Skocz do zawartości

Browar "U Koziołka"


Rekomendowane odpowiedzi

 

 

wsypane 500g nieśrutowanego Pale Ale Strzegom.

Ja bym polecał na przyszłość zrobić mały słodowy starter, bo bakterie ze słodu to taka loteria. Mały starter zawsze można wylać, albo zrobić z niego zakwas na chleb :)

U mnie pierwszy starter, który robiłem ze słodu poszedł na zakwas do chleba, później wraz z kolejnymi namnożeniami zakwasu, gdy profil zrobił się w miarę przyjemny (mniej octowy, mniej "nieczysty", lekko owocowy) to zrobiłem na tym 5l eksperyment i wyszedł tak sobie, ostatecznie słabo zakwasił piwo i musiałem dodawać dodatkowe bakterie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w jakiej temperaturze trzymales? Czytałem że ważne jest mieć ponad 40°C i wypełnić przestrzeń nad brzeczka CO2, wtedy inne mikroby mają dość niekorzystne warunki...

 

Nie miałem ani bakterii ani drożdży, a robiłem pokaz warzenia, więc żeby się nie zmarnowala brzeczka to na taki eksperyment ją przeznaczylem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w jakiej temperaturze trzymales? Czytałem że ważne jest mieć ponad 40°C i wypełnić przestrzeń nad brzeczka CO2, wtedy inne mikroby mają dość niekorzystne warunki...

 

Nie miałem ani bakterii ani drożdży, a robiłem pokaz warzenia, więc żeby się nie zmarnowala brzeczka to na taki eksperyment ją przeznaczylem

Na Milk The Funk czytałem, że zalecają 100F, czyli ok 38C lub tak wysoka, jaką możemy utrzymać.

Ja zakładałem, że z tego eksperymentu może być piwo lub chleb, więc też się mocno nie spinałem i jedynie postawiłem pojemnik za lodówką, a 40C tam na pewno nie udało się osiągnąć, CO2 nie mam, ale tym razem uzupełniłbym pojemnik chociaż wodą gazowaną.

Z tego startera ostatecznie zrobiłem jedynie zakwas na chleb, a gdy po którymś dokarmianiu zaczął lepiej pachnieć to poszedł do brzeczki, ale przy zakwasie trzymałem wszystko w temperaturze pokojowej.

 

Z ciekawością zobaczę co wyjdzie z Twojego eksperymentu.

 

Jak brzeczka i tak była "nadprogramowa" to można się bawić w eksperymenty, na pewno będę śledził co z tego wyjdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie próbowałem. Lekka kwaskowatość zaczyna się pojawiać, ale próbka pachnie zanętą na ryby, i lekko kukurydzą, w smaku wyraźna kukurydza, mąka (od słodu pewnie) i zanęta na ryby;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj piwo przegotowałem, dolałem wody i schłodziem na balkonie. Właśnie zadaję drożdże i idzie do piwnicy. Na wierzchu piwa nie było żadnej błony itp, kwaśność wg mnie też nie postępowała. Najprawdopodobniej niepotrzebnie przed kwaszeniem chmieliłem piwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otwieram dzisiaj lodówkę żeby nachmielić na zimno moje american wheat a tam:

post-5920-0-18503300-1444389240_thumb.jpg

 

:/

Wheatwine tak samo cały fermentor zielony od pleśni, tak jak cała lodówka od środka

Edytowane przez bart3q
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zielone zalążki pleśni też mi się pojawiają więc co jakiś czas myję lodówkę od środka roztworem NAOH, chociaż częściej to po prostu cifem. Żona niestety częściej jest zła że robię piwo więc jeszcze jest nie wykorzystałem do tych czynności. :D

Edytowane przez profik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz sprawdzić stan uszczelek, do lodówki staraj się nie wkładać niczego co jest wilgotne z zewnątrz, staraj się wkładać wiadra tak aby nie dotykały ścianek, możesz zawsze spróbować wrzucić do lodówki jakiś pochłaniacz wilgoci.

U mnie kiedyś problem powodował przytkany odpływ na ściance, przez który woda nie mogła spokojnie spływać.

 

Jak tylko przyjdzie moja paczka z Chin to pod kątem dojrzewania wędlin muszę sprawdzić wilgotność w kilku miejscach, w tym w lodówce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zabutelkowałem dzisiaj saisona na french saison, oraz american wheat.

Saison smakuje i pachnie jak młody miód pitny, trochę alkoholowo, trochę ostro, trochę.... Dziwnie. Zszedł do 0-0,5 blg

American wheat miał być chmielony na zimno ale przez tą pleśń sobie odpuściłem... W smaku troszkę zbyt mocna gorycz, ale ułoży się;) Nie mierzyłem do ilu zszedł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj zmierzyłem próbkę AW - zeszło do 3 blg.

