Skocz do zawartości

Chmiel o "czystym" aromacie


Rekomendowane odpowiedzi

Hej!

Jaki chmiel zastosować na aromat, aby dał on czysty, chmielowy zapach?

Wiem że to głupio brzmi, ale ciężko to inaczej opisać.

Wiele chmieli daje smaki, kwiatowe, owocowe, cytrusów, tropikalne itp.

Ja natomiast szukam chmielu, który da czysty zapach. Taki, że od razu wiadomo, nawet dla przeciętnego piwopijcy, że tak pachnie chmiel;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już w wątku o charakterystykach chmieli miałem podpiąć:

f9b340674c97c6f6f81c61de642e1f6c.jpg

Nie wiem na ile znane (za krótko jestem na forum) ale wydaje się pomocne w szybkiej orientacji co za co/ co do czego, nie wiem czy nie bardziej niż różne spisy/ tabele.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie, to Tettnager i Saaz.

Saaz podchodzi mi bardzo, ale to bardzo. East Kent Goldings też nie jest taki najgorszy, przynajmniej jak dla mnie. Czy neutralny - trudno mnie to ocenić akurat, aczkolwiek gdy nim chmieliłem, to żadnych tam rewelacji nie wyczuwałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wrzucałem receptury bo nie jest ona mojego autorstwa ;) Piwo to był zestaw składników z browamatora, z racji tego, że pierwsze, wszystko robione punkt w punkt z instrukcją, no może poza fermentacją;)http://www.browamator.pl/zdjecia/5/8/0/12703_BA_Pilzner_Instrukcja.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lubelski w dużej ilości na goryczkę i smak dobrze wypada w lagerach lub piwach dłużej leżakowanych. Charakter goryczki zmienia się w czasie dojrzewania, od przyprawowego do łagodnie ziołowego. Początkowo może być zbyt ostra, zwłaszcza jak jest konkretnej wysokości (>30 IBU).

 

Ja polecam Sybillę, tylko raczej nie na aromat, bo będzie kwiatowo-perfumowo. Ale kombo Sybilla na goryczkę/smak + Lubelski na aromat wyjdzie całkiem generycznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sybillę mam, ale jakoś nie mogę się zebrać żeby ją użyć :D Ostatnio zrobiłem pilsa takiego jak w linku kilka postów wyżej, ale na saazie, to mimo, że jest apteka, to jednak nie ma żadnych kwiatów, dlatego teraz robię jeszcze raz na lubelskim ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.