Skocz do zawartości

Lipa

Members
  • Postów

    49
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Aktywność reputacji

  1. Dzięki!
    Lipa przyznał(a) reputację dla Bolt w Starter z gęstwy - czy ma sens   
    Lagery warto napowietrzać dwa razy. Drugi raz po 12h od zadania drożdży. 
  2. Super!
    Lipa otrzymał(a) reputację od Bolt w Sciema na etykiecie browaru rzemieślniczego?   
    Oczywiście, że suplementują. Drożdże do nastawów cukrowych prawie w każdym przypadku sprzedawane są w miksie z suplementami.
  3. Dzięki!
    Lipa przyznał(a) reputację dla roberto_g w Oddam / poszukuję gęstwę   
    Również mogę zebrać i sprezentować gęstwę od W34/70.
    Pierwszy "zbiór". 12'C.
    Będzie zbierana za 2-3 dni.
    Warszawa.
  4. Dzięki!
    Lipa przyznał(a) reputację dla zielony07 w Oddam / poszukuję gęstwę   
    W34/70 , raz śmigane w 12 stopniach, czyli samo dobre. Będą dostępne od 1 lutego.
  5. Haha
    Lipa przyznał(a) reputację dla krzychoo w Wschodnie piwowarstwo   
    Rosja ma tylko tradycje w grabieżach, gwałtach i masowych mordach. Wszelkie know-how kupione lub częściej ukradzione. Oni nigdy niczego sami nie stworzyli. Tyle w temacie wschodniego piwowarstwa.
  6. Super!
    Lipa przyznał(a) reputację dla kantor w Domowe vs Kraft   
    Patrząc ogólne, piwa komercyjne trochę jednak wyżej, głównie z powodu, że jednak zazwyczaj nie mają dużych wad technicznych (np. infekcyjnych).
    Pewnie z powodu, że zawodowi piwowarzy mają zazwyczaj jednak sporo większe doświadczenie (zarówno w ilości warek w roku, jak i samego stażu) niż domowi.
     
    Jednak nie jest tak, że kraft jest rzadko wadliwy, czy domowi nie potrafią zrobić piwa bardzo dobrego technicznie (i to zazwyczaj na sporo gorszym sprzęcie).
     
    Ponadto, z własnego doświadczenia, na KPD kalibracje wykonuje się zazwyczaj komercyjnymi piwami, zazwyczaj jakimiś uznanymi przedstawicielami stylu, a ja jeszcze nie spotkałem się z kategorią w której sędziowałem, żeby piwo kalibracyjne było najlepsze, a nierzadko zdarzało się, że takie piwo kalibracyjne, jakby było w konkursie, to nie miało by szans na finał
     
     
    Piwa słabe, dobre i wybitne można spotkać po obu stronach.
     
  7. Haha
    Lipa przyznał(a) reputację dla anteks w Domowe vs Kraft   
    Daleko i nie mam w planie sie zbliżać
     
  8. Haha
    Lipa przyznał(a) reputację dla MienkiN w Ile litrów piwa uwarzyliśmy w 2020 roku   
    Witać, że kolegę jeszcze mocno trzyma po sylwku ?
  9. Haha
    Lipa przyznał(a) reputację dla Jancewicz w Czy trzeba od razu robić 20l+?   
    Ja nigdy nie wylałem, krzywiłem się przy piciu, ale nie wylałem! ?
  10. Dzięki!
    Lipa otrzymał(a) reputację od tabacznik w Ekstrakt piekarniczy   
    Podsumowując mój eksperyment, wynik jest powyżej oczekiwań, choć trzeba przyznać, że nie były wysokie. Piwo w butelkach nagazowało się dobrze, choć straciło trochę na klarowności, ale to powinno się jeszcze poprawić. W każdym razie jest to piwo poprawne i jak dla zwykłych zjadaczy tego trunku, w tym mnie, nie do odróżnienia od zacieranego o podobnych parametrach. Gdyby komuś wpadły w ręce popłuczyny ekstraktu z mausera, to śmiało można warzyć. Kurcze tak sobie piszę i zaczynam czuć moc, jednak z 14brix zeszły dość nisko. Pzdr.
    P.S. Przydałby się ktoś obiektywny z wiekszą wiedzą do testów. 

