj drożdże.
    Powyżej 24 godzin
     
    Sposoby na podniesienie wydajności biab to: drobniejsze śrutowanie, przedłużenie czasu zacierania, szczególnie w wyższych temperaturach, zadbanie o ph zacieru. Wiele więcej nie zrobisz, bo nie filtrujesz.
  20. Dzięki!
    Tatasek przyznał(a) reputację dla Muchor w Proste pytanie - kiedy dodać drożdże do schłodzonej brzeczki?   
    W miniony weekend machnąłem dwie warki, jedna z lagerem wiedeński, druga z czeskim světlým ležákiem. Do obu dałem drożdże Danstar Nottingham, w piwnicy mam 13 stopni i obawiam się, że to może być za wysoko na klasyczne W34/70. Brzeczkę z lagerem wiedeńskim najpierw schłodziłem przez noc, temperatura mi spadła do około 9 stopni, zadałem  drożdże (uwodniłem w 27 stopniach, a potem schłodziłem do temperatury mniej więcej 10 stopni i dolałem), włożyłem do piwnicy - temperatura zaczęło się powoli podnosić, po około  48 godzinach drożdże podjęły pracę i spokojnie teraz pracują. Nie jest to bardzo burzliwe, nie gotuje sie, ale spokojnie fermentuje, termometr ciekłokrystaliczny naklejony na fermentow pokazuje 13-14 stopni. Z drugą brzeczką zrobiłem nieco inaczej - uwodnione drożdże zadałem do brzeczki schłodzonej do około 16 stopni,  wystawiłem na balkon a kiedy temperatura spadła do 13 stopni, wyniosłem do piwnicy. Fermentacja jeszcze nie zdążyła ruszyć, bo to trwało tylko parę godzin (noce są jeszcze zimne). No i ta druga brzeczka ruszyła wyraźnie szybciej - teraz też fermentuje, ale spokojnie, temperatura na  termometrze ciekłokrystalicznym również 13-14 stopni.
     
    Zatem wygląda na to, że spokojnie można zadawać te drożdże do brzeczki nieco cieplejszej i schładzać do docelowych 13 stopni, o ile tylko to schłodzenie zajmie nie za dużo czasu, tak aby drożdże nie zdążyły rozpocząć fermentacji.
     
    Zamierzam wykorzystać gęstwę z tych piw do dwóch kolejnych, które liczę że jeszcze zdążę zrobić w marcu: właśnie marcowe oraz lager tropikalny. Wiem, że to nie jest uczciwa dolna fermentacja, ale bałem się, że W34/70 rozgrzeją mi piwo do 15-16 stopni, no a w tej temperaturze to już podobno bardzo kwiatkowo potrafią fermentować. Dziękuję za wszystkie Wasze komentarze powyżej.
     
  21. Super!
    Tatasek przyznał(a) reputację dla Usiu w Chłodnica zanurzeniowa - Zrób To Sam   
    W końcu zebrałem wszystkie części potrzebne do skonstruowania chłodnicy
    Poniżej mały tutorial jak ją zrobić i jaki mniej więcej jest jej koszt. Może się komuś przydać
     
    Pierwsze co trzeba zrobić to zakupić rurkę miedzianą. Ważne, żeby rurka była z miedzi miękkiej, którą łatwo w rękach wygniemy. Ja kupiłem 8m rurki o średnicy zewnętrznej 8mm (najtaniej znalazłem tutaj http://autogaz-marke...dziana-fi8.html - 8.80zł za mb). Dodatkowym plusem tej rurki jest gumowa osłonka, dzięki niej łatwiej/łagodniej się poddaje przy zginaniu, niż sama rurka.
     

     
    Kolejny zakup to wąż igielitowy o średnicy wewnętrznej 8mm. Kupiłem 8m. Cena za mb to 1,1zł na alledrogo.
     

     
    Wąż nałożyłem na rurkę i zacisnąłem opaskami metalowymi. (kupiłem 3szt. każda po 1.6zł)
     

     
    Wąż z baterią prysznicową połączyłem za pomocą wężyka z oplotem 1/2" - 1/2" (9zł Leroy Merlin), przejściówką 1/2" do 8mm (4zł + przesyłka - alledrogo), wąż do przejściówki zacisnąłem opaską.
     



     
     
    Rurkę miedzianą wygiąłem w spiralę o średnicy mniej więcej 20cm.
     

     
    Efekt końcowy
     

     
    Próba szczelności wyszła pozytywnie
     
    Cena całości ok. 100zł
     
     
    edit: a tak wygląda podłączenie chłodnicy do baterii prysznicowej

  22. Super!
    Tatasek przyznał(a) reputację dla CERNUNNOS w BIAB, czyli warzenie w worku bez wysładzania - fotoreportaż   
    Tak, dane zgadzają się z tym co warzę. Jak jeszcze ogarniesz swój proces tj. ile ci odparowuje i ile zostaje resztek to jest bardzo dokładny.
  23. Haha
    Tatasek przyznał(a) reputację dla anteks w Czy trzeba robić starter z drożdży suchych?   
    to jabłkowy czy z biedronki ?
  24. Dzięki!
    Tatasek przyznał(a) reputację dla anatom w Pierwsza warka European Lager   
    Nie ma sensu. Jak jest w miarę klarowne i drożdże opadły to butelkować.
  25. Super!
    Tatasek przyznał(a) reputację dla anatom w Pierwsza warka European Lager   
    Mało drożdży jak na tak niską temp. fermentacji. 
    Przytrzymałbym dłużej w tych 16C, powinno zejść do ok 3blg ale czy zejdzie to już loteria. Jest ryzyko że stanie się tak w butelkach. 
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.