Oraz rozlałem w butelki Wheatwine - zeszło do 5-5,5 blg. W smaku i zapachu trochę alkoholu czuć, dużej próbki nie próbowałem bo mam jeszcze autem jeździć. Zabutelkowane 7,3l z dodatkiem 30g cukru. Gęstwa wyrzucona, tak samo jak po American Wheat - nie będę ryzykował gęstwy z zapleśniałego wiadra, pomimo że pleśń się dalej niż na rant wiadra nie zapuściła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka 69 Mild 1

 

Sprzęt: termometr IKEA, garnek biały, do zacierana brązowy. Przy gotowaniu okazało się że termometr z ikei gotuje w 110c, ale podejrzewam podczas wysładzania padł.

Woda:

13,2l Do zacierania , 15l wysładzanie, 8l prosto do gara. Docelowy profil wody

Ca+2  Mg+2  Na+  Cl-  SO4-2   HCO  

129.21.0| 32 | 94.3|  62.6169.972

 

Dodane 3.08 gips (odpowiednik 4g dwuwodnego), 5.27 cacl (odpowiednik 7g dwuwodnego), 4g chalk i 1g lye do zacierania, i 5g chalk i 2g baking soda do gotowania.
 

Zasyp:

W sumie 3,757kg

3,17 pale ale
0.227 caragold
0.17 crystal 160
0.13 czekoladowy strzegom 400
0.06 black

 

Śrutowanie - najpierw na 4 później na 2, 5 min wcześniej

 

Zacieranie:
Do 13 l wody o temp 70°C wsypano słódu. Temp po zasypaniu - 68°C,

  • 68°C - 63°C -60 min
  • grzanie 24 min
  • 76 i przełożenie do filtracji

Wysłodki - do 4 blg.
filtrat mętny

 

Chmielenie:
gotowanie 60 min

  • 20g EKG na 60 min

 

Po gotowaniu ok 18.5l 12 blg. Dolano 7-8l wody, wyszło 26.5l 7,7 blg  16.5IBU wg BS,

 

Drożdże: FM10, fiolka namnożona w 800ml 10 blg odstana z 10dni, ok. 158 billion cells, 0.78M cells / mL / °P

Napowietrzanie - intensywne machanie 5' fermentorem.

Chłodzenie do 18°C , zadane drożdże o temp ok.20°C

Fermentacja - przeniesione na dochłodzenie do piwnicy o temperaturze 14°C. Dwa dni później przeniesione w 19°C

 

Zeszło do 2 blg.

9.11 Zabutelkowane z dodatkiem 66g cukru, wyszło 20.5l?

Edytowane przez bart3q
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bezwodny

055.021.0-055.024.4_SPEC_EN_Calcium sulphate(1).pdf

to specyfikacja gipsu którą dostałem od TB

 

 

 

Dodane 3.08 gips (odpowiednik 4g dwuwodnego)

gips to dwuwodny siarczan wapnia ;)

 

Edytowane przez bart3q
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka 70 Blond

 

Sprzęt: termometr IKEA po regeneracji, garnek biały, do zacierana brązowy.

 

Woda:

19,1l Do zacierania , 15l ,3wysładzanie, . Docelowy profil wody

Ca+2Mg+2Na+Cl-SO4-2 HCO  |RA

70.4| 5.9| 15.1| 89.4| 67.0| 8.382|-16

 

 

Dodane 1.15gips (odpowiednik 1.5g dwuwodnego),3g epsom, 4.15 cacl (odpowiednik 6g dwuwodnego), 0.5g soda i 0.5g lye do zacierania, i 0.77g gips i 0.75 Cacl do gotowania.
 

Zasyp:

W sumie 5,454kg

Śrutowanie - najpierw na 4 później na 2, 5 min wcześniej

 

Zacieranie:
Do 19,1 l wody o temp 72-74°C wsypano słód. Temp po zasypaniu -70°C,

  • 70°C - 64°C -70 min
  • grzanie 24 min
  • 76 i przełożenie do filtracji

Wysłodki - do 4,5 blg.
filtrat lekko mętny

 

Chmielenie:
gotowanie 90 min

  • 60 min sybilla 25g
  • 5min sybilla 25g

 

Po gotowaniu ok xl 17 blg. 27IBU wg bs

 

Drożdże: 3711 French saison, gęstwa 4-5dniowa, 140ml. ok. 260 billion cells, 0.75M cells / mL / °P

Napowietrzanie -przelanie z kranu luźnym strumieniem do fermentora

Chłodzenie do 18°C , zadane drożdże o temp ok.20°C.

Fermentacja - przeniesione na dochłodzenie do piwnicy o temperaturze 14°C. Po 12h widać ślady piany, z 15.4°C podniesiono na 16°C

Później stopniowo podnoszono temperaturę aż do 30C.