  11. Super!
    Lipa otrzymał(a) reputację od Kronelius w Ekstrakt piekarniczy   
    Piwo poszło do nagazowania. Wrażenie pozytywne, spodziewałem się pustego aloholowego cienkusza, a jest całkiem sporo słodowej treści, co w połączeniu z chmielami us daje przyzwoitą całość. Coś na kształt amber ale. Zdecydowanie można nazwać, to piwem. Po nagazowaniu powinno być całkiem pijalne. Pzdr.

  12. Dzięki!
    Lipa otrzymał(a) reputację od Pucekart w Sonda temperatury w fermentorze   
    Wzorem Kolegów powyżej zastosowałem rurkę fi 8mm, która idealnie pasuje do gumy od bulkadła. Rurka od strony fermentora jest zaspawana. Czujka od inkbirda pasuje idealnie. Montaż i demontaż do mycia zajmuje chwilę. Proste, tanie i działa rewelacyjnie. Pozdr.

  13. Dzięki!
    Lipa otrzymał(a) reputację od user w Chiński Grainfather   
    Cześć, pomierz gwinty. Na zaworku jest pewnie standart gwint 1/2", można dobrać kruciec nierdzewny na wąż z gwintem wewnętrznym 1/2". Na to zakładasz wąż silikonowy ścianka 3mm. U mnie śmiga takie rozwiązanie, tyle że ja mam camlocka 1/2 cala. Jak widzisz mój kocioł, to dopiero hybryda?. Pzdr

  14. Super!
    Lipa otrzymał(a) reputację od Robert87 w Problemy z Klarstein   
    Powiem tak chłopaki, kupiłem swój kocioł niekompletny i z awarią za 4 stówki. Musiałem go rozebrać i złapałem się za głowę jedocześnie cytując Maxa z Seksmisji "ale tandeta". Pierwsze warki, to rzeczywiście tragifarsa. Dokupiłem większą bazookę i zacząłem warzyć, kombinując, to tak to może inaczej. Ku mojemu zdziwieniu zaczęło wychodzić całkiem sprawnie. Z perspektywy 17 warek myślę, że to całkiem dobry zakup. Dałem radę ja dacie i Wy
  15. Super!
    Lipa otrzymał(a) reputację od anteks w Sonda temperatury w fermentorze   
    Miałem odpad, ale można ją kupić na allegro 0,5 m za 5 zł. Starczy na dwie sądy, albo kupić metr i będą 3 dłuższe  sztuki. No i trzeba końcówkę cyknąć, najlepiej tigiem lub elektrodą nierdzewną. Można też zaślepić np. silikonem, ale to już trochę druciarstwo. Pzdr.
  16. Dzięki!
    Lipa przyznał(a) reputację dla Łachim w Soda kaustyczna a metale   
    Przy okazji,  w tej tabeli jest sporo przydatnych informacji
     
    https://www.tubes-international.pl/informacje-techniczne/tabela-odpornosci-chemicznej-dla-materialow-koncowek-i-zlaczy/
     
    Gdzieś na ich stronie jest też tabela dla węży.
    Mi to bardzo dużo rozjaśniło.
  17. Dzięki!
    Lipa przyznał(a) reputację dla Biniu w Hefeweizen - temperatura fermentacji   
    Jesli wb-06 to polecam fermentacja
    start w 12-13°C (bedzie to trwalo), a potem najlepiej aby drozdze same podnosily temperature, az skonczy im sie jedzonko Czyli trzeba bardzo dobrze zaizolowac fermentor. Zrobilem tak pewnie ze 100 warek weizena i udawalo sie uzyskiwac balans gozdzikowo bananowy. Choc raczej przesuwajacy sie w strone banana. Tak ludzie raczej preferuja.
    Z mojego doswiadczenia to jeszcze slabsze efekty uzyskiwalem na gestwie oraz zbyt duzej ilosci drozdzy suchych dodanych do brzeczki. Rowniez spore natlenianie nie sluzylo fajnym aromatom. Czyli najlepiej zgrac ze soba odpowiednia ilosc drozdzy, natlenianie i warunki fermentacji
    Trzeba pare warek przerobic zeby dojsc do perfekcji. To na pewno.
     
     
  18. Dzięki!
    Lipa przyznał(a) reputację dla Gawron w Hefeweizen - temperatura fermentacji   
    Czyli wszystko się zgadza. Octan izoamylu ma aromat banana. 
  19. Dzięki!
    Lipa przyznał(a) reputację dla smola w Hefeweizen - temperatura fermentacji   
    Na tych drożdżach też tylko banan i posmak alkoholu. Na fm41 sam banan, ale taki nienachalny, za to o wiele lepszy niż na WB-06.
  20. Super!
    Lipa otrzymał(a) reputację od dirk gently w Temperatura 20 stopni   
    Cześć, Moje pierwsze odczucia były bardzo podobne do Twoich. Entuzjazm malał z każdą kolejną warką. Niby wszystko ok, fermentacja prawidłowa, piwo poprawne, zero problemów, drożdze silne i nie wymagające tyle uwagi, ale... W prawie każdym było jakieś ale... Zrobiło się zimniej, zorganizowałem zamrażarkę ze sterownikiem i pierwsza warka prostego "ejla" na sucharach Us-05 była poprostu lepsza, czystsza z lepiej wyeksponowanym chmielem. Pewnie, że to może wynikać z wielu przyczyn, niekoniecznie drożdzy, ale takie mam odczucia, a za cienki jestem żeby o tym przesądzać.
    Oczywiście kveiki posiadają wiele zalet i na początek wydają się idealne. Myśle, że warto spróbować i wyrobić sobie zdanie. Ja pewnie do nich jeszcze wrócę. 
     
  21. Dzięki!
    Lipa otrzymał(a) reputację od sobieslaw w Temperatura 20 stopni   
    Cześć, Moje pierwsze odczucia były bardzo podobne do Twoich. Entuzjazm malał z każdą kolejną warką. Niby wszystko ok, fermentacja prawidłowa, piwo poprawne, zero problemów, drożdze silne i nie wymagające tyle uwagi, ale... W prawie każdym było jakieś ale... Zrobiło się zimniej, zorganizowałem zamrażarkę ze sterownikiem i pierwsza warka prostego "ejla" na sucharach Us-05 była poprostu lepsza, czystsza z lepiej wyeksponowanym chmielem. Pewnie, że to może wynikać z wielu przyczyn, niekoniecznie drożdzy, ale takie mam odczucia, a za cienki jestem żeby o tym przesądzać.
    Oczywiście kveiki posiadają wiele zalet i na początek wydają się idealne. Myśle, że warto spróbować i wyrobić sobie zdanie. Ja pewnie do nich jeszcze wrócę. 
     
  22. Dzięki!
    Lipa otrzymał(a) reputację od mmiilloo w Zestaw dla początkującego   
    @mmiilloo jako użytkownik karbowanki potwierdzam poprzednie opinie. Z uwagi na większą powierzchnię wymiany oraz cieńszą ściankę, schładzanie jest bardziej efektywne niż w tej z gładkiej nierdzewnej rurki. Utrzymanie czystości, to nie problem, bo po kilku warkach pakujesz do zmywarki i błyszczy jak nówka. Jest też i wada, może wydumana, ale.... ścianki są cienkie wiec trzeba uważać żeby nie uszkodzić. Pzdr.
  23. Super!
    Lipa otrzymał(a) reputację od elroy w Jak warzyć piwo. (How To Brew) J.Palmer. Polskie wydanie. Informacje, konsultacje.   
    U mnie lektury pilnuje europejski domowy, zlepek najlepszych genów z okolicy. Wyszedł z krzaków i wybrał sobie poddanych, tak przynajmniej myśli...

  24. Super!
    Lipa otrzymał(a) reputację od Yuri w Pomoc w pierwszym własnym piwie   
    Kolego jc1234, mimo iż podobnie jak Ty zaczynam od bardzo prostych receptur, to uważam, że różne są drogi, tak do sukcesu jak i porażki. Lukluk12 wybrał swoją. Weryfikacja już wkrótce. Powodzenia Lukluk?
  25. Super!
    Lipa otrzymał(a) reputację od Muchor w Pomoc w pierwszym własnym piwie   
    Kolego jc1234, mimo iż podobnie jak Ty zaczynam od bardzo prostych receptur, to uważam, że różne są drogi, tak do sukcesu jak i porażki. Lukluk12 wybrał swoją. Weryfikacja już wkrótce. Powodzenia Lukluk?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.