Skocz do zawartości

Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony


gawo74

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Jestem po warzeniu pierwszej warki, od 12 dni dolniak stoji na burzliwej, dzis zrobilem pomiar, i troszke mnie zdziwil. Mianowicie blg poczatkowe wynioslo 13blg (dolniak pilzner, drozdze saflager) dzis po pomiarze blg wnosi po tych 12 dniach 12blg, czy to mozeliwe zeby tylko tyle spadlo?? Moze dac se spokoj nie zaczepiac przez kolejny tydzien?? I jeszczee na wierzchu utrzymuje sie miejscami kożuch jakby, czy to normalne?

Fermentacja nie ruszyła, pojawił się korzuch, pewnie w kanał pójdzie. Cekamy na fotki :okey:

Popraw polskie znaki i literówki. :mad:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po kolei, po 1. Egon126 nie podał pełnych danych aby otrzymać poradę (np ktoś miał podobnie) , po 2. Fidel powinien o jw zapytać.

Co ja powinienem to ja wiem. I nie musisz mi zwracać uwagi, szczególnie, że Twój post niczego nie wnosi. Jak nie chcesz pomóc to się nie wtrącaj. Jak chcesz to merytorycznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie drożdże? Bo niektóre w 7°C to idą spać.

saflager w34/70, niby w instrukcji pisza ze okolo 10 ma byc

Mój dolniak na tych drożdżach stoi i 7-8°C i ma się całkiem dobrze - pewnie w fermentorze jest koło 9°C, więc w teoretycznym, według producenta" minimalnym dolnym zakresie, ale burzliwa zachodzi od ponad tygodnia dość intensywnie. Piany nad piwem jakieś 3-5cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wygląda mi to na infekcję, a raczej na zatrzymana fermentację. Ta drobna biała piana jest dla mnie oznaką fermentacji, ale dość kiepskiej.

 

Napisz jak zadałeś drożdżę (temperatura) i w jakiem temperaturze stoi fermentor, czy miałeś start drożdży, czy od początku jest taki stan, oraz czy napowietrzałeś brzeczkę przed zadaniem drożdży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a więc tak drodże uwodnione, stały okolo 30 min przed zadaniem, zadane do schłodzonej brzęczki do 10 stopni, napowietrzenie przed zadaniem mieszając chohlą, po zadaniu zamknąłem i potrząsałem całym fermentatorem, fermentuja w pojemnku styropinowym jak napisałem gdzie temp. utrzymuję w granicach 7-10 stopni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc może w ogóle nie miałeś startu drożdży (choć wygląda to też jak by było już po). Ja schłodziłem do ok. 10­°C (trochę przegapiłem, bo planowałem tak do 12-13°C), zadałem drożdże (także uwodnione) i wstawiłem pojemnik do 12°C. Po dziewięciu godzinach miałem początki fermentacji, a po 36 godzinach ruszyła na dobre i wtedy dopiero przeniosłem do pomieszczenia, w którym stoi do teraz - czyli w tych 8-9°C. Fermentacja burzliwa trwa cały czas i, jak pisałem, jest całkiem intensywna.

Edytowane przez korzen16
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pobierz jeszcze raz próbkę i sprawdź 2 rzeczy.

Tj. pierwsza rzecz: ogrzej próbkę do 20st i sprawdź gęstość.

Druga rzecz: Skosztuj próbkę jeśli jest cholernie słodkie to wtedy masz pewność, że odczytany wynik 12blg jest dość prawdopodobny.

To co opisujesz wygląda dość dobrze i jeśli mówisz, że "rurka pracuje" to znaczy, że jakieś objawy fermentacji są. Nawet jeśli byłaby to fermentacja dzika to poziom cukrów powinien spadać.

Mi to wygląda na błąd pomiaru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to ja juz nie wiem, robiłem wg instrukcji, odrazu przeniosłem do pojemnika. Założyłem specjalnie rurkę, żeby wiedzieć czy robi czy nie, ruszyła po około 36h, najpierw dosyć intensywnie bulgotało, a teraz tak średnio, ale tak jakby cały czas robi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.