Przeniesione na balkon dla cold crash, stał na tym balkonie co najmniej 2 tygodnie.

 

20.12 Zabutelkowane z dodatkiem 80g cukru, wyszło 18l. Zeszło do 0 blg

Edytowane przez bart3q
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Rozlałem dzisiaj berliner weisse.. Do każdej butelki dodane miarką bezpośrednio cukru - miarka 0.5l do butelki 0.5 i miarka 0.3 do butelki 0.3. Na powierzchni piwa było widać jeszcze delikatne wysepki piany. Piwo zeszło do 1.010 FG. Wyszło 22,3L

 

Piwo wyszło ok - jest kwaśność, jest całkiem dobre. Co prawda jest dość mętne. W smaku czuć wyraźnie zbożowość - może to od resztek skrobii/mąki? Ale fajnie się to zgrywa z resztą. Gęstwa poszła do kibla - była dość gruboziarnista :D

Ktoś chciał butelkę - może się przypomnieć?

post-5920-0-78849400-1446136124_thumb.jpg

Edytowane przez bart3q
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

No tego to się nie spodziewałem... Słabe drożdże i widać gdzieś moja zaniedbanie i jest efekt... Dobrze że do piwa nie poszły

attachicon.gifsss.jpg

attachicon.gifddd.jpg

 

Hehe nieźle :D Zostaw, dokarm, spróbuj może jakieś dobre bakterie wyhodowałeś :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 piwa zacierane na raz, ale chmielone osobno, więc pozwoliłem sobie je rozpisać na osobne warki.

 

Zasyp:

5.6 pale ale strzegom
0.5 crystal 160
0.4 chocolate 900

 

Woda:

19.5l wody do zacierania
total water 55
dodatki:
4.6 gips
11g cacl
12g węglan wapnia
1g NaOH
5g NaOH do gotowania
profil: ca|mg|na|cl|so4|HCO|RA
124|1|64|97|61|133|164

 

Zacieranie:

zasyp do wody o temp 74, po zasypie temp 69

69-60°C - 86'

grzanie 24 min

77°C - 5'

 

Filtracja - zawrócone pierwsze 3l, filtrat klarowny, wysładzanie 26l, plus do gara dolane 16.5l wody

Koniec wysłodzin - 3 blg

Wyszło wyszło 53l 8.5 blg
 

 

Warka 71 mild 21

chmielenie:

10g ekg i 10g fuggle na 60'

 

essex ale
schłodzone do 16C, dodane drożdże ze startera, ruszyły. Starter 0.8l na mieszadle, około dwutygodniowy, pobudzony dzień wcześniej świeżą brzeczką. Powinno być ok 0.7mln/ml/p Drożdże temp ok 19C. Napowietrzane intensywnie 1min, przeniesione do piwnicy do 14.5c.
13.11 16.00przeniesione z piwnicy do przedpokoju, 14°C,
16.12 zabutelkowane, z dodatkiem 50g cukru.

 

Warka 72 mild 22

 

chmielenie:

10g ekg i 10g fuggle na 60'

 

fm10
Piwo ma 16.3C (stało dłużej w kuchni, jest ok 1l więcej). Dodane 50 ml gęstwy fm10 (100mld, 075mln/ml/p). Drożdże temp ok 19C. Napowietrzane intensywnie 1min, przeniesione do piwicy do 14.5C.
13.11 16.00przeniesione z piwnicy do przedpokoju, 14°C

05,12 zabutelkowane z dodatkiem 55g cukru,zeszlo do 3 blg

 

 

Warka 73 mild 23

chmielenie:

10g ekg i 10g fuggle na 60'

 

13.11 schłodzony do 12-13c, drożdże trochę wyżej (ok 14-16). Zadane 50ml gęstwy fm10. Stoi w kuchni. nie napowietrzane.

otoczenie piwo
15.11 20.4 20.6
16.11 18.9 19.4
wieczór 20.4 19.6
17.11 rano 20.0 20.0
18.11 20.5 20.0

30.11 zabutelkowany. zszedł do 3 blg. wyszło ok 13-14l

Edytowane przez bart3q
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj zrobiłem sobie sprzęt do nagazowywania różnych rzeczy sztucznie w butelkach po szampanie (mam jedną 1.5l). Na razie próby na wodzie wyszły pomyślnie, wieczorem może zrobię szampana z wina aroniowego :D

eb3XERB.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe dobre i proste :D Tylko na połączenie węża króciec dałbym jeszcze opaskę zaciskową, chyba że ciśnienie dajesz na tyle małe, że nie wylata ;)

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 bary, jak strzeli to pomyślę. Bardziej miałem problem z wyskakiwaniem korka z szyjki butelki - ale to były testy, dam koszyczek jak na szampana i będzie git. Ponoć butelki szampanówki wytrzymują nawet nagazowanie 7v/v

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.