Skocz do zawartości

Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony


gawo74

Rekomendowane odpowiedzi

Kurde Panowie, robiłem dzisiaj 3-cią warkę ale pierwszą na 20 litrów.

 

Chmielenie:

15g oktawia 60'

10g oktawia 40'

25 Tradition 15'

25 Tradition 1'

Gotowałem brzeczkę w 10 litrowym garze i jak się domyślacie wypieprzyło mi fontannę jakoś 10 minut po pierwszym chmieleniu (15 g Oktawii 7,8 ak). Z zielonego kozucha na powierzchni nie zostało raczej nic. 

 

Jak ogarnąłem bałagan i udobruchałem żonę, czyli po jakichś 10 minutach, nastawiłem znowu i dosypałem 9g Oktawii. A potem planowo za 20 minut kolejne 10g itd.

 

Wiem, że nie ma odpowiedzi na moje pytanie - ale może ktoś (na pewno są tu tacy) też zapewnił sobie takie atrakcje przy warzeniu i czy dorzucał część chmielu podobnie jak ja? Cośtam w brzeczce na pewno zostało z pierwszego chmielenia     :eusathink: 
 

Edytowane przez Gabriel Radko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Ja znów z pytaniem poziomu piaskownicy ;)

Jeśli instrukcja krzyczy, żeby po gotowaniu brzeczki uzupełnić jej poziom w fermentorze do 22 litrów, ale przez zagapienie się piwowara dolało się do 23 litrów i z zakładanych 12° BLG wyszło trochę ponad 10° BLG, to ten dodatkowy litr wody zrobi różnicę dla pracy jednej saszetki drożdży US-05?

O wpływ na gotowe piwo raczej nie pytam, bo liczę się z tym, że może być przez to bardziej nijakie, ale jak wyjdzie, to i tak będę bardzo zadowolony ;)

Pozdrawiam

 

Ja bym na Twoim miejscu dosypał cukru. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli drożdże zadane w zbyt wysokiej temperaturze + ilość taka mocno graniczna jak na 17blg. Mogły jakieś estry powstać od stresu drożdzy, które interpretujesz jako śliwki. Zadawanie drożdzy do brzeczki o temperaturze 6C wyższej niż temperatura otoczenia to nie jest dobry pomysł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idealnie to byłoby uwodnić w tych 25C, szklankę z uwadnianymi drożdżami schłodzić do tych 17C, brzeczkę tak samo i wtedy je zadać. Ale jak nie chce Ci się aż tyle bawić to i tak dużo lepiej jest uwodnić w 25C, schłodzić brzeczkę do 17C i wlać drożdze. Stres związany z tą róznicą temperatur ma dużo mniejsze skutki niż wlanie do 23C. Jak wlewasz do tak ciepłej brzeczki to z reguły fermentacja rusza zanim temperatura brzeczki zejdzie do tych 17C, co powoduje jeszcze dodatkowy wzrost temperatury i w praktyce piwo ma sporo ponad 20C, co skutkuje estrami.

 

Mogą się trochę zmienić, ale jak jest bardzo estrowe to na cuda bym nie liczył. Sprawdzaj co jakiś czas, teraz już nic innego Ci nie zostało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejne pytania młodzika (niestety tylko w kwestii warzenia piwa hehe).

W jaki sposób wysterylizować woreczek muślinowy? Wg instrukcji po zlaniu piwa na cichą czeka mnie chmielenie na zimno, które to polecają zrobić właśnie w takim woreczku. Wystarczy, że pogotuję ten woreczek przez powiedzmy 10 minut przed wsypaniem do niego granulatu i wrzuceniem na zimno?

I sprawa druga, tak na przyszłość. Czy do fermentacji piwa o ekstrakcie 15.3°Blg wystarczy jedna saszetka drożdży US-05 czy lepiej będzie uwodnić dwie saszetki i je zadać?

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejne pytania młodzika (niestety tylko w kwestii warzenia piwa hehe).

W jaki sposób wysterylizować woreczek muślinowy? Wg instrukcji po zlaniu piwa na cichą czeka mnie chmielenie na zimno, które to polecają zrobić właśnie w takim woreczku. Wystarczy, że pogotuję ten woreczek przez powiedzmy 10 minut przed wsypaniem do niego granulatu i wrzuceniem na zimno?

I sprawa druga, tak na przyszłość. Czy do fermentacji piwa o ekstrakcie 15.3°Blg wystarczy jedna saszetka drożdży US-05 czy lepiej będzie uwodnić dwie saszetki i je zadać?

Pozdrawiam!

1. wygotuj i spryskaj (np. starsanem)

2. wystarczy jedna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam na forum, i zaczynam prośbą o poradę. 4 lutego zrobiłem swoje pierwsze piwo - brew-kit Coopers Bootmaker Pale Ale, jako dodatku użyłem ekstraktu słodowego w syropie (1,7kg). Wczoraj i dziś, czyli po 9 dniach, przy pomiarze wyszło mi ok 4,5 Blg, początkowe Blg wynosiło 11 (Areometr jest raczej sprawny - w wodzie pokazuje 0). Zastanawiam się co zrobić dalej, bo z tego co czytałem na forum, brew-kity schodzą do 2-3 Blg. Czy zostawić dalej, zlać na fermentację cichą, może ktoś ma inną radę? Wydaje mi się, że drożdże leżą w większości na dnie (przynajmniej jest spory osad). W tej chwili na powierzchni w fermentorze jest bardzo skromna piana, a w zasadzie jej resztki. Podczas fermentacji burzliwej nie było jakiejś bardzo obfitej piany (spodziewałam się większej), chociaż ciężko mi to porównać ze względu na brak doświadczenia. Użyte drożdże to standardowe dołączone do puszki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jakie drożdze ale zostaw jeszcze przynajmniej tydzień bez zlewania jeżeli nie zbierasz gęstwy, potem pomiar, i butelkuj :)

 

No i daj znać jaka temperatura, jeżeli Ci nie spadła to drożdze powinny jeszcze coś zjeść, daj im czas na posprzątanie i będzie dobrze.

Edytowane przez Sylwester87
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do kolegów posiadających kegi: planuje wpakować do kega Saisona. Chciałbym go pić, tak za miesiąc, dwa, żeby się ułożył jeszcze. Gazować sztucznie czy dać cukru do refermentacji? Długie leżakowanie w kegu po gazowaniu sztucznym ma jakiś znaczący wpływ na jakość piwa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzięki za porady. Pozostawię w takim razie jeszcze w spokoju kilak dni.

 

 

podniosłeś trochę temperaturę pod koniec fermentacji?

 

Jeżeli chodzi o temperaturę, to trzymam fermentor w jakiś 19 stopniach, nie podnosiłem temperatury